Asutaan 70-luvun rivarissa,ikkunat on välistä märät,ja kylmällä ilmalla sisäpuoleltakin kostuvat niin että pitää kuivata aamulla.Auttaisko asiaa jos avaan ne ulkopuolelta ja tiivistän sisemmän ikkunan,ja ulkolasista reunat,nyt kun on lauhaa,ja laitan tulitikkuaskit väliin,niinku ennen tehtiin?
Sisäikkunat märät
AUTTAKEE
1118
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ikkunapinta on niin kylmä, että sisäilman kosteus tiivistyy siihen ikkunan sisäpintaan. Sitä voi koettaa estää parantamalla ilmankiertoa niin että ilma huuhtelee kosteutta pois. Patteri ikkunan alle ja verhot sekä kaihtimet pois edestä.
Välitilan kastumista voit koettaa ehkäistä parantamalla sisimmän ikkunan tiivistystä. Sen sijaan ulkoikkunaa ei saa tiivistää, koska silloin välitilaan päässeellä kosteudella ei ole poistumisreittiä. Ehkä ne tikkuaskitkin, mutteivät vissiin pitkäksi aikaa.