Miksei pojat osta joululahjoja kavereilleen?

miksei?

Näihin aikoihin tytöt ostelevat lahjoja kavereilleen ja antavat luokassa, poikien kohdalla näin ei ole, mutta miksi? En ole havainnut koskaan että poika ostaisi kaverilleen joululahjan.

31

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruskeanreiänritari

      No se on aika homoa antaa toisel joku suklaasydänrasia.

    • ei järkeä

      Miksi ostaisi?

      • Miksei?

        Jaa no kerroppas miksivanhemmat ostavat sinulle? Ei järkeä.


      • Miksei? kirjoitti:

        Jaa no kerroppas miksivanhemmat ostavat sinulle? Ei järkeä.

        Ryhmäpaine. Kaikki muutkin vanhemmat ostavat.


      • Miksei?
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Ryhmäpaine. Kaikki muutkin vanhemmat ostavat.

        Paskat


    • HeKeKee

      Koska se leimattaisiin hintiksi. Mut mun kaveri anto kyllä mulle lahjan. :3 Hintti. Lol ei ees.

      • pökäle55

        meijän luokalla on muutamia poikia joita olen pitkään epäillyt homoiksi. Nyt menivät vielä ostamaan toisilleen joululahjoja.


    • Miksei?

      Arvasin että pojat alkavat vetämään viivan maahan että se olisi homoa. Hävettää elää tässä sukupuolessa.

    • 17v

      Kyllä mun kaveri osti mulle joululahjan ja mä sille. Tosin vaan se on meistä poika, eli onko se sitten "sallittua" ostaa kaverille lahja, jos kyseessä on tyttö?

    • Joo mutta sittten voi tulla semmosta toisenlaista juorua.

    • en leimaa ketään

      Se johtuu taas kerran siitä että leimataan homoksi. Niin tytöt kuin pojatkin leimaa.
      Sama juttu siinä tanssimisjutussa mikä oli tääl vähän aikaa sitten.

      Ihmiset on niin vitun lyhytnäköisiä ja uuttapaheksuvia että huhhuh. Mitä tahansa normaalista poikkeavaa paheksutaan.

    • paspää!

      Kröhöm hei tyhmä likka!?! Ei tytötkäää osta en mä ainkaa eikä mun kaverit ei tarttee!

    • Saiturin joulu

      Pojat on tässä asiassa huomattavasti fiksumpia. Poikien porukat on usein tosi isoja, joten lahjoihin menisi kymmeniä euroja ja silloinkin saisit annettua vain krääsää, jota kukaan ei oikeasti halua ja jonka kaikki heittävät roskiin heit kun silmä välttää. Tästä syystä on paljon mukavampaa kaikille kun ne lahjat jätetään kokonaan välistä. Jos joulun henkeä haluaa porukalleen levittää niin tuo vaikka pipareita porukan kesken jaettavaksi.

      On ihan eri asia ostaa parille kaverille lahja kun taas poikien tapauksessa se helposti tarkoittaa kaikkia luokan poikia. Oman kokemukseni mukaan pojat ovat myös huomattavasti pihimpiä, mutta ehkä olen vain törmännyt saitureihin. Tekstistä voi varmaan päätellä, että olen minäkin varsin saita vaikka tyttö olenkin.

      • Miksei?

        Miehet ovat pihejä kaiken suhteen kuten rahan ja niitä on kaikkialla. Itse ostaisin joululahjoja niille jotka ovat tärkeitä, en kaikille.


    • maksan kaiken

      Miehillä menee kaikki rahat siihen tyttöystävän lahjaan ja tarpeisiin.

      • miksei?

        Alkoholiin ja ajoneuvoihin se raha menee, mutta silti se on naisen syytä niinkuin kaikki.


    • Tyttö-95

      Ihmettelen, miksi se on noloa Poikine kohdalla? Eihän tyttöjäkään leimata "lesboiksi". Huoh! Sehän tarkoittaa vaan sitä miten mukava ja hyväsydäminen ihminen on!

      • sturmgeweher

        Joulu on kapitalistinen kulutusjuhla ja heikkouskoiset naiset menee monesti lankaan... Ainakin jos ostaisin omalle kaverille joululahjan olisi eaktio "mitä vittua" luokkaa... Ja jos välittää toisesta ja haluaa ilmaista sen tee se sanoin ja teoin älä puhtaalla materialla...
        Nykyiseen materialistiseen kulutusyhteiskuntaan lievästi tympääntynyt jamppa


    • pelle9813142

      Jotenkin tuntuu tyhmältä että kaveri ostaa jotain minulle lahjaksi ja minä jotain sille, molemmat voidaan ostaa itse se mitä tarvitaan.

    • Miksei?

      Jos tiedät että pelkkä kortti riittää.

    • mukko

      Ei mikään lahja tee susta parempaa ihmistä tai ystävää. Ja olis se vähän kiusallista

      • miksei?

        Kylmää, en ole väittänyt että tekeekö mutta se on hieno ele.


      • hih :3
        miksei? kirjoitti:

        Kylmää, en ole väittänyt että tekeekö mutta se on hieno ele.

        Mun mielestä pojat voi antaa toisilleen joululahjoja vapaasti, mutta empä oo vielä kenenkään nähny antavan.
        Ite annoin parille kaverille joululahjan, ja sain heiltä kans joululahjan.
        Ja yks poika anto mulle joululahjan, oli oikee body shoppiin menny sitä ostaan :)
        Toinen sano tekevänsä mulle kortin ja antavansa sen jouluaattona..:)
        Kivoja eleitä mun mielestä, painotan sitä että joulu on hyvä tekosyy antaa lahja ihastukselle ;)
        Koittakaa ihmeessä pojat, ja miksei tytötki..
        Luulis toimivan ainaki jollain tasolla.
        HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE! :3
        Terkuin: 13w tyttö


    • Mehmetti

      Koska, Ha gayy!

    • Ei tärkeää

      En itsekkään ikinä ole ostanut kavereille joululahjoja ja tyttö olen. Monet ostavat kavereilleen, mutta en minä vaan koe sitä tärkeäksi.
      Ystäväni ovat minulle hyvin rakkaita, mutta ei minun tarvitse ostaa heitä lahjoilla. Aloitukseen vastaten:
      Tällainen käytös leimataan homoksi.

    • mukko

      Tässä viel yksi juttu. Ostan lahjat perheelle, niin onko se niin justinsa varsinkin kun on vaan yksi paras kaveri jolle tuon tuliaisia esim laivalta.(Viimeksi 16 kinder buenon pakki). Että pakko sanoa et miksi juuri jouluna pitäisi sitten antaa lahja?!. Kyllä ne kaverit tajuu et oon niiden kaveri vaikken ostais just jtain muovista joulupukkia. Koska tiedän et jos ite saisin jotain sellasta roskiin menis. Ja tarjoon kavereille syötävää ja juotavaa ympäri vuoden niin KYLLÄ SEN VATTU PITÄÄ RIITTÄÄ!

      • Miksei?

        Vai tarkoittaako se että miehet ovat ahneita, pihejä ja saitoja rahan suhteen.


    • ,jcfhy

      ostin parhaalle poikaystävälleni kaalimadon.vasta lahjaksi sain frendiltäni muikean hymyn.hyvää joulua.lämmitti sydäntä.onhan hän paras kaverini.

    • ihminen1

      Koska raha

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4686
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2159
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      51
      1678
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      178
      1659
    5. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      165
      1537
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      278
      1372
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      198
      1219
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      87
      1142
    9. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      204
      1136
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      65
      1094
    Aihe