Vammaisille vanhemmille

Olen lievästi CP-vammainen. Odotan huhtikuussa syntyvää vauvaa, ja kumppanini ja minä suunnittelemme naimisiinmenoa ennen lapsen syntymää.

Olen saanut ristiriitaisia tietoja siitä, mitä sosiaaliviranomaisilta on odotettavissa vauvan syntymän jälkeen. Tähän asti omat kokemukseni sosiaaliviranomaisista ovat olleet myönteisiä, mutta tiedän myös vammaisperheitä, jotka ovat joutuneet hankaluuksiin. Äärimmäinen esimerkki sosiaalipuolen hätiköidystä toiminnasta on Hernesniemen perheen lasten täysin perusteeton huostaanotto, joka onneksi purettiin.

Lapseni isä on myös lievästi vammainen, mutta jonkin verran paremmassa kunnossa kuin minä. Aion pyytää vuoden alussa lisää avustajatunteja, mutta vielä en ole maininnut raskaudestani viranomaisille.

Nyt kysyisin, missä vaiheessa ja millä tavalla sosiaalipuoli on lähestynyt muita vammaisperheitä. En kaipaa kauhutarinoita perheiden hajottamisista vaan asiallista kokemukseen perustuvaa tietoa siitä, mitä teiltä on kysytty ja millaisia tukipalveluja teille on tarjottu. Onko sossujen suhtautuminen ollut erilaista sen mukaan, ovatko vauvan vanhemmat naimisissa vai avoliitossa? Isyyshän tunnustetaan edelleen lastenvalvojalle, joka on myös sosiaaliviranomainen, mikäli pariskunta ei ole naimisissa.

Onko kenellekään käynyt niin, ettei vauvan hoitoon tarvittavia lisäavustustunteja olisi myönnetty? Miten kielteistä päätöstä on perusteltu? Sivumennen sanoen me asumme Helsingissä. Miten tukipalvelujen tarjoamiseen on vaikuttanut se, onko vauvan vanhemmilla työpaikka vai ei? Me työskentelemme kumpikin freelancereina, mutta lapsen isä on aiemmin ollut työpaikoissa ja etsii nytkin kokopäivätyötä. Lähipiirini pelkää sosiaaliviranomaisten suhtautuvan kielteisesti siihen, ettei meillä kummallakaan ole työpaikkaa.

Tarkoituksemme on olla sosiaalipuolen kanssa tekemisissä mahdollisimman vähän. En näe syytä pelätä pahinta, mutta lukisin mielelläni muiden saman elämänmuutoksen läpi käyneiden kokemuksista.

1

372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se vähä mitä neuvon

      En osaa neuvoa muuten kuin vain että otat yhteyttä advokaattiin (lakiasianajajaan) , joka puolustaa sinua. Hän on sinun puolellasi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      168
      5034
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      23
      3642
    3. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      168
      3448
    4. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      38
      2947
    5. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2709
    6. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      28
      2078
    7. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1915
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      12
      1914
    9. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      157
      1544
    10. Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1515
    Aihe