Kumpi parempi

Muurauslaasti vai savilaasti? Tarkoitus muurata vanhan kiukaan horminreikä umpeen.
Uudessa hormi lähtee kiukaan päältä, niin tehtävä uusi reikä. Mutta ei tästä nyt ota selvää kummalla pitäisi tuo vanha reikä muurata?
Jää kiukaan taakse, uusi tulee yläpuolelle.
4272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kumpi tahansa laasti sopii, jos on ns. puhtaaksimuurattu hormi, eli jää "näkyviin" silloin muuruslaastilla (kestää vesiroiskeet paremmin) Jos paikkaus pinnoitetaan esim rappauksella niin silloinkin muurauslasti, koska se käy myös siihen pinnan rappaukseen. Tosin piiloon kiukaan taakse jäävän paikkauksen voi tehdä savilaastillakin, ei se niin paljon pehmeämpää ole.

Äänestä
  • "Kumpi tahansa laasti sopii, jos on ns. puhtaaksimuurattu hormi, eli jää "näkyviin" silloin muuruslaastilla (kestää vesiroiskeet paremmin) Jos paikkaus pinnoitetaan esim rappauksella niin silloinkin muurauslasti, koska se käy myös siihen pinnan rappaukseen. Tosin piiloon kiukaan taakse jäävän paikkauksen voi tehdä savilaastillakin, ei se niin paljon pehmeämpää ole. "

    Okei, kiitos vinkistä. Sikälikin parenpi tuo muurauslaasti, kun sitä löytyy autotallista jo valmiiksi, ei tarvi ostaa.

    Äänestä

  • Kumpi parempi kirjoitti:

    "Kumpi tahansa laasti sopii, jos on ns. puhtaaksimuurattu hormi, eli jää "näkyviin" silloin muuruslaastilla (kestää vesiroiskeet paremmin) Jos paikkaus pinnoitetaan esim rappauksella niin silloinkin muurauslasti, koska se käy myös siihen pinnan rappaukseen. Tosin piiloon kiukaan taakse jäävän paikkauksen voi tehdä savilaastillakin, ei se niin paljon pehmeämpää ole. "

    Okei, kiitos vinkistä. Sikälikin parenpi tuo muurauslaasti, kun sitä löytyy autotallista jo valmiiksi, ei tarvi ostaa.

    Olen harkinnut tuommosen asentamista siihen, tiedä sitten onko suurenpaa hyötyä. Paitsi nuohous helponpaa, kun saa putken irti näppärästi.

    http://www.talotarvike.com/kauppa/product_details.php?p=6162

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Savilaasti vai kirjoitti:

Muurauslaasti vai savilaasti? Tarkoitus muurata vanhan kiukaan horminreikä umpeen.
Uudessa hormi lähtee kiukaan päältä, niin tehtävä uusi reikä. Mutta ei tästä nyt ota selvää kummalla pitäisi tuo vanha reikä muurata?
Jää kiukaan taakse, uusi tulee yläpuolelle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu