Ostotarjous tehty rivariin, jonka eräässä asunnossa kost.vaurio

ämätööri rivarissa

Kaupanteko ei ole vielä tehty. Yhtiössä on 2 kpl 7 huoneustoa. Eräässä asunnossa on todettu kosteusvaurio. Kuulemma joudun maksamaan osan siitä, jos yhtiö häviää oikeudessa. Yhtiön isännöitsijä on vetänyt ko.asian oikeuteen.
Kysyn teiltä, mikä on minun osuuteni, vaikka en ole edes ostanut ihanaa ja kunnossa olevaa rivariasuntoa. Odotan vain ostotarjoukseni hyväksyntää. Mitä teen erään rivariasunnon kosteusvaurion oikeusjutussa?

5

194

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • azsdfghj,n bgfd

      Paha sanoa mitä pitäis tehdä.
      Miksi viety oikeuteen juttu?
      Jos paljon riitoja tai isännöitsijä m****u älä osta.

      • azipodisitti,pdf

        Miksi siis vastaat asialliseen kysymykseen, kun et kerran tiedä asiasta yhtään mitään azsdfghj.... !


    • Jos nyt ensin ihan perusteet:

      1. Isännöitsijä ei vie yhtään asiaa oikeuteen, vaan taloyhtiön hallitus päättää asiasta jonka jälkeen isännöitsijä hallituksen määräyksestä vie sen oikeuteen.

      2. Mahdollinen maksuosuutesi selviää yhtiöjärjestyksestä, perusteena on yleensä joko huoneiston pinta-ala, huoneiston jyvitetty pinta-ala, tai oaskkeiden lukumäärä. Ethän sinä nyt muutenkaan osta asunto-osaketta lukematta yhtiöjärjestystä tarkasti läpi!

      3. Mikä on kyseisen huoneiston kostesvaurion syy? Jos kyseessä on esim. kylpyhuoneen alkuperäisen kosteuseristeen pettäminen/puuttuminen, tai salaojien puuttuminen/toimimattomuus, valesokkeliin liittyvät ongelmat tms, niin varaudu siihen että lähivuosina maksat muidenkin huoneistojen kosteusvauriokorjauksia.

    • ap.

      Välittäjä_LKV, kiitos tiedoista ja kysyinkin niistä asioista.
      1. Pitää paikkaansa.
      2. Juu, näkyy yhtiöjärjestyksestä. Määräytyy huoneuston pinta-alasta.
      3. Kysyin kiint.välittäjältä ko. asiat. Kuulemma myyjä ei suostunut, siksi päätettiin vetää oikeuteen. Jos yhtiöllä on vakuutus, niin se voi kattaa vahingot. Yhtiö huolehtii hyvin ja tekee 5 vuotisajan kuntoremonttisuunnitelman.

      Hyvää Joulua!

    • älä osta sitä

      Vedä se ostotarjous pois jos vielä ehtii, ei kait kukaan tuollaista osta kun ei kerran ole pakko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1219
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      67
      859
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      793
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      146
      648
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      279
      625
    6. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      91
      619
    7. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      45
      592
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      36
      541
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      536
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      520
    Aihe