mukana tuli 18-55 vakaajalla, mutta mitä muita putkia tarvin?
D3200 kameraan objektiivit luontoon ja maisemakuviin?
5
440
Vastaukset
- dx:llä
Minusta laajoihin maisemakuviin sopivin polttoväli on Dx-kennoisella n. 16mm.
Luontokuvia tykkään kuvata lyhyellä teleellä n. 80–135mm.
Esim Tamronin 90 millinen macro on oiva luontokuvaukseen (ja muotokuvaukseen)
Kaukana olevia maisemia kuvaan mieluiten 135 millisellä- dx:llä
ps.
Mulla on Pentaxissa Samyangin 16 millinen (292,50€ B&H:lla). Mielestäni hinta-laatusuhteeltaan ylivoimaisesti paras maisema-laajakulma. Piirtää hienosti maisemakuvissa f/4–8 aukoilla.
- Kakkulakekkaloitsija
Minä en tiedä, mitä putkia SINÄ tarvitset. Riippuu oleellisesti siitä, mitä haluat kuvata.
Minulla on maisemiin 10–24-millinen ja etäämpänä olevien pienten kohteiden kuvaamiseen 55–300-millinen (VR) zoom. Hämärämmissä oloissa tyydyn kiinteään 35 mm:n polttoväliin (f/1.8). No, on minulla myös 18–200-millinen jokapaikanhöylä ja 60-millinen makro. Runko on kroppijuttu kuten sinullakin.
Kakkuloista kaksi olen ostanut käytettyinä ja kolme uusina.
Ihannehan olisi yksi ainoa, monikymmenkertaiseen zoomaukseen kykenevä, valovoimainen, skarppi, vääristelemätön, pieni, kevyt ja halpa allround-lasi, mutta sellaista ei ole näköpiirissä. Bridgesuperzoomareilla kuvaavat saavat puhua mitä tahansa. - Aloittelijalle
Kuvaile ensin sillä kameran mukana tulleella objektiivilla. Välttämättä et tarvitse muita putkia. Käytön myötä huomaat kyllä millaiselle polttovälille tuntuisi olevan tarvetta. Tässä on yksi näkemys tarvittavista objektiiveista:
http://www.kenrockwell.com/nikon/dx-dream-team.htm Alkuun pärjään tuolla joka tuli rungon mukana. Kun huomaat mihin suuntaan haluaisit todella lisätä mahdollisuuksiasi niin sen jälkeen voit lähteä investoimaan, siis mikäli rahasta kiristää.
Jos haluat lähikuvia niin makrolinssi on siihen oiva väline, mielestäni ei kannata valita kovin lyhyttä makroa koska se rajoittaa sen käyttöä kohteisiin joilla on jalat tai siivet, sammalta ja jäkäläähän voi kuvata vaikka muutaman millin päästä. Itselläni on 105 mm makro ja se tuntuu joskus lyhyeltä, liian pitkältä ei koskaan.
Jos sitten kiinnostut kuvaamaan kun tiaiset ja muut pikkulinnut käyvät lintulaudallasi niin joku 70 - 300mm saattaisi olla hyvä alkukokeilu. Niitä saa muutamalla satasella, osassa on VR/OS tai vastaava mutta jalka on varmin (tripod). Itse tosin luotan useimmiten monopodiin ja vakaajaan yhdistettynä.
Tuo 18 - 55 on varsin "pimeä" joten joskus varmasti haluat saada valovoimaisemman lasin nokalle. Edullisin taitaa olla Nikkorin 35mm F1.8 joka myös piirtää ihan kohtuudella. Itse kuitenkin näet parhaiten kun kuvailet nykyisellä kalustollasi mihin suuntaan olet menossa ja siten olet itse paras henkilö sanomaan mitä tulet tarvitsemaan.
Voin tollo tai lottovoittaja ostaa heti kaikkea 10 - 1000 mm alueelta F2.8 valovoimalla tai paremmalla. Normaali aloittelija kokeilee ja katsoo mikä kiinnostaa sen verran jotta siihen investoi. Hyvät linssit ovat kuitenkin arvossaan paljon pidempään kuin rungot joita tulee joka vuosi uusia ja kehittyneempiä antaen pontta aina vain uusien ostamiselle. Kun pysyt Nikon rungoissa niin yksikään hankkimasi lasi ei mene hukkaan vaihtaessasi uuteen Nikon runkoon. Vaikka vaihtaisit Fx runkoon niin kroppilinssit (Dx) toimivat joskin kuvaavat vain kennon keskiosasta sen kropin verran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2464482Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1232929Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412692Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?781669Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1091532- 511251
- 851174
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2031054- 591003
- 45996