15 tablettia päivässä siinä tulee jo sivuvaikutuksia roppakaupalla.
veriarvot hyvät munuaisissa näkyy häikkää.
ensiapu on suomessa hyvä .mutta potilas jää tyhjänpäälle tietämättömyyteen jatkohoidossa.
selittäkää mitä on tapahtunut
mitä tehtiin miten onnistui
miten kauan menee parantumiseen
kuinka kauan joutuu syömään lääkkeitä ja määrä ym.
paraneeko arpikudos.
antakaa aina tulostettuna verenkuva ,kuka niitä muuten muistaa.
veriarvot hyvät munuaisissa näkyy häikkää.
ensiapu on suomessa hyvä .mutta potilas jää tyhjänpäälle tietämättömyyteen jatkohoidossa.
selittäkää mitä on tapahtunut
mitä tehtiin miten onnistui
miten kauan menee parantumiseen
kuinka kauan joutuu syömään lääkkeitä ja määrä ym.
paraneeko arpikudos.
antakaa aina tulostettuna verenkuva ,kuka niitä muuten muistaa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
12 tablettia päivässä ja veriarvot heittelee. Lääkärien mukaan ei vaarallista.
Pyydä terveyskeskuksesta, että ottaisivat sinut seurantaan. Kävisit esimerkiksi kaksi kertaa vuodessa verikokeissa ja sairanhoitajalla/lääkärillä.
Selitystä et saa todennäköisesti ikinä. Sain41-vuotiaana sydäninfarktin, eikä kukaan ole pystynyt selittämään miksi. Kardiologi sanoi, että kuulun niihin kummallisiin, jolle ei löydy selitystä. En omannut yhtään riskitekijää.
Epikriisi kertoo sen. Pyydä joku suomentamaan se, niin tiedät mitä tehtiin.
Riippuu siitä kuinka pahasti sydän vaurioitui. Itselleni tuli muita terveydellisiä ongelmia infarktin jälkeen. Jos tulee muita oireita lääkkeistä tai muuten vaan niin heti lääkäriin (itse tein virheen, enkä mennyt).
Minulle sanottiin, että lääkkeet ovat osa loppuelämääni. Jotkut syövät vain muutaman vuoden!
En tiedä häviääkö arpikudos ikinä mutta minulla sitä ei enää pysty erottamaan sydänfilmissä, eikä myöskään sydämen ultrassa.
mistä johtuu kuivayskä .
Kuten Dinit22 ja sanoi, kuulut ehdottomasti säännölliseen seurantaan joka yleensä tapahtuu terveyskeskuslääkärillä. Jos vointisi muuttuu huonompaan hän voi kysyä neuvoa sydänlääkäriltä eli kardiologilta.
Koska kysyt arpikudoksesta ja sydänkohtauksesta oletan sinun sairastaneen sydäninfarktin eli sydänveritulpan. Arpi ei poistu sydämestä vaan sen alainen sydänlihasosa on kuollut ja voi ohentua eikä osallistu sydämen pumpputoimintaan.
Sydäninfarktin sairastaminen tarkoittaa, että sinulla on sepelvaltimotauti. Sen kanssa voi hyvin elää jopa oireitta, jos lääkitys ja elämäntavat ovat kunnossa. Lääkitystä ei koskaan saa lopettaa, vähentäminenkin voi olla mahdotonta. Sydänsairaalle jopa parjatut statiinit ovat kiistatta tärkeitä uusien infarktien estämisessä, sinun kohdallasi niiden hyödyt ovat paljon riskejä ja haittoja suurempia.
Katsopa lukemistoa täältä:
http://www.sydanliitto.fi/sepelvaltimotauti
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00077&p_teos=dlk&p_osio=&p_selaus=
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00086&p_teos=dlk&p_osio=&p_selaus=
Kannattaa liittyä potilasyhdistykseen - ne järjestävät paljon toimintaa, liikuntaryhmiä ja antavat tietoa ja vertaistukea, jota tunnut kipeästi kaipaavan.
Arpikudos ei todellakaan häviä enää mihinkään, vaan se osa lihaksesta on loppuelämäsi pumppauskyvytöntä. Valitettavasti tämä tarkoittaa myös sitä, että seuraava infarkti on suuremmalla todennäköisyydellä kohtalokkaampi, kun sydän on jo valmiiksi vaurioitunut.
Lääkkeistä et tule eroon enää pääsemään, vaan ne ovat osa loppuelämääsi. Lääkkeet ottamalla ja itseäsi hoitamalla varmistat, että loppuelämäsi on mahdollisimman pitkä. Nykyisen hoidon ansiosta infarktin jälkeekin voi helposti elää vuosikymmeniä, mutta kohtaloa ei koskaan pääse täysin pakoon. Kuolleisuushan täällä on valitettavasti 100%.