Päätään hakkaava...

Yykaa

Mitä kummaa varten noin kolme vuotias lapsi jyskyttää jatkuvasti päätään sohvaan. Hän istuu lattialle ja moukuttaa takaraivoaan sohvan istuinosaan. Varmaan jännää kun pää pomppaa takaisin, mutta täytyis kait lapsen tehdä muutakin. Takaraivosta on hiuksetkin kuluneet pois. Toisinaan hänellä on nukke siinä lattialla sylissään mukkelismakkelis, mutta ei hän erityisesti siihen kiinnitä huomiota - junttaa vaan päätään tasaisen tappavaan tahtiin siihen sohvaan. Tietääkseni tätä on kestänyt jo kuukausia.
Minä hakisin jo jotakin apua ja neuvoa viisailta, mutta lapsi ei ole minun eikä vanhempansa ota kuullakseen ihmettelyäni. Kertokaa te, mistä saattaisi olla kysymys! Huolehdinko turhaan?

5

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erityislapsi

      Vaikuttaa autistisilta piirteiltä. Itselläni erityislapsi joka hakkasi myös pienenä päätään.

    • vrvrvtrbtt

      Voit ilmoittaa asiasta myös lastensuojeluun, koska siinä on kyseessä sen pienen ihmisen elämä.

    • päänhakkaajamies..

      Vaikea sanoa nyt sitten mistä on kyse. Muistu mieleen jotta kuulemma kun olin lapsi niin myöskin istuessani sohvalla hakkasin päätä sohvan selkänojaa vasten , siinä niin kauan hakkailin jotta lopulta nukahdin :)

      Minun tapauksessa on kyse normaalista lapsen rauhattomuudesta, vaikea sanoa toisen tilannetta.

      Sinänsä kyllä kärsin pakkoneuroosista :),, en kylläkään tuota päänhakkaamista yhdistä tähän vaivaan mitenkään.

    • Yykaa

      Jep, jep! Tulipas nyt ainakin luettua pitkät pätkät autismista. Pahahan näitä on ruveta arvailemaan.
      Aion siltikin puuttua asiaan! Mielestäni lapsi on aika hiljainenkin. Väittävät ujoksi, mutta kyllä hän mennä kouhottaa kovaa vauhtia ympäriinsä ollakseen ujo ja oikeasti rauhallinen/hiljainen lapsi. Mulla on usein ollut vaikeaa saada epäselvästi puhuvien aikuistenkaan puheesta selvää, saati sitten että olisin aina saanut pienten lasten viestejä jakeluuni. Kyseinen lapsi ei muistaakseni ole kertaakaan sanonut mitään ymmärrettävää... Tosin, enhän ole heillä ollut kuin muutamia kertoja viimeisen neljän kuukauden aikana käymässä, mutta olen katsonut jokaisella kerralla sitä sohvaleikkiä. Njaah!

      On lapsella sitten mikä tahansa juttu meneillään, aion työntää nokkani asiaan, tuli mitä tuli. Pelkästään takaraivon huomattava hiuskato todistaa jotain olevan meneillään, vaikka kuinkakin olisi pienen lapsen hennot hapsuhiukset kyseessä.

      Käykö tuon ikäiset vielä useinkin neuvolassa?????

    • Yxkaax

      Kannattaa miettiä, onko lapsella ahdistusta tms jännitystä jostain tilanteesta. Työskentelin aikoinaan mielenterveyspotilaiden(aikuisten tosin mutta miksi ei lapsikin voisi käyttäytyä k.o tavalla) ja meillä oli hoidossa eräs potilas joka jatkuvasti hakkasi päätään seinään, kamalasta kivusta riippumatta. Siinä me pohdittiin ja pohdittiin että mikäs nyt on kun ei siltä tietenkään auttanut kysyä kun ei se meille mitään kertonut. Lyhyen seurailun jälkeen tajuttiin että aina kun potilaalle tuli jotain ahdistavaa tietoa tai hän stressasi asioista, hän alkoi taas lyömään päätänsä seinään. Siinä kun sitten keskusteltiin niin myönsi itsekkin että lyö päätänsä seinään koska se kipu ainakin vie pois sen ahdistuksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      131
      10538
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5080
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      2271
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2088
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1986
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1442
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1061
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      987
    Aihe