Lieksaa on arvioitu suunnalta jos toiselta. Kritiikki on ollut voimakastakin. Osansa ovat saaneet myös paikalliset virkamiehet. Voitaisiinko miettiä onko Lieksassa jotain hyvää?
Mitä hyvää?
???
14107
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hyvä, jos sitä on, se on ihmisen korvien välissä. Myös Lieksassa. Päätelmiä siitä, miten asiat ovat Lieksassa ei voi tehdä pelkästään sen perusteella miten kuonanpoisto toimii tällä keskustelupalstalla. Onneksi on niin. Hyvää ja rauhallista joulua kaikille.
Ei tule nyt mieleen mitään...
Iloinen, rento ja välittävä ilmapiiri.
Lieksalaiset ovat kuin amerikan intiaaneja ja tänne tulleet virkamiehet kuin kansaa alistavat valloittajat, jotka salakalavasti toimien ryöstävät pala palalta kaiken arvokkaan mitä käsiinsä vain saavat.
Enää ei arvosteta perinteitä, karjalaista kulttuuria, itä-suomalaista ihmistä, meistä on tullut haukuttu ja kurjistettu kansanosa.
Vallalla on globalisaatio ja monikulttuurisuus, joka sysää perinteet nurkkaan. Elämme kuin reservaatissa, kädet sidottuina, suu teipattuna, meistä on tullut halveksittuja rasisteja värittyneen median valokeilassa.
Ole suoraselkäinen ja kunnioitettava. Pidä puolesi alistumisen sijaan. Neuvottele etujesi puolesta yhdessä kyläläisten kanssa kollegiaalisesti. Älä puukota selkään, puhu p askaa tai kyylää. Käy töissä ja huolehdi lähimmäisistäsi. Kun toimit noin sinun elämääsi ei voi kukaan särkeä, aatteleppa ite.
Sulle on äidin maidossa annettu alamaisen osa. Virkamiehille on annettu alistajan osa. Tässä tetterissa ei montaa roolia ole. Koeta nyt olla hyvä alamainen.
Sitä saa mitä tilaa.
Onhan täällä hyviäkin puolia ainakin niille jotka ei halua että työkkäri ahdistelee töihin!
Joatin 9 euron letkajenkka hommaa on mutta niillä ei juuri tule toimeen ekä mieliala kohene, päinvastoin! Jos tämä tilanne vielä jatkuu voimme kohta päästä ennätysten kirjaan ehdottelemaan ihmisiä ketkä on ollut pisimpään työttömänä!
Innolla odotan seuraavia vaaleja, sitten töitä riittää kaikille yllinkyllin, niin luvattiin edellistenkin vaalien alla! Onhan nuokin tavallaan positiivisia asioita, riippuen miten suhtautuu!
https://www.youtube.com/watch?v=4iJzBmszxII
Miten jotkut valtuutetut voi luvat ja luoda mitään uusia työpaikkoja kun eivät viisaamatkaan ole kyenneet.
Yksi mikä minun mielestä auttaa aika hyvin on kuin jurrissa menee asunnon rappusille ja huutaa täysillä Lieksaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hyvää Lieksassa on ainakin paikallisten naisten tussut, jotka hunajoi mettä !
Oliko ne niitä holkerin hajuisia vartalottomia ryhävalaita?
Kaljankatkuisille ja mahaisille paskahampaisille ukonkuvatuksille välttää vaikka haisisi viikonkäyneelle mäskille!