Lakkautuslista, nyt säästetään.

Taidemuseo
Kainuun museo
Kajaanin kaupunginteatteri

Tässä hyvä alku säästämiseen, kulttuurin puutteeseen ei kuole.
15129
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

maahanmuuttajapalvelut

Äänestä

Hammashoidosta varmaan voisi säästää vielä?

Äänestä

Eläkekatto kuten ruotsissa 3000 euroa, ei siihenkään kukaan kuole. Säästyneet rahat nuorten työllistämiseen ja vanhustenhoitoon.

Äänestä
  • Palkkakatto 3000€

    Äänestä

Puoluetuki...

Äänestä

€uro

Äänestä

Teatteri joutaisi lakkauttaa, turha laitos.

Äänestä
  • Nakertajasta joutais katuvalot pois.

    Äänestä

  • Kylä pimeeksi kirjoitti:

    Nakertajasta joutais katuvalot pois.

    Tienhoidon tai ainakin lumenaurauksen lopettamisella Nakertajasta säästettäisiin melkoisen paljon.

    Äänestä

Kyllä sote-puolen lakkauttaminen Kajaanissa kokonaan säästäisi kaikkein eniten euroja. Koulujen lopettaminen olisi toinen suuri säästömahdollisuus.

Perusteena se, että ennenkin ihmiset tulivat toimeen sekä ilman sotea että kouluja.

Äänestä

Jos saisimme teidät joutilaat rapsehtimaan saamianne tukia vastaan, loppuisi rahnapuute kerralla. Muutaman tunnin rapsehtiminen tulea vastaan ei haittaa ketään, vaan päinvastoin virkistää mieltä ja ruppia. Onneksi tähän suuntaan ollaan suomessakin menossa. Jo ministeritasolla ollaan ehdottamassa rapsehtimisvelvoitetta. Näin se kauan vaalimani ajatus hiljalleen menossa läpi.

Äänestä
  • Kannatan, jos tuohon saadaan yhdistettyä verovarojen säästäminen. Paltamon kokeilussa menot moninkertaistuivat ja sellainen ei tietenkään tule enää kysymykseen.

    Äänestä

Täytyykö köyhän kajaanin pitää yllä taidemuseoa ja kainuun museoa imagosyistä?
Kummassakaan ei ole mitään järjellistä toimintaa ollut viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Voisi myös selvittää joku miten paljon maksaa kaukametsän ylläpito.

Äänestä
  • Joo, puskutraktori paikalle Kaukametsään. Menköön siinä hotelli ja vesiliikuntakeskus samalla. Säästyypähän rahaa.

    Äänestä

kaikki urheilu ja uimahallit kiinni, juoskaa metässä väpelöt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Emil Von Axe kirjoitti:

Taidemuseo
Kainuun museo
Kajaanin kaupunginteatteri

Tässä hyvä alku säästämiseen, kulttuurin puutteeseen ei kuole.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu