Kertokaahan mihin ihmiset yleensä menee lukion jälkeen? Minkälaista on mennä lukion jälkeen ammattikorkea kouluun? Kannattaako? Minne muualle kannattaa mennä lukion jälkeen? Töihin, amiksee? Itseä ei hirveästi enää lukion jälkeen tuo yliopisto kiinnosta sillä. Olen vielä peruskoulussa, (ysillä)että ymmärtäkää tyhmiä kysymyksiäni. :)
minne lukion jälkee?
auuttakaa
9225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Lukion jälkeen on paras mennä ammattikorkeaan tai yliopistoon. Jos menet töihin, niin klassinen "siwan kassa" odottaa...ja amikseen nyt pääsee suoraan peruskoulustakin, että ei siinäkään paljoa jäkeä ole (ellei nyt ole kokenut valaistumuista, että haluaakin esim. kokiksi kesken lukion)
Miten ammattikorkeakoulu eroaa ammatikoulusta?
Ei oikeastaan mitenkään
AMK on korkeampi koulutus ja enemmän teoreettisempi. Kuitenkaan AMK:ta muutaman vuoden käyneenä ei se oo kovin rankkaa - lukiota reilusti helpompi eikä kirjoja tarvitse lukea. Riippuu tietty vähän alasta.
Okei. Eli kannattaa mennä amk hon lukion jälkeen? no saatan sitten palata tänne samalle palstalle kun tämä on minulle vähän ajankohtaisempi... kertokaahan vielä mitä tai ketä ammattikorkeakoulusta valmistuu? Ja miten pitkään sitä käydään?
Minäpä annan sinulle tarpeellisen ja kehittävän kotitehtävän asiasta, eli selvitäpä vastaukset noihin kysymyksiisi aivan itse.
Maaginen vihje tehtävään on Google.
Ihan ekana pitäis selvittää mikä ala sua kiinnostaa, mitä haluat tehdä tulevaisuudessa? Siltä pohjalta sitten valitset missä kouluttaudut.
Älä mene AMK:hon, mieluummin yliopistoon tai ammattikouluun. Itse kävin lukion jälkeen AMK:n enkä saanut minkäänlaista ammattitaitoa ja näin ollen teen ns. hanttihommia, joihin ei tarvitsisi käydä edes lukiota.
Olen kuullut paljon ikäviä juttuja Ammattikorkeakouluista, varsinkin pienempien kaupunkien-.
Myöskään taide-, humanistista- tai yleensäkään mitään kulttuurialaa ei kannata opiskella, jos haluaa työllistyä ja tienata jonkinlaista palkkaa. Jos et tiedä, mikä ala kiinnostaisi, kannattaisi hakeutua vaikka työharjoitteluun ko. töihin, jos mahdollista.
Olet selvästi Siwa ainesta! Kum teet seuraavat 20 vuotta hommia voit jopa päästä K-marketin kassalle!