Ylimääräisen yhtiökokouksen ajankohdan määrääminen

Taloyhtiömme yhtiöjärjestys mahdollistaa ylimääräisen yhtiökokouksen pitämisen, mikäli 1/10 osa osakkaista (osakkeiden määrästä) sitä hallitukselta pyytää. Onko jotain määräyksiä, missä ajassa pyynnön jälkeen kokous on järjestettävä vai voiko isännöitsijä määrätä sen mielensä mukaan?

6

162

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2 viikkoa

      "5 § Oikeus vaatia ylimääräistä yhtiökokousta

      Ylimääräinen yhtiökokous on pidettävä, jos sitä vaativat tilintarkastaja, toiminnantarkastaja tai osakkeenomistajat, joilla on yhteensä kymmenesosa tai yhtiöjärjestyksessä määrätty pienempi osa kaikista osakkeista. Vaatimuksen on oltava kirjallinen ja kokouksen pitämistä on vaadittava tietyn asian käsittelemistä varten.

      Kokouskutsu on toimitettava **kahden viikon kuluessa** vaatimuksen saapumisesta."

      http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2009/20091599?search[type]=pika&search[pika]=asunto-osakeyhtiölaki#a1599-2009

    • Pieni korjaus....

      "voiko isännöitsijä määrätä sen mielensä mukaan?"

      Isännöitsijä ei määrää mitään, vaan taloyhtiön hallitus.


      Ja korjaan hieman edellistä.

      Kutsut on lähetettävä kahden viikon kuluessa, mutta kokousajankohta on vapaasti määriteltävissä, kunhan kokous on vain laillisesti kokoonkutsuttu. Tarkoittaa sitä, että kokous voi olla aikaisintaan kahden viikon päästä kokouskutsujen lähettämisestä.

      Eli minimissään hommaan menee neljä viikkoa.

      • Vgsssdd

        Siis minimissään 2 viikkoa ja 1 päivä, ei 4 viikkoa.


    • Yhtiökokous lähestyy

      Ihan vähäisen aiheen takia ei yhtiökokousta kannata kutsua koolle, sillä ylimääräisiä kustannuksia tulee tonni tai pari kokouskulujen muodossa. Näin kevättä ajatellen virallisen yhtiökokouksen ajankohta lähestyy, joten vaihtoehtona on esittää käsiteltävä asia yhtiökokouksen asialistalle tekemällä ajoissa kirjallinen ilmoitus tästä hallitukselle. Hallitus käsittelee asian ja jos sen katsotaan vaativan päätöksiä yhtiökokoukselta, niin se lisätään kokouskutsuun asialistalle. Yhtiökokous tekee päätöksiä vain kokouskutsussa mainituista yhtiöjärjestyksessä mainituista asioista, eikä kokouksen aikana voida lisätä päätöstä vaativia asioita esim. kohtaan "muut asiat".

      http://www.taloyhtio.net/yhtiokokousopas/asiat/

      • Blllkvvvv

        Mitä kokouskuluja? Yhden asian käsittelrmiseksi tuskin kannattaa isännöitsijää kutsua. Yhtiökokouksista ei jaeta kokouspalkkiota ja pöytäkirjan tarkastaa joku hallituksesta ja tämä kuuluu hänen vuosipalkkioonsa. Ainoat kulut on parikyt sivua paperia, vähän mustetta ja 5 minuuttia aikaa hallitukselta että laatii kutsun. Ja ehkä toinen 5min kun sujauttaa kutsut postilaatikkoon.


      • Vgasfk
        Blllkvvvv kirjoitti:

        Mitä kokouskuluja? Yhden asian käsittelrmiseksi tuskin kannattaa isännöitsijää kutsua. Yhtiökokouksista ei jaeta kokouspalkkiota ja pöytäkirjan tarkastaa joku hallituksesta ja tämä kuuluu hänen vuosipalkkioonsa. Ainoat kulut on parikyt sivua paperia, vähän mustetta ja 5 minuuttia aikaa hallitukselta että laatii kutsun. Ja ehkä toinen 5min kun sujauttaa kutsut postilaatikkoon.

        Ja vielä: varsinainen yhtiökokousha voi olla vaikka marraskuussa, eihän nämä "vuodet" automaattisesti mene kalenterivuodittain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      138
      10732
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5150
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2353
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      114
      2219
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      29
      2063
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1661
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1482
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1174
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      34
      1133
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      55
      1034
    Aihe