Ammattistartti on ilmais/orjatyötä firmassa

10+14=24

Olen 2 kertaa ammattikoulun lopettanut ja sit aattelin, että vois mennä kokeilee tuota ammattistarttii sitä kautta, jos löytyis ala mikä kiinnostais. Pisteitä siitä sais jopa 6 pistettä tosin sekään ei hyödytä paljoo paskaakaa huonol todistuksel... sillä peruskoulusta suoraan hakeneet saa 3pistettä. No menin haastatteluihin ja selkis, että kyse on ilmais/orjatyöstä jossakin firmassa. Periaatteeskaan en suostu menee tekee jonnei firmaa tekee työtä ilmaseks. Työstä pitää saada palkka ja piste. Oliko se nyt 2päivää viikossa vuoden ajan tehdään firmassa ilmaiseksi työtä. Se 3päivää viikossa oli vissii sit koulussa opiskeluu. Ei vittu kyllä on perseestä. Hullu täytyy olla, että tuohon suostuu. Tuosta ammattistartist kaikenlisäks ei edes saa työmarkkinatukea 9epäivä korvausta. Mitä saa työharjoittelust,kuntouttavast työtoiminnast ja työkokeilust. Minua ei ainakaan huvita mennä firmaa raatamaan, että sen firman pomo rikastuu entistä enemmän, kun ihmiset suostuu ilmaistöihin. Ei saatana oikeest miten tälläst voidaa edes laissa sallia?

7

323

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kummat periaatteet

      On hyvä, että ihmisellä on vankkoja periaatteita. Kumma kyllä sinua ei näytä haittaavan edes periaatteessa jatkuva loisimisesi muiden kustannuksella, ilman että pyrkisit parantamaan valmiuksiasi hankkia oma toimeentulosi.

      • 6+1=7

        Mistäs päättelit, että loisin toisten kustannuksella? Ihan töitä nyt teen.


    • Virheellisiä luuloja

      Työharjoittelijan ottaminen firmaan tuottaa yleensä vain kuluja, vaikka hänelle ei tarvitsisi palkkaakaan maksaa. Näin on varsinkin silloin, kun tulija sattuu olemaan sekä kyvytön että haluton. Häntä pitää opastaa ja patistaa töihin, mikä sitoo firman vakinaista väkeä. Työn tulos on sekä laadultaan että määrältään tavallisesti melkoisen mitätöntä.

      Näin firman omistaja paremminkin köyhtyy ottaessaan työharjoittelijan. Tietysti hän köyhtyisi vieläkin enemmän, jos hän maksaisi tälle vielä palkkaakin.

      • 17+5=22

        Paska puhetta. Ei niitä työharjoittelijoita muuten sinne edes otettais, jos niistä olis vaan haittaa. Niistä hyötyy aivan vitusti, kun tekee ilmaseks melkein saman työpanoksen mitä vakinaiset. Yksinkertasii hommii ei mitään opastusta tarvita ja vaativiin/vastuullisiin ei työharjoittelijoita edes saisi laittaa. Sinusta on siis oikein, että ihmiset tekee ilmaseks töitä? Itseäni ei tuollainen huvita, joten EI KIITOS. Oletkos muuten, jonku firman pomo oikeen?


      • Virheellisiä luuloja
        17+5=22 kirjoitti:

        Paska puhetta. Ei niitä työharjoittelijoita muuten sinne edes otettais, jos niistä olis vaan haittaa. Niistä hyötyy aivan vitusti, kun tekee ilmaseks melkein saman työpanoksen mitä vakinaiset. Yksinkertasii hommii ei mitään opastusta tarvita ja vaativiin/vastuullisiin ei työharjoittelijoita edes saisi laittaa. Sinusta on siis oikein, että ihmiset tekee ilmaseks töitä? Itseäni ei tuollainen huvita, joten EI KIITOS. Oletkos muuten, jonku firman pomo oikeen?

        Tietysti on joukossa todellisia helmiä, ihmisiä, jotka haluaa palkata suoralta kädeltä. Valitettavasti näitä on vain korkeintaan yksi kymmenestä.

        Lohtakin kannattaa aina pyytää, vaikka ei saisikaan.


    • Töppö Tapani

      Kaikenlaisia koulutusalajohtajia sitä on! Tredu Kyösti Lehtonen huono!

    • Jommukka

      Johtaminen on taitolaji.

      Kärsijöinä tästä jäsenkorttipelurien vääräluulosta ovat nuoremme, työelämä, ja koko Suomi.

      On Pirkanmaallakin koulutusalajohtajia, jotka osaavat avata tietokoneen, ja sitten niitä, jotka eivät osaa.

      Tekniikkaa pitää opiskella, jos aikoo tekniikan johtotehtäviin, vai mitä Köpäkkä ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      775
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      632
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    9. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      93
      434
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      401
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    17. 21
      382
    18. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Kangasluoman kirjoitus Lapuan Sanomissa

      Ei voi kun nauraa. Nyt tämä henkilö ajaa säästöjä lakkauttamalla kouluja ja sitä myöten tapetaan sivukyliä. Kyseinen h
      Lapua
      49
      365
    Aihe