osakkeessani, vilkaisi nopeasti ympärilleen ja kysyi, paljonko olen maksanut asunnosta. Kerroin luvun, hän sanoi, ettei asuntomarkkinat ole muutamassa vuodessa muuttuneet mihinkään ja arvioitsi asunnon hinnaksi saman, minkä olen maksanut. Ei kysynyt taloyhtiön tilanteesta/ tehdyistä remonteista, ei mistään. Ymmärrän kyllä, ettei huoneistoon ole tehty pintaremonttia enempää, mutta ostin asunnon alunperin alueen keskineliöhintaa halvemmalla ja silloin kyse oli puhtaasti siitä, että olin oikeassa paikassa oikeaan aikaan. Samalla alueella vastaavan kokoiset ja kuntoiset asunnot ovat pyyntihinnaltaan n. 200e/m2 korkeampia - eihän se nyt ole toteutunut kauppahinta, mutta silti!
Pyysin toista välittäjää käymään, mutta onko noin, että itse kiinteistövälittäjä ei varsinaisesti arvioi asunnon hintaa? Myyn siis ensiasuntoani, siksi kyselen tyhmiä.
Pyysin toista välittäjää käymään, mutta onko noin, että itse kiinteistövälittäjä ei varsinaisesti arvioi asunnon hintaa? Myyn siis ensiasuntoani, siksi kyselen tyhmiä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Välittäjän ensisijainen tavoite on tehdä kauppaa, halvalla hinnalla sitä syntyy nopeiten. Eli todennäköisesti laittoi hinta-arvioksi niin alhaisen kuin uskoi menevän sinulle läpi.
Ei kannata kertoa välittäjälle omia arvioita tahi toiveita ennen kuin antavat oman arvionsa.
Jos samalla alueella on vastaavia luukkuja myynnissä, se kertoo ettei taida ostajia olla jonoksi asti. Ei ole mitään mieltä ottaa myyntiin kohdetta, josta tietää heti, ettei siitä välittäjä tule välityspalkkiota saamaan. Ainoa keino näillä markkinoilla on joko tarjota samalla neliöhinnalla reilusti parempikuntoista, tai samankuntoista reilusti halvemmalla.
Ellei kyseessä ole pieni asunto Helsingin ydinkeskustassa, olet ostajan markkinoilla. Purkukuntoinen yksiö Kampissa menisi heti ihan päättömälläkin neliöhinnalla ( 5000 euroa). Taantuva paikkakunta-> alle tonnin neliöltä hyväkuntoisiakin.
Välittäjä on ollut täysin ammattitaidoton! Hyvä välittäjä ei kysele, paljonko asunnosta itse on maksanut ja milloin. Sillä ei nimittäin ole mitään merkitystä asunnon tämänhetkiseen arvoon.