Jäsenellä oikeus tehdä aloitteita ja saada asia käsittelyyn yhdistyksen kokouksessa. Miten hallituksen voi vastoin sen tahtoa pakottaa ottamaan esityslistalle sääntömuutosehdotuksen eli laittamaan kokouskutsuun tieto mahdollisesta sääntömuutosasiasta? Onko jotakin pakotteita?
Yhdistyksen jäsenen aloiteoikeus
6
382
Vastaukset
- uvJwAH
Yksin. Ei mitenkään.
Kymmenesosa yhdistyksen jäsenistä voi vaatia ylimääräistä kokousta. Tällöin hallituksen on viipymättä ryhdyttävä toimiin kokouksen järjestämiseksi. Yhdistyksen säännöissä tulee tarkistaa onko asiasta poikkeavia määräyksiä.- uvJwAH
Tuota noin. Ei siis voi pakottaa mutta voi vaatia että asia otetaan käsittelyyn seuraavassa kokouksessa. Vaatimus tulee toimittaa hallituksen tietoon hyvissä ajoin ennen kokousta. Näin kokous voi päättää että sääntömuutoksesta pidetään kokous.
- finnmake1
uvJwAH kirjoitti:
Tuota noin. Ei siis voi pakottaa mutta voi vaatia että asia otetaan käsittelyyn seuraavassa kokouksessa. Vaatimus tulee toimittaa hallituksen tietoon hyvissä ajoin ennen kokousta. Näin kokous voi päättää että sääntömuutoksesta pidetään kokous.
Mutta jos hallitus ei ota asiaa esityslistalle. Kokous ei voi tehdä päätöstä, koska sääntömuutosasiaa ei ole otettu kokouskutsuun, eivätkä kaikki ne, jotka mahdollisesti puoltaisivat kokouksessa sitä, että sääntömuutoksesta pidettäisiin uusi kokous, osaa tulla paikalle.
- uvJwAH
finnmake1 kirjoitti:
Mutta jos hallitus ei ota asiaa esityslistalle. Kokous ei voi tehdä päätöstä, koska sääntömuutosasiaa ei ole otettu kokouskutsuun, eivätkä kaikki ne, jotka mahdollisesti puoltaisivat kokouksessa sitä, että sääntömuutoksesta pidettäisiin uusi kokous, osaa tulla paikalle.
Mikäli hallitus ei ryhdy toimenpiteisiin ja lain tai sääntöjen mukaista jäsenten aloiteoikeutta on loukattu, voivat jäsenet nostaa kanteen paikkakunnan alioikeudessa.
- tiedoittaa
Jäsenen aloite on varjohallitus
- hukkaan meni
Aikoinaan tein jäsen aloitteen sääntä muutoksesta jöhön keräsin rarvittavat nimet.Johtökubta kutsui kokouksen mutta ei lähettänyt jäsenille muutos esitustä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1433958Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3593064Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142008Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101705Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41139Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar69975- 71974
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23851- 71839
- 44794