Taloyhtiömme yhtiöjärjestys mahdollistaa ylimääräisen yhtiökokouksen pitämisen, mikäli 1/10 osa osakkaista (osakkeiden määrästä) sitä hallitukselta pyytää. Onko jotain määräyksiä, missä ajassa pyynnön jälkeen kokous on järjestettävä vai voiko isännöitsijä määrätä sen mielensä mukaan?
Ylimääräisen yhtiökokouksen ajankohdan määrääminen
6
196
Vastaukset
- 2 viikkoa
"5 § Oikeus vaatia ylimääräistä yhtiökokousta
Ylimääräinen yhtiökokous on pidettävä, jos sitä vaativat tilintarkastaja, toiminnantarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on yhteensä kymmenesosa tai yhtiöjärjestyksessä määrätty pienempi osa kaikista osakkeista. Vaatimuksen on oltava kirjallinen ja kokouksen pitämistä on vaadittava tietyn asian käsittelemistä varten.
Kokouskutsu on toimitettava **kahden viikon kuluessa** vaatimuksen saapumisesta."
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599?search[type]=pika&search[pika]=asunto-osakeyhtiölaki#a1599-2009 - Pieni korjaus....
"voiko isännöitsijä määrätä sen mielensä mukaan?"
Isännöitsijä ei määrää mitään, vaan taloyhtiön hallitus.
Ja korjaan hieman edellistä.
Kutsut on lähetettävä kahden viikon kuluessa, mutta kokousajankohta on vapaasti määriteltävissä, kunhan kokous on vain laillisesti kokoonkutsuttu. Tarkoittaa sitä, että kokous voi olla aikaisintaan kahden viikon päästä kokouskutsujen lähettämisestä.
Eli minimissään hommaan menee neljä viikkoa.- Vgsssdd
Siis minimissään 2 viikkoa ja 1 päivä, ei 4 viikkoa.
- Yhtiökokous lähestyy
Ihan vähäisen aiheen takia ei yhtiökokousta kannata kutsua koolle, sillä ylimääräisiä kustannuksia tulee tonni tai pari kokouskulujen muodossa. Näin kevättä ajatellen virallisen yhtiökokouksen ajankohta lähestyy, joten vaihtoehtona on esittää käsiteltävä asia yhtiökokouksen asialistalle tekemällä ajoissa kirjallinen ilmoitus tästä hallitukselle. Hallitus käsittelee asian ja jos sen katsotaan vaativan päätöksiä yhtiökokoukselta, niin se lisätään kokouskutsuun asialistalle. Yhtiökokous tekee päätöksiä vain kokouskutsussa mainituista yhtiöjärjestyksessä mainituista asioista, eikä kokouksen aikana voida lisätä päätöstä vaativia asioita esim. kohtaan "muut asiat".
http://www.taloyhtio.net/yhtiokokousopas/asiat/- Blllkvvvv
Mitä kokouskuluja? Yhden asian käsittelrmiseksi tuskin kannattaa isännöitsijää kutsua. Yhtiökokouksista ei jaeta kokouspalkkiota ja pöytäkirjan tarkastaa joku hallituksesta ja tämä kuuluu hänen vuosipalkkioonsa. Ainoat kulut on parikyt sivua paperia, vähän mustetta ja 5 minuuttia aikaa hallitukselta että laatii kutsun. Ja ehkä toinen 5min kun sujauttaa kutsut postilaatikkoon.
- Vgasfk
Blllkvvvv kirjoitti:
Mitä kokouskuluja? Yhden asian käsittelrmiseksi tuskin kannattaa isännöitsijää kutsua. Yhtiökokouksista ei jaeta kokouspalkkiota ja pöytäkirjan tarkastaa joku hallituksesta ja tämä kuuluu hänen vuosipalkkioonsa. Ainoat kulut on parikyt sivua paperia, vähän mustetta ja 5 minuuttia aikaa hallitukselta että laatii kutsun. Ja ehkä toinen 5min kun sujauttaa kutsut postilaatikkoon.
Ja vielä: varsinainen yhtiökokousha voi olla vaikka marraskuussa, eihän nämä "vuodet" automaattisesti mene kalenterivuodittain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo992901- 262624
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv702362Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m272305Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta192008- 861827
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71709Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä211544Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍311412- 81266