lehmästä kysyttävää

lemmikkilehmä

Hei! Minulla on kaksi lammasta jonka seuraksi ajattelin ehkä hankkia hiehon joka tulisi jäämään "ikihiehoksi" ,mutta olisi vähän kysyttävää. Koska jos haen jotain googlesta sieltä lyötyy vain lypsylehmiin kohdistuvaa ,mutta itse en aijo siementää mahdollisesti tulevaa hiehoa. Kaikki kysymykset koskevat siis ei missään tuotannossa olevaa lehmää.

-Kuinka paljon heinää tarvitsee antaa päivässä?
-Kuinka monta litraa sejuo päivässä?
-Tarvitseeko antaa väkirehua? Jos täytyy riittääkö jonkun verran kauraa johon lisätän hieman kivennäistä?
-Kaunka paljon laidunta pitää olla yhtä lehmää kohden?

Olisi myös kivaa jos voisitte linkata jos joku on löytänyt sivuston/sivustoja jossa olisi myös tietoa lehmistä jotka eivät ole misään tuotannossa.

10

1221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pientilan äijä

      Harvinaisen mielenkiintoinen aihe! Pähkin samansuuntaisten ajatusten kanssa. Harmi vaan, että en osaa ihan tarkkaan vastata, mutta arvellaan:
      - Heinää niin paljon, kun syö. Heinästä ei voi haljeta, eikä lihota. Olisko pari- kolme sylystä per vuorokausi.
      - Ämpärillinen aamuin ja illoin. Nuori juo sitten tuttiämpäristä. Kannattaa opettaa juomaan ämpäristä, jollei jo ole opetettu. Tai hanki automaattikuppi yli 1.vuotiaalle.
      - No joo, pysyyhän se hieho hengissä vaikka kerpuilla... Minä kyllä antaisin väkirehuakin. Viljaa, kyllä, litra aamuin illoin ja lisänä kivennäisiä vaikkapa 0.5 litraa aamuisin. Kostuttaisin melassivedellä, lieneekö tarpeen, tiedä sitten. Luulisin tuon riittävän otukselle, joka " ei tee mitään".
      - Laidunta 0.4- 0.8 ha/ pää, jos ei lisäruokita laitumelle.

    • akka vaan

      heiniä meneen noin 25 kg päivässä muistelen vanhaa sanontaa seipäällinen lehmälle. Mutta miksi lampaiden seuraksi niin erilainen otus kuin lehmä? Kivennäisten lisäksi panisin suolakiven aina saataville ja varaisin vesiastiaksi kylpyammeen, ison padan johon sitten kolme neljä ämpäirä vettä. Siis vettä jatkuvasti tarjolla ja muistelen että yksi ämpäri hujahtaa kertasiemasulla. On kai lampaillakin vesi jatkuvasti saatavilla?
      Niin, eikä joutilas hieho lihakarjasta eli mullikasta eroa, jote katsopa lihakarjan puoleta hoito-ohjeita, tai khysele vanhuksilta jotka ovat itse karjaa hoitaneet.
      Muista lehmän huomattavasti suurepi kuivikkeiden tarve ja sonnan tuott lampaisiin verrattua, samoin talvisuojan lämpötila.

    • näin on

      Ota dexteri, se on semmonen metrin korkuinen minilehmä, menee lampaiden seurana mainiosti ja jos siltä tuntuu, voihan niitä ottaa kaksikin kappaletta.
      Niitä on muutamia kymmeniä, ehkä pari sataa Suomessa, muutamalla kasvattajalla.

    • tökö

      ainaki paali päivässä heinää
      vettä tosiaan vapaasti tarjolle kesällä voi juoda jopa 100 litraa/pv
      voihan sille väkirehua antaa vähän, kilopäivässä riittää, hieho jota ei siemennetä lihoo helposti. jos antaa viljaa se pitää olla litistettyä, naudalle ei kokonaista viljaa.
      0,3kg kivennäistä riittää
      1ha laidunta luulis riittävän, lohkottuna useampaan osaan, jotta kun yhtä syötetään voi toiset palat kasvaa rauhassa.
      tuommoseen suosittelisin suomenkarjan eläintä.

      • Pientilan äijä

        1 ha laidunta suomenkarjalle on aikas paljon... Hyvä tietysti, jos eläintä kohti löytyy noin paljon maata, mutta tuolla logiikallahan esim. 15 lehmän laitumen tarve on 15 hehtaaria, eli juu ei, ei tuollaisia määriä ole tarpeen laidunta pitää.

        Veden määrästä olen kuullut sanottavan, että hieho (ei siis täysikokoinen- ja ikäinen lehmä) ei vielä täysin osaa säädellä vedenjuontiaan ja saattaa saada vesipöhön juotuaan liiaksi vettä. Olisiko näin, en ole tarkistanut.


      • näin on
        Pientilan äijä kirjoitti:

        1 ha laidunta suomenkarjalle on aikas paljon... Hyvä tietysti, jos eläintä kohti löytyy noin paljon maata, mutta tuolla logiikallahan esim. 15 lehmän laitumen tarve on 15 hehtaaria, eli juu ei, ei tuollaisia määriä ole tarpeen laidunta pitää.

        Veden määrästä olen kuullut sanottavan, että hieho (ei siis täysikokoinen- ja ikäinen lehmä) ei vielä täysin osaa säädellä vedenjuontiaan ja saattaa saada vesipöhön juotuaan liiaksi vettä. Olisiko näin, en ole tarkistanut.

        Hyvä laidun, niin neljä menee hehtaarille ihan kevyesti, toi yksi hehtaari on jokin karu metsälaidun, ehkä isot pihvirotu-emot vasikoidensa kanssa vaatii saman verran laidunta, eli hehtaari per emo ja vasikka.


    • katoppa tätä
    • seminolooki

      tuo on ihana oivallus===mutta itse en aijo siementää .....jep anna vaan sonnin hoitaa hommansa,,jonka se osaa paremmin

    • 65 lehmää

      lehmä juo 100 litraa päivässä.Heinää 1 paali.Väkirehun määrä riippuu mitä lypsää,tarjoa mitä syö,.Laidunta atrvitset 1 ha,

    • IHMETTELIJÄ

      miksi lampaille lehmä seuraksi? Ei ne toisistaan piittaa, lampaat on edelleen toistensa kaa ja se huoho yksin yksinöinen ja pahimmillaan puskee päkät kuhmuille. Ota lisää lampaita, samanlainen ruokinta, samat suojatilojen vaatimukset. Eihän se hieho edes lamaoiden varjokatokseen mahdu, jos on matala ovi. Niin, kai lampaillasi on sääsuoja ulkonA

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      266
      6639
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      79
      5258
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      102
      4193
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      270
      3649
    5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      63
      3404
    6. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      3159
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      242
      2775
    8. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      275
      2101
    9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      45
      1623
    10. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1505
    Aihe