http://www.youtube.com/watch?v=aqkkByP8RDM
Tarkemmin kun katsoo, voi havaita, että ihan ensimmäiset Windows-versiot muistuttavat suuresti tämän päivän linukseja :)
Tarkemmin kun katsoo, voi havaita, että ihan ensimmäiset Windows-versiot muistuttavat suuresti tämän päivän linukseja :)
Vastaukset 33
Vanhimmat
Olen nähnyt, ja vielä enemmän kuunnellut tuon videon monta kertaa aikaisemminkin. Tuosta on muutama eri versio kun on päivitetty aina viimeinen Windows versio mukaan.
Aivan mahtava video ja herättää todella muistoja ja taustamusiikki on tavattoman sopiva tuohon. Kuuntelen parhaillaan ja aioin kuunnella kokonaan.
Kyllähän tuo rauhoittava musiikki tuohon yhteyteen varsin hyvin sopii, onhan noitten kanssa paljon muutakin rauhoittavaa tarvittu :)
Tähdellä merkityt herättivät eniten hyviä nostalgisia muistoja.
* Windows 3.11 oli ensimmäisessä oikeassa tietokoneessa, jolla pystyi tekemään ihmeellisiä asioita ja joka ei ollut pelkkä ohjelmoitava laskin niin kuin kaikki aikaisemmat 8-bittiset kotikoneet olivat olleet.
W95 oli vain jatkoa 3.11:lle ja multimediaa tuli mukaan CD levyltä
W98 Tuli netti ja pettymys DOSsiin
* NT4 Ensimmäinen käyttöjärjestelmä jossa oli "suuren" koneen tuntua ja siniset ruudut hävisivät melkein kokonaan
Windows 2000 Loistava jatkokertomus NT4:lle. Loputkin siniset ruudut hävisivät.
* XP Pitkäaikainen työjuhta joka toimi ja toimi ja ensimmäinen NT jossa ei tarvinnut enää arpoa ohjelmien toimivuutta että toimiiko ohjelma NT:ssä. Aikaisemmin ntcompatible sivusto oli jatkuvassa käytössä kun kaikki softa oli tehty DOS romuille (95-98) eivätkä läheskään kaikki toimineet NT:ssä
Vista No, se vain oli ja kyllähän se oli ihan käyttökelpoinenkin.
Windows 7 Aivan loistava ja pysyy niin kauan kuin koneessa henki pihisee.
Tästä oli muinoin kyse
http://web.archive.org/web/20000408162104/http://ntcompatible.com/
Listoja ja ohjeita miten DOS Windowseille tehtyjä ohjelmia sai toimimaan, mitkä toimivat suoraab ja mitkä eivät ollenkaan.
Karmeita muistoja tuo aiheuttaa! Pitääpä heti ottaa yhteys Youtuben ylläpitoon, jotta poistavat tuon traumatisoivan videon!
"Karmeita muistoja tuo aiheuttaa! "
Uskon tuon 110%.
Linuks hihhuleita ei voi olla korpeamatta se että XP sotki kaikki linuksit kymmeneksi vuodeksi unohduksen ojanpohjalle promillelukemiin ja samalla valloitti koko maailman tietokoneet reilusti yli 90% osuudellaan.
Voi voi sentään, en yhtään ihmettele että on tullut "vähän" traumoja.
Minä taas XPstä siiryin Ubuntuun kun sen muutaman kerran jouduin asentamaan uudelleen virusten takia. Ja kun vielä käytin ubuntua vähän aikaa samanaikaisesti jouduin aina senkin asentamaan uudestaan koska tuo Winku sotki grubin :(
Miksi asensit viruksia ja haittaohjelmia koneellesi?
Mitä minä sanoin, Tubuttimet on edelleen harmaita kuten ensimmäiset Windowsit mutta ne on sentään saanut ruskea / oranssi sävyä korostamaan käyttöliittymää.
Microsoft ei osaa tehdä kuin tubuttimia ja haukkua vanhempia tubuttimiansa, jotta uusin soosilaatikko tubutin 8 menisi kaupaksi.
Mitä versiota MS nyt haukkuu?
3 epäonnistunutta Windowsia on olemassa:
ME Täysin turha ja toimimaton bloatti.
Vista Taloudellinen floppi mutta todellisuudessa jatkoa ajatellen oli loistava Windows koska se synnytti Windows 7:n ja samalla tietoturva parani roimasti XP:hen nähden. Windows 7 on tavallaan Vista super SP3
Windows 8 (RT) Kukaan ei halua
Ubuntu on tubutin kuten useimmat saattoi myös viestistäni sen tulkita.
Xp:tä ja pelotteena pitää kerneliin asti ulottuvaa tietoturva-aukkoa avoinna.
XP on 12 jo vuotta wanha eikä ole enää tietoturvaltaan tätä päivää vaikka sitä paikattaisiin kuinka paljon tahansa. Windows muuttui Vistan kohdalla merkittävästi turvallisemmaksi joka aiheutti silloin tyytymättömyyttäkin.
"- Käyttikseen tehtiin tietoturvan takia niin suuria muutoksia josta seurasi että vanhoja XP ohjelmia hajosi kasapäin
-UAC oli Vistassa oikein ja pakollinen tulevaisuutta ajatellen mutta wanhat paskasoftat jotka vaativat aina JV:n oikeudet ärsyttivät käyttäjiä"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11933653/#comment-65129805
XP on loistava käyttis mutta kun se ON jo antiikkia niin kyllä sen pitää päästä jo haudan lepoon.
"* XP Pitkäaikainen työjuhta joka toimi ja toimi ja ensimmäinen NT jossa ei tarvinnut enää arpoa ohjelmien toimivuutta että toimiiko ohjelma NT:ssä. Aikaisemmin ntcompatible sivusto oli jatkuvassa käytössä kun kaikki softa oli tehty DOS romuille (95-98) eivätkä läheskään kaikki toimineet NT:ssä"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11933653/#comment-65129561
Ai niin se kerneli aukko on käyttöoikeuksien laajentamisen mahdollistava bugi joka tarkoittaa sitä että hyökkäys täytyy tehdä paikallisesti, ei onnistu verkon kautta.
>90% XP käyttäjistä käyttää XP:tä aina järjestelmänvalvojan oikeuksin joka tarkoittaa sitä että tuolla bugilla ei ole mitään merkitystä kun mahdollisesti käynnistymään päässeellä haittaohjelmalla on aina kaikki oikeudet oli tuo bugi korjattu tai ei.
Saman kohtalon kokee win7, jos on edelleen suosittu ja siitä pitäisi päästä eroon. Mitä vanhemmaksi käyttis ja ohjelmat tulee, sitä turvallisemmaksi ne tulee, ellei ole jo syntyessään ollut täyttä sekundaa. Microsoft ei ajattele mitään muuta kuin rahaa, eli kun nyt xp:llä on lypsyt lypsetty, niin siitä pitää päästä eroon ja uutta tilalle...
"Mitä vanhemmaksi käyttis ja ohjelmat tulee, sitä turvallisemmaksi ne tulee..."'
:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
No ei todellakaan tule.
Mietippä, XP:tä on paikattu jo 12 vuotta joka kuukausi niin meinaatko että kaikki loput tietoturva-aukot saadaan paikatuksi nyt neljässä kuukaudessa?
Tjoooo....
Windows XP:stä löytyi korjaamaton aukko - Hyökkäys käynnissä
"Internetissä on havaittu kohdistettuja hyökkäyksiä, jotka iskevät tähän turva-aukkoon. Vaikka Windowsin turvapäivitykset olisivat täysin ajan tasalla, hyökkääjä voi päästä murtautumaan tietokoneelle."
http://www.itviikko.fi/tietoturva/2013/11/29/windows-xpsta-loytyi-korjaamaton-aukko---hyokkays-kaynnissa/201316650/7
##################################################
Microsoft paikkasi neljä hyväksikäytettyä aukkoa – yksi jäi auki
"Microsoft jätti toistaiseksi paikkaamatta hyväksikäytetyn ja marraskuun lopussa julki tulleen haavoittuvuuden Windows XP:n ja Windows Server 2003:n ytimessä."
http://www.itviikko.fi/uutiset/2013/12/11/microsoft-paikkasi-nelja-hyvaksikaytettya-aukkoa--yksi-jai-auki/201317148/7
Aivan niin kuin sanoin eli verkon yli hyökkäys ei onnistu tuon kernel haavoittuvuuden avulla, tarvitaan yhtäaikaa se toinen haavoittuvuus joka löytyy päivittämättömästä Adobe readeristä.
"Hyökkääjillä on käytössään KAHDEN hyökkäyksen YHDISTELMÄ.
Nyt havaittu Windows-aukko antaa hyökkääjälle mahdollisuuden nostaa käyttöoikeuksia ja suorittaa mitä tahansa ohjelmakoodia suoraan Windowsin ytimessä. KONEELLE PÄÄSEMISEEN TARVITAAN kuitenkin TOISTA turva-aukkoa. Avuksi on ilmeisesti otettu Adobe Reader -ohjelman aiemmin paikattu haavoittuvuus."
Eli hyökkäys ei onnistu jos ylläpito on päivittänyt Adobe readerin niin kuin kuuluu.
Ja kotikoneita tuo kernel haavoittuvuus ei käytännössä koske lainkaan koska XP:tä ajetaan käytännössä aina täysin oikeuksin joten ei ole tarvetta nostaa käyttöoikeuksia minkään tietoturva-aukon avulla.
Jos edes käyttävät adobe readerin aukkoa.
Verkon yli hyökkäykset ovat jo käynnissä, joten......?
Joku toinen aukko tarvitaan, pelkkä käyttoikeuksien laajentamisen mahdollistava bugi ei riitä yksinään.
Xp onkin windows joka on takuulla reikäinen, joten tuskin edes sadan vuoden paikkailut riittää mihinkään. "ellei ole jo syntyessään ollut täyttä sekundaa"
Aivan riittävän turvallinen kuitenkin elinaikanaan.
Milloin tubuttinesta saadaan kaikki bugit korjattua?
https://launchpad.net/ubuntu/ bugs
Entäs tubuttimen oletus-selaimen, firefoxin tietoturvabugit?
http://www.mozilla.org/security/known-vulnerabilities/firefox.html
Koska ne on kaikki saatu paikattua?
Microsoft ei pidä esillä tunnettuja bugeja eikä turva-aukkoja.
verkosta kaikkia reikiä paikata :) Liian työlästä .
Ei ollut yhtään paikkaamatonta tietoturva-aukkoa
https://launchpad.net/ubuntu/ bugs
Wintubutin tekee kaikista ohjelmista vaarallisia. Onneksi Ubuntuun tulee Firefoxin paikkaukset myös omasta pakettivarastosta, joten wintubuttimelle jäävät aukot eivät haittaa.
Miksi kaikki ohjelmistojen ongelmakohdat pitäisi levittää verkkoon kaikenmaailman hakkereiden hyödynnettäväksi?
Miten se windtubutin 7 nyt yhtä-äkkiä niin hyväksi tuli, vain hiukan päivitelty vista, joka siis oli täysi floppi.
Sepö se kun se Vista ei ollut loppujen lopuksi mikään floppi muulla tavalla kuin myyntiluvuissa.
Vistan ongelmat olivat
- Ajurimalli piti uusia joka tarkoitti sitä että lähes kaikki laiteajurit piti kirjoittaa uusiksi josta seurasi se että
-Ajureita puuttui valtavasta
-Ajurit olivat uusia ja sisälsivät paljon bugeja
- Käyttikseen tehtiin tietoturvan takia niin suuria muutoksia josta seurasi että vanhoja XP ohjelmia hajosi kasapäin
-UAC oli Vistassa oikein ja pakollinen tulevaisuutta ajatellen mutta wanhat paskasoftat jotka vaativat aina JV:n oikeudet ärsyttivät käyttäjiä
- Vistassa oli valtavasti uutta koodia ja uudessa koodissa on aina paljon bugeja ja Vista ei tehnyt tässä poikkeusta. Vista tuli käyttökelpoiseksi vasta SP1:n aikaan.
- Vistaa myytiin jonkun verran liian pienimuistisissa koneissa, jotaib XP koneita. Prosessoritehoa Vista ei tarvinnut mitään ihmeellisyyksiä. Minun Vista koneessani on 1.8 GHZ tuplaydin Intel ja toimii vallan mallikkaasti
Entinen nimimerkkini oli Vista_Fani
Kylläpä olikin pitkä ongelmalistaus oikein vielä vista-fanin tekemänä, varmaan jäi paljon vielä mainitsematta, eipä ihme, että vistasta tuli floppi. Oli tosiaan melkoinen tahmailijakin vielä.
Pikkaisen saivat siitä paremman tuolla seiska-päivityksellä, vaikka uuutena versiona myivätkin sen käyttäjille.
"..eipä ihme, että vistasta tuli floppi."
Totta, ei ollut, mutta se oli jatkoa ajatellen pakko tehdä joten siinä mielessä Vista oli kaikkea muuta kuin floppi. Windows 8 x86 on vieläkin hyvin pitkälle Vistaa sekin.
"..varmaan jäi paljon vielä mainitsematta, ..."
No ainakin se jäi mainitsematta että Vistan indeksointi ei toiminut koskaan ja se piti ottaa itse pois käytöstä koska se tahmasi konetta turhaan.
Hyvä SEPPO! Loistavaa asiaa!