Helsingin yliopiston Ruralia-instuutti on ehdottanut että susien ja ahmojen tapporahojen maksamista ja poikkeustappolupien myöntämistä helpotettaisiin sen lisäksi että suomessa metsästetään sekä salametsästetään ahmoja ja susia runsaasti vuosittain, niitä jää joskus myös jonkun verran autojen ja junien alle ja eläimiä kuolee myös luonnolisesti kuten tauteihin, vanhuuteen, niiden keskenäisiin tappeluihin ja hirven potkuihin.
Helsingin yliopiston Ruralia-instuutin ratkaisu petojen hoitoon?
7
165
Vastaukset
- viisas tutkimus
No siinä tuli puolueettoman tahon esitys asiaan. Talven aikana asiaa tutkitaan ja ensi vuonna muutetaan systeemit suosituksen mukaiseksi.
- canis lupus
Aikalailla kärjekäs ehdotus "joltain" Ruralialta: tapporahoja ja tappolupia!
Ilmeisesti samainen R. on hakenut runsaan rahoituksen eu:lta naakkahaittojen estämisen tutkimiseksi esim. maataloudessa. Ja tämä pitäisi hoitaa ihan ilman aseita ja tapporahoja; tästä tuli äskettäin oikein elävää kuvaa telkusta.
Onkohan aloittaja nyt sitten ymmärtänyt R:n ehdotukset toimenpiteistä petojen suhteen ihan oikein? - Tekn. Toht.
Tossa on se ongelma, että Ruralia ei ole puolueeton ja se ei omaa asiantuntemusta tässä asiassa. Helsingin yliopiston Ruralia-instuuttin tehtävänä on edistää maaseudun elinkeinoja ja elinolosuhteita. Eli väärästä paikasta on tuo "tutkimus" tilattu, kun ei siellä ole asiantuntemusta biologiasta eli suurpetojen ekologiasta, käyttäytymisestä jne. Tälläinen tutkimus olisi pitänyt tehdä RKTL:n, Suomen ympäristökeskuksen tai jonkun ylipiston biologian laitoksen toimesta.
Totta kai Ruralia kannattaa suurpetojen vähentämistä, kun sen tehtävänä on edistää maaseudun elinkeinoja ja elinolosuhteita. - no voi voi sitten
heh,heh, kyllä onkin pihlajanmarjat happamia, kun niitä lopulta sattuu saamaan.
Ruralia on kyllä puolueeton taho, mutta tutkimuksen tulos ei näytä suojelijoille kelpaavan. Tulos lähtee kuitenkin siitä lähtökohdasta, että asiassa saataisiin aikaan jotain konkreettista. Tuossa tutkimuksessa on katsottu mallia kaikkialta maailmalta, missä ihminen joutuu asumaan suurpetojen naapurissa. Siinä on tarjottu keinoiksi, toimivia ratkaisuja.
Suojelijoille kelpaa tulokseksi vain salametsästäjien rankaisujen koventamiset ja susiseuduilla elävän väestön kurmuutus, mikäli susista ei siellä pidetä.
Sellainen ei ole mikään ratkaisu ongelmaan. Asiassa on hyvin käynyt selväksi se asia, että mikäli paikallista väestöä ei saada asian taakse, ei ongelmaan löydy toimivaa ratkaisua ja pedot sen kuin vähenee. Toimiva lääke maistuu usein pahalta, mutta parantaa potilaan tilaa, siihen tässäkin ratkaisussa on pyritty. - Älä juaha paskaa
Joo niin varmaan ne kannat saadaan loppuun hävittämäll pysymään naurettava väite asia on juuri päinvastoin.
- vinkuu ja vikisee
Siinähän sitten vingut ja valitat, tutkimuksen mukaan kuitenkin mennään.
On se kumma kuin noille tomppeleille ei järki mahdu päähän. Sen takia ne toki tomppeleita onkin. - yks tomppeli
Otetaas nyt ihan rauhallisesti! "Tutkimuksen mukaan kuitenkin mennään", näin toteat. Mutta mutta, kun tuo Ruralian ehdotus on vain ihan pelkkä yhden instanssin ehdotus, mikä ei tarkoita, että "sen mukaan mennään", ei vähimmässäkään määrin.
On syytä huomioida, että nykyisin Suomi ei enää edes voi yksin lähteä päättämään, että suurpedot poistetaan maasta. Ja siitä taas saatte kiittää maan Eurostoliittoon halunneita tahoja, ei yksin meitä tomppeleita, jotka vailla järkeä vaellamme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999