Kirkon tunnustus

Hämmästynyt

Kirkon tunnustuskirjoissa sanotaan, että pyhä raamattu on ainoa ohjenuora jonka mukaan kaikki opit ja opettajat pitää arvostella ja tuomita.

Onko tämä käytössä kirkossamme? Ei ole. Papit aina korkeinta piispaa myöten voivat opettaa raamatun vastaisesti. He pitävät raamattua, kuten ateistit, satukirjana. Puolet heistä eivät usko kuten lukevat uskonnotunnustuksessa, eli neitseestä syntymiseen.

Jos kuitenkin joku opettaa raamatun, eikä yleisen mielipiteen mukaan, niin hänet erotetaan virasta. Raamatun vastainen opetus ja eläminen on kuitenkin sallittua.

Miksi näin? Raamatussa on ennustettu, että ennen maailman loppua tapahtuu yleinen luopuminen. Ihmettelen kuinka arkkipiispa voi sanoa uskovansa Jumalaan, kun ei usko hänen sanaansa.

4

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Portinvartia

      Ehkä et hämmästyisi jos jättäisit tuomitsemisen Jumalalle

      • Kirkkoon kuuluva

        Se on vaikeaa tuo tuomion jättäminen Jumalalle. Samoin on vaikeaa tuo malkan kaivaminen omasta, ei toisen silmästä. On myös vaikeaa Jeesuksen opetusten noudattaminen.

        Helppoa on tuomita. Helppoa on syytellä. Helppoa on Raamatusta kaivella kohtia joilla toista voi lyödä.


    • Meingott

      "Kirkon tunnustuskirjoissa sanotaan, että pyhä raamattu on ainoa ohjenuora jonka mukaan kaikki opit ja opettajat pitää arvostella ja tuomita."

      Minun tietääkseni kirkon tunnustuskirjoissa ei sanota tuota. Jos tiedät, missä kohtaa tunnustuskirjoja lause on, niin linkin mielelläni tai tiedon paikasta mielelläni ottaisin vastaan. Tällä hetkellä lause on kirjattu kirkkolakiin, ja se on kyllä reformaation ajalta peräisin oleva lause. Mutta puhtaasi Raamattuun sitoutuminen on vedetty överiksi, sillä traditio on hyvä pitää mukana. Milloin traditio ei ole Raamatun kanssa ristiriidassa, silloin traditio on oiva kumppani Raamatulle.

      • Tuossa jotakin :

        Kirkkojärjestys 8.11.1991/1055 v. 1993
        Kirkolliskokous on kirkkolain (1054/93) 2 luvun 1 §:n 2 momentin nojalla hyväksynyt kirkkojärjestyksen seuraavasti:
        I Osa
        Yleisiä määräyksiä
        1 luku
        KIRKON TUNNUSTUS JA JÄSENET
        1 §
        Suomen evankelis-luterilainen kirkko tunnustaa sitä kristillistä uskoa, joka perustuu JUMALAN PYHÄÄN SANAAN, VANHAN ja UUDEN TESTAMENTIN PROFEETALLISIIN ja APOSTOLISIIN kirjoihin, ja joka on ilmaistu kolmessa vanhan kirkon uskontunnustuksessa sekä muuttamattomassa Augsburgin tunnustuksessa ja muissa luterilaisen kirkon Yksimielisyyden kirjaan otetuissa tunnustuskirjoissa. Kirkko pitää korkeimpana ohjeenaan sitä tunnustuskirjojen periaatetta, että KAIKKEA OPPIA kirkossa on tutkittava ja arvioitava JUMALAN PYHÄN SANAN mukaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      185
      7220
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      124
      3259
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      115
      1941
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      50
      1848
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1837
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      80
      1765
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe