Onko kosmetiikalla vaikutusta rintamaitoon? Mites hajuvesillä tms? Raskauden aikana ei suositella hiustenvärjäystä kamalan useasti, vaikuttaako hiusvärissä olevat kemikaalit mitenkään rintamaitoon, vai voinko huoletta värjätä hiukset?
Imetys ja kosmetiikka
5
868
Vastaukset
- :-)
Oon jo 54-v mummeli ja imetin ensimmäistä lasta vuosi ja kolme kuukautta ja toista vuosi ja kaksi kuukautta. Hiuksia värjäytin joka toinen kuukausi ja enpä silloin ainakaa huomannut mitään erityistä vaikutusta. Hajuvesiä en käyttänyt. Normaalia ja älykkäitä ipanoitahan heistä tuli. Allergioita ei ole kummallakaan ollut ja ovat olleet koko ikänsä harvinaisen terveitä.
. - bisfenolia
Vaikutuksia on vaikea mitata ja huomata tai yhdistää vuosien takaisiin kemikaaleila lotrauksiin. Jos vauva kupsahtaisi välittömästi, syy ja seuraus olisi ilmeinen, jos lapsella on taas vaikeuksia oppia koulussa vuosien jälkeen, kuka tietää...
Hyvä esimerkki on bisfenoli A, sitä ei saa olla tuttipulloissa, mutta haalareissa, huonekaluissa, muoviastioissa jne.. sitä saa olla pilvin pimein. Kyllä ne sitäkin kautta vauvaan menevät. - Mietippä näitä
Avaaja, olisit voinut lisätä onko tatuoinneilla vaikutusta imetykseen. Hiusväri on kuolleen solukon pinnassa ja tatuointi ihon alla. Kumpikohan on vaarallisempaa?
- Djdkz
No eipä kukaan taida kuvitella, että siitä hiuksesta mitään imeytyisi. Hiustenvärjäyksen kemikaalialtistus tapahtuu tietenkin värjätessä, jolloin kemikaaleja imeytyy päänahan kautta verenkiertoon. Se, miten merkittävä tuollainen altistus on sikiön tai imetettävän lapsen kannalta, on vielä epäselvää.
- aloittaja3
No kai mä hiukset nyt kerran uskallan värjätä, alkaa vaan niin kyllästyttämään tämän hetkinen väri. Raskaana ollessakaan en värjäillyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093