Takuukorjaukset...

Mitenkäs on, saako laina-auton tilalle takuukorjaus tilanteissa (ilmaiseksi)?
71701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Luulen, että saa. Kysyin kerran sijaisautoa takuukorjauksen ajaksi. Eivät evänneet, mutta en tiedä olisiko minun pitänyt maksaa vuokraa. Korjaus kesti vain kolme tuntia, joten jäin odottamaan. Eivät kyllä tarjonneet odottamisesta tuntipalkkaa. En älynnyt sitä pyytääkään. Olin niin mielissäni, kun suostuivat autoni maksutta korjaamaan.

Äänestä
  • kiitti

    Äänestä

Ei ainakaan Tampereen Auto-Kivitila antanu vuokra-autoa tilalle ennenkuin ylittivät arvioidun korjausaikansa (4vrk)! Seuraavat kaksi päivää sai sitten huristella vuokraamon Focuksella.

Äänestä

ainakin sanottiin että "sijaisauto ei kuulu takuu-ehtojen piiriin" eli sitä ei kovin helposti saane...
Tosin aluksi en sitä pyytänytkään, mutta kun viikoksi arvioitu Mondeon ovien vaihto viivästyi toisella viikolla niin sain auton nihkeästi muutamaksi päiväksi!
No, loppujen lopuksi Mondeo oli viime kesänä kolmena eri kertana yhteensä 27 vuorokautta maalattavana ennenkuin se oli ok! Siinä olisi sijaisauto tuonut tiettyä lisäarvoa...
Arvatkaapas muuten ostanko vielä Fordin?

Äänestä

Olen saanut tähän mennessä joka kerta sijaisauton kun olen sitä pyytänyt. Jos ei huollosta saa niin ainakin auton myyneeltä automyyjältä. He kun ovat kiinnostuneet ehkä asiakkaan säilyttämisestäkin, ainakin jotkut.

Äänestä
  • Just tänään vein Fordin normaalihuoltoon ajattelin odottaa kun ei kestä kun tunnin. Automyyntipuolelle kahville niin myyjä heitti esittelymondeon avaimet käteen ja sano, että mee kokeileen ja tuo pois kun autosi on huollettu.

    Joten eipä ole moittimista palvelussa.

    Äänestä

  • ford kirjoitti:

    Just tänään vein Fordin normaalihuoltoon ajattelin odottaa kun ei kestä kun tunnin. Automyyntipuolelle kahville niin myyjä heitti esittelymondeon avaimet käteen ja sano, että mee kokeileen ja tuo pois kun autosi on huollettu.

    Joten eipä ole moittimista palvelussa.

    Minulla ei ole kokemusta, saako sijaisauto takuukorjauksen ajaksi (kun yhdessäkään kolmesta Fordissa ei ole takuukorjattavaa ollut), mutta ainakin JKL:n Käyttöautolta olen saanut myyjältä aina jonkun "koeajoauton" huollon ajaksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


focus kirjoitti:

Mitenkäs on, saako laina-auton tilalle takuukorjaus tilanteissa (ilmaiseksi)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu