Olkaapa tarkkoina

Kieroa peliäkö?

Muistakaa hyvä ihmiset kun teette keikkaa tai muuta osa-aikatyötä, niin myös perutuista tunneista tulee maksaa palkka.

Jos teidät laitetaan esimerkiksi kesken työvuoron pois, niin kaikista tunneista tulee maksaa jos on sovittu suullisesti tai kirjallisesti asiasta.

Nyt tehdään paljon sitä, että muutenkin keikka, pätkätyöstä laitetaan aiemmin pois ja s eon työehtosopimuksen vastaista, joten maksattakaa tuntinne täysimääräisinä.

Näitä keikkafirmoja on useita ja ilmeisemmin ainakin ulkomaalasia, maahnamuuttajia ja Virolaisia, venäläisiä käyetään hyväksi ja he eivät tiedä sopimuksista mitään.

Vaatikaa hyvät ihmiset palkkanne, sillä muutenkin palkat ovat jo todella pieniä.

Ilmoittakaa myös kollegoille, että keikat loppuu siitä firmasta jos ei noudateta sopimuksia oikealla tavalla.

0

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

        Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
        Maailman menoa
        273
        3401
      2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        103
        1693
      3. 68
        1259
      4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        199
        1087
      5. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Luterilaisuus
        199
        1071
      6. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        58
        1051
      7. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

        "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
        Taivalkoski
        51
        1000
      8. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        63
        971
      9. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        42
        827
      10. Mitä tekisit jos

        Aamulla vierestäni heräisit
        Ikävä
        51
        815
      Aihe