Rakastaminen on rohkeiden laji

Tältä alkaa vaikuttamaan.
16369
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Niin, mutta se tuo myös pintaan sen, mitä ei ole tullut käsitellyksi.
Ehkä tiedostamattomia lapsuudenkokemuksia yms.
Kun ei ymmärrä niitä, kestää oman aikansa pystyäkseen edetä.
Välillä pitää kursia tai sanotaanko mieluummin korjata, paikata.

Sanotaanhan, ettei rakkaudessa ole pelkoa.

Äänestä

sinä rohkea?

Äänestä
  • Olen minä, vaikka samalla tunnen myös pelkoa heittäytyä tuntemattomaan. Yhtäaikaa tunnen olevani sekä luottavainen että pelokas. Minulla on kuitenkin tunne, että ilman sitä pelkoa en osaisi arvostaa tätä tunnetta tarpeeksi. Koen pelon omalla kohdallani hyvänä, kantavanakin voimana tässä rakkauden tunteessani. Omalla kohdallani olen täysin sinut tämän rakkauden tunteeni kanssa. Rakastan.

    Äänestä

Rakastan, rakastan, rakastan

Äänestä

rakkaus on turhaa..

Äänestä
  • Niin kai.. Lopetan rakastamisen..

    Rakastan, en rakasta, rakastan, en Juu, Joo, ei, ei saa!

    Äänestä

  • Väärin, Hartsa, väärin. Rakkaus ei ole turhaa vaan se on paskaa! Etkö tätä tiennyt?

    Äänestä

  • Ei ole! kirjoitti:

    Väärin, Hartsa, väärin. Rakkaus ei ole turhaa vaan se on paskaa! Etkö tätä tiennyt?

    turhaa tai paskaa.. iha sama

    Äänestä

  • hartsa.85 kirjoitti:

    turhaa tai paskaa.. iha sama

    Ei ole sama asia turha tai paska. Rakkaus on paskaa. EI turhaa. Vaan P-A-S-K-A-A!!

    Äänestä

Se joka pelkää,menettää elämän!

Äänestä
  • jos ihmisellä ei ole rakkautta , ei ole elämää ???
    on elämää ilman rakkauttakin !!
    ei ehkä yhtä täyteläistä , mutta on kumminkin.

    Äänestä

jää

Äänestä

Niinhän se kai osin on. Itse pelkään rakastaa, olen koettanut kieltää totuutta itseltäni joka ikinen kerta tajutessani, että olen rakastunut. Mutta lopultahan se on ollut aina pakko myöntää. Ja sitten on vaan sättinyt itseään, että miksi antoi näin tapahtua, miksi antoi itsensä rakastua... Vaikka eipä sille kai loppujen lopuksi mitään mahda, ei vaikka kuinka yrittäisi.
Välillä toivon, että en koskaan rakastuisi, koska en halua tuntea enää rakkauteen liittyvää tuskaa. Viimeaikoinakin sattunut niin helkutisti, että välillä tuntee menettävän järkensä... Mutta sitten toisaalta tiedän myös sen, että menettäisin aivan liikaa, jos tukahduttaisin tunteeni. Pakko vain uskoa siihen, että joskus löytyy ihminen, joka myös vastaa rakkauteen. Että joskus löytyy ihminen, joka näyttää myös sen rakkauden valoisamman puolen...

Äänestä

Entäs jos ei ole syntynyt rohkeaksi, mutta haluaisi kuitenkin rakastaa ja tulla rakastetuksi?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ole rohkea kirjoitti:

Tältä alkaa vaikuttamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu