Karkuun asioita?

aloittaja1

Elämässäni olen täysin hukassa: olen jättänyt opiskeluni kesken epävarmuuden vuoksi, elämässäni ei ole parisuhdetta, ja ystävät ovat jääneet vuosien varrella parisuhteidensa lomassa omille teilleen, juuri äskettäin meni vielä luottamus parhaaseen kaveriini, jonka kanssa myös kaveruus on mennyttä.

Paikkakunnallani asuu ainoastaan perheeni, ja tämän hetkinen tilanne vaatisi töiden löytymistä, mitä on vaikea täältä löytää. Eli käytännössä paikkakunnallani minua ei pidättele mikään.

Ajattelin aloittaa puhtaalta pöydältä, muuttaa pääkaupunkiseudulle, josko asiat alkaisi mennä paremmin hiljalleen, ja voisi edelliset suhteet ja elämän vaikeudet unohtaa. Toki myös töiden perässä on pakko muuttaa, ja mahdollisesti haen sieltä uuden opiskelupaikan syksyksi. Mutta jospa löytäisi uusia tuttavuuksia, ja etenkin saisi unohtaa kaikki aikaisemmat asiat hieman helpommin, koska täällä niiden kanssa eläminen on yhtä painajaista.

Onko kukaan muu muuttanut päästäkseen pakoon asioita? Aloittaakseen alusta, päästääkseen irti vanhoista asioista, mitä ei halua muistella? Mieluusti kuulisin kokemuksianne.

1

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2154

      Olen aikoinaan muuttanut karkuun pk-seudulle pienestä kaupungista ja kyllä se kannatti! Jo se, ettei koko ajan törmää samoihin ihmisiin, on helpottavaa. Eli kohdallani se toimi. Paras päätös oli kuitenkin se, että hakeuduin opiskelupaikassani terapiaan, jota oli saatavana opiskelijoille ilmaiseksi. Kävin siellä useamman vuoden ja pääsin selkeämmille vesille pysyvästi.

      Sinun tilanteestasi tulee mieleen samoin kuin omastakin tilanteesta se, että itseään ja muistoja ei pääse pakoon. Ne on parempi selvittää, jotta pääsee aloittamaan alusta, tarkoitan siis, että selvittää terapiassa. Jos on ongelmia kaveruussuhteiden solmimisen kanssa, ei se välttämättä ole helpompaa, kun ei ole minkäänlaista kaveripiiriä odottamassa pk-seudulla. Mutta jos olet sellainen, jolta kavereiden saaminen onnistuu vaivattomasti niin muutto voi olla hyvä, sillä pk-seudulla ja opiskelupaikalla löytyy varmasti ihmisiä, jotka eivät ole vielä perustaneet perhettä jne. Yleensä ne kotipaikkakunnalle jääneet ovat sellaisia, jotka vakiintuvat aikaisemmin, joten ystävystyminen sinkkuna on helpompaa. Onnea matkaan, mitä päätätkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2540
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      829
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe