Mitä tarkoittaa

kiinteä netti

Kun rakennusselosteessa lukee, että rakennus (kerrostalo) liitetään valokuituverkkoon? Eikö se tarkoita, että netti on valokuituliittymä? Ja tärkeämpi kysymys, Mainitaan, että valokuitu vedetään taloon asti ja asukas saa hommata loput. Olen yrittänyt saada operaattorilta liittymää, mutta heidän mukaansa osoitteeseen ei ole tulossa tämän operaattorin verkkoa. Kaikissa papereissa on kyllä mainittu tämä operaattori, itse he vain eivät tiedä mitään. Talo tosin ei ole ihan valmis, vasta kuukauden päästä. Olen aina asunut asunnossa, johon on vedetty liittymä huoneistoon asti, sen kun vain piuha seinään ja koneeseen.
Mikä on se prosessi jolla saan talosta liittymän huoneistoon? Tätä en oikein ymmärrä

4

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mhs

      Kerrostaloissa kaapelit eivät tule suoraan asuntoon, riippumatta siitä onko käytettävissä valokuitu vaiko ei. Valokuitu (tai kupari) kaapeli(t) tulevat talossa olevaan telelaite-tilaan, jossa voi olla yhden tai useamman operaattorin keskitin. Sieltä yhteydet kytketään edelleen asuntoihin.

      "rakennus (kerrostalo) liitetään valokuituverkkoon"
      > Tällä todennäköisesti tarkoitetaan, että valokuitukaapeli tulee talon teletilaan, ei kuitenkaan asuntoihin asti. Tämä mahdollistaa 100 Mbit/s nettiyhteydet asukkaille (ja nopeammatkin, jos operaattori "tarjoaa").

      "valokuitu vedetään taloon asti ja asukas saa hommata loput."
      > Ainoa mahdollinen asukkaalle jäävä tehtävä on liittymän tilaaminen operaattorilta. Operaattori toimittaa liittymän asukkaalle ja hoitaa liittymän kytkennän asuntoon. Sen jälkeen vain piuha seinään ja koneeseen. ;)

      Kannattaa tiedustella liittymien saatavuutta isännöitsijältä, hänellä on varmaankin tarkempaa tietoa asiasta kuin operaattorin myyjillä. Voi myös olla että liittymiä ei vielä myydä, kun talokaan ei ole valmis. Mutta joka tapauksessa, ainoa mahdollisuus hankkia liittymä on tilata se operaattorilta tuttuun tapaan :)

      • kiinteä netti

        Kiitos vastauksesta. Koska talo valmistuu vasta tammikuun lopussa, soittelen isännöitsijälle vasta ensi vuonna! Hah. Tammikuun alkupäivinä.


      • Anna ajan kulua..
        kiinteä netti kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Koska talo valmistuu vasta tammikuun lopussa, soittelen isännöitsijälle vasta ensi vuonna! Hah. Tammikuun alkupäivinä.

        Rakennusurakoija on tehnyt sopimuksen jonkun kaapelioperaattorin kanssa peruskaapeloinnista, johon tuo valokuitukin sitten kuuluu. Talon sisäverkko on taas taloyhtiön vastuulla, joten se valmistuu siinä talon rakentamisen yhteydessä.

        Rakennusurakoijan tekemällä sopimuksella tulee taloon tv-palvelut jossain muodossa, joko antenniverkon kautta tai laajakaistan kautta. Laajakaistapalvelu yleensä edellyttää asukkaan ja operaattorin välistä sopimusta, joten kannattaa ottaa isännöitsijältä selvää tilanteesta. Lulisi operaattorin lähestyvän osakkaita tarjouksillaan hyvissä ajoin ennen asuntojen luovutusta.

        Valitettavasti tämä sopimus sulkee ovet muilta operaattoreilta, sillä kuitua ei kovin helpolla vuokrata toiselle operaattorille. Tämä tuli esiin, kun vaihdoimme taloyhtiömme operaattoria tässä kesän aikana.

        Operaattorilta ei liittymää voi tilata, koska tietoja ei ole vielä syötetty järjestelmään. Ennakkoon yhteyden tilaaminen on siten hankalaa. Totesin tämän, kun tilasin kaapeli-tv:n palveluja. Sopimuksen pystyi kunnolla tekemään vasta sinä päivänä, kun operaattori vaihtui. Silloin vasta palvelut ilmestyivät tilausjärjestelmään kaikkine uuden asiakkaan tarjous ehtoineen.

        Oletan, että operaattori järjestää 1-2 viikkoa ennen talonne valmistumista infotilaisuuden, jonka yhteydessä tämä ennakkotilaus on mahdollista. Samalla saatte tietoonne mahdolliset uuden asiakkaan tarjoukset.

        Älä hätäile, vaan anna asioiden edetä omalla aikataulullaan. Isännöitsijän pitää kuitenkin olla tietoinen siitä, miten operaattorin osuus etenee.


    • kyl ne pelaa.

      Mikä on se prosessi jolla saan talosta liittymän huoneistoon?

      Kyllä ne piuhat vedetään jo rakennusvaiheessa, se mitä niissä piuhoissa kulkee, ehtii sitten miettiä myöhemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe