Helsingin yliopiston Ruralia-instuutin ratkaisu petojen hoitoon?

Luonnonpuolustaja

Helsingin yliopiston Ruralia-instuutti on ehdottanut että susien ja ahmojen tapporahojen maksamista ja poikkeustappolupien myöntämistä helpotettaisiin sen lisäksi että suomessa metsästetään sekä salametsästetään ahmoja ja susia runsaasti vuosittain, niitä jää joskus myös jonkun verran autojen ja junien alle ja eläimiä kuolee myös luonnolisesti kuten tauteihin, vanhuuteen, niiden keskenäisiin tappeluihin ja hirven potkuihin.

7

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viisas tutkimus

      No siinä tuli puolueettoman tahon esitys asiaan. Talven aikana asiaa tutkitaan ja ensi vuonna muutetaan systeemit suosituksen mukaiseksi.

    • canis lupus

      Aikalailla kärjekäs ehdotus "joltain" Ruralialta: tapporahoja ja tappolupia!
      Ilmeisesti samainen R. on hakenut runsaan rahoituksen eu:lta naakkahaittojen estämisen tutkimiseksi esim. maataloudessa. Ja tämä pitäisi hoitaa ihan ilman aseita ja tapporahoja; tästä tuli äskettäin oikein elävää kuvaa telkusta.
      Onkohan aloittaja nyt sitten ymmärtänyt R:n ehdotukset toimenpiteistä petojen suhteen ihan oikein?

    • Tekn. Toht.

      Tossa on se ongelma, että Ruralia ei ole puolueeton ja se ei omaa asiantuntemusta tässä asiassa. Helsingin yliopiston Ruralia-instuuttin tehtävänä on edistää maaseudun elinkeinoja ja elinolosuhteita. Eli väärästä paikasta on tuo "tutkimus" tilattu, kun ei siellä ole asiantuntemusta biologiasta eli suurpetojen ekologiasta, käyttäytymisestä jne. Tälläinen tutkimus olisi pitänyt tehdä RKTL:n, Suomen ympäristökeskuksen tai jonkun ylipiston biologian laitoksen toimesta.

      Totta kai Ruralia kannattaa suurpetojen vähentämistä, kun sen tehtävänä on edistää maaseudun elinkeinoja ja elinolosuhteita.

    • no voi voi sitten

      heh,heh, kyllä onkin pihlajanmarjat happamia, kun niitä lopulta sattuu saamaan.
      Ruralia on kyllä puolueeton taho, mutta tutkimuksen tulos ei näytä suojelijoille kelpaavan. Tulos lähtee kuitenkin siitä lähtökohdasta, että asiassa saataisiin aikaan jotain konkreettista. Tuossa tutkimuksessa on katsottu mallia kaikkialta maailmalta, missä ihminen joutuu asumaan suurpetojen naapurissa. Siinä on tarjottu keinoiksi, toimivia ratkaisuja.
      Suojelijoille kelpaa tulokseksi vain salametsästäjien rankaisujen koventamiset ja susiseuduilla elävän väestön kurmuutus, mikäli susista ei siellä pidetä.
      Sellainen ei ole mikään ratkaisu ongelmaan. Asiassa on hyvin käynyt selväksi se asia, että mikäli paikallista väestöä ei saada asian taakse, ei ongelmaan löydy toimivaa ratkaisua ja pedot sen kuin vähenee. Toimiva lääke maistuu usein pahalta, mutta parantaa potilaan tilaa, siihen tässäkin ratkaisussa on pyritty.

    • Älä juaha paskaa

      Joo niin varmaan ne kannat saadaan loppuun hävittämäll pysymään naurettava väite asia on juuri päinvastoin.

    • vinkuu ja vikisee

      Siinähän sitten vingut ja valitat, tutkimuksen mukaan kuitenkin mennään.
      On se kumma kuin noille tomppeleille ei järki mahdu päähän. Sen takia ne toki tomppeleita onkin.

    • yks tomppeli

      Otetaas nyt ihan rauhallisesti! "Tutkimuksen mukaan kuitenkin mennään", näin toteat. Mutta mutta, kun tuo Ruralian ehdotus on vain ihan pelkkä yhden instanssin ehdotus, mikä ei tarkoita, että "sen mukaan mennään", ei vähimmässäkään määrin.
      On syytä huomioida, että nykyisin Suomi ei enää edes voi yksin lähteä päättämään, että suurpedot poistetaan maasta. Ja siitä taas saatte kiittää maan Eurostoliittoon halunneita tahoja, ei yksin meitä tomppeleita, jotka vailla järkeä vaellamme.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1538
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1441
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1180
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      986
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      924
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      840
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe