Metsästäjät, suurpedotkin tarvitsevat riistanhoitoa!

Jahtimies -66

http://www.iltalehti.fi/iltvluontojaelaimet/20131220034469603_v6.shtml

Emme me voi aina vain verottaa suupetokantoja, kyllä tällaiselle täyttyy tulla piste. Suurpetomme ovat riistaeläimiä siinä missä kauriin, peurat, hirvet , kanalinnut ja jäniseläimet.
On todella murheellista nähdä tällainen video iltapäivälehdestä.
Mistä tämä kielii?
Siitä että olemme unohtaneet jotain todella tärkeää.

Nyt olisi aika aloittaa ei keskustelut, vaan konkreettiset toimet tällaisten eläinten nälkiintymisien estämiseksi.
Mielestäni myös tietyt petoeläimet tarvitsevat talvella metsästäjän apua, sanokoot kuka mitä hyvänsä.

Tämäkö on karismaattisen maakuntaeläimen kunniakas kuolema? Kysyn vaan.

12

649

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin...

      Jättäkää nyt ilveksille ja muillekin pedoille jäniksiä, metsäkanalintuja syötäväksi. EI kaikkea sentään tarvitse ampua!?

    • Ryynäsen Topi

      Suurpedot syövät toisensa hengiltä ja tällainen vaan yleistyy vuosittain. Kyllä! Tarttis tehdä jotain esim ilves kanta pitäisi puolittaa nykyiselstään. Moninpaikoin etelässä runsaat ilves kannat ovat tappaneet kauriit ja valkohäntäpeurat yhettömiin ja on alueita joissa on täyttä tyhjää edellä mainittujen eläinten osalta joissa vielä kymmenen vuotta sitten oli runsaat peura kannat ja levittäytyvä kauris kanta.
      Mitä jää jäljelle. No jänikset ja pien pedot. Supikoiran tehokas tappaja ilves onkin alueilla joissa ei ole pien hirvieläimiä. Näin tosin myös kapi siirtyy kissoihin.
      Videossa mies olisi voinut jättää ilveksen rauhaan tätä turhaan stressaamatta sillä stressi vaan lisää tällaisen mahdollisuutta kuolla vielä suuremmalla todennäköisyydellä. Tai selvästi viallisen eläimen nähtyään hälyyttää paikalle ihmisen jolla on tarvittavat välineet lopettaa eläin. Metsästäjäähän näissä kirjoituksissa vihataan mutta vaikka sitten poliisin sen ysi millisensä kanssa.

    • säästösaalis

      Taitaa metsämiehet enempi ne peurat tappaa kuin ilves. Mitä olen ymmärtänyt oikein, ilveksen hyökkäyksistä iso osa ei edes tuota tulosta. Toisin on kun kattelee esim M&K:n "peurojen kymppikerhoa".

      Voi sitä muutaman kaatopeuran jättää ilveksillekin. Ei ne ainakaan Hämeestä lopu.

      On vikea ymmärtää sitä, että piretähän kovaa porua susista ja ilveksistä, kun e tulee pihoohin nälissään. Vois niille ampua muutaman peuran, ei tulis pihoohin varmaan ihan heti.

      • Jagdpanther

        Tai suosiolla ampuu pedot vähemmäksi niin ei nälkiinny ja metsästystaidotkaan ei ruostu. Muutamalla peuralla ku ei susikaan kauaa elä.


    • sfseesf

      Luonto on julma.

    • Korpimets

      Metsästäjät ja Maanomistajat pitävät yllä alueillaan Kunnaneläinlääkäreiden
      hyväksymiä poisto eläin paikkoja.Kotonakuolleiden eläinten tai teurasjätteille.
      Kaikki muut joudutaan kuskaamaan jätelaitoksille hävitettäväksi. Metsästyseuroilla
      ja Maanomistajilla on käytössä EU.n tuella rakennetut kylmiöt tätä varten.Näissä yleensä
      säilytetään kotieläimien ruhoja.Kyllä riistanhoitoa tapahtuu myös näinkin päin.

    • voipyhäyksinkertaisuus

      Ensinnäkin talvella ei riistapetoja liiku vaan nukkuvat. Susi,ilves,ahma,kettu eivät ole riistaa aloittajapässi

      • vaihdaparisto

        Koomastako heräsit? Aloitus on neljä vuotta vanha.Elämme vuotta 2017.


    • Anonyymi

      "Metsästäjät"tarvitsevat riistanhoitoa.
      Eläimet kyllä selviävät ihan hyvin.

    • Anonyymi

      Metsästysseurueet ovat Hirvenkannallisen vähentämisen kautta antaneet petoeläimille riistanhoitoa.Joka vuotinen Hirvenmetsästys on 20013 vuodesta
      lähtien kasvattanut näitä milisairaita metsästäjiä,eli "OHIAMPUJIA" jotka haavoittaa
      eläintä,jättävät mikä mihinkin vedoten eläimen kuolemaan maastoon.Metsästys lakikin on tällaiseen toimintaan myönteinen,ei tarvitse edes ilmoittaa naapuriseuroille haavakoista. Peuratkin jo ammutaan Hirvinä,olisko syynä liika metsästyts!

    • Anonyymi

      Joskus olen miettinyt missä ovat ihmisten laatukriteetit ja kannanhoito...

      • Anonyymi00012

        Ihminen on pahin peto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1310
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      901
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      726
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      674
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      473
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      470
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      457
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    13. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      448
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    15. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    18. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      83
      434
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe