Kivikkokangas / Hiukkavaara

Kiinnostaa.

Minkähänlaiseksi asuinalueeksi Kivikkokangas mahtaa muotoutua? Kovastihan sinne ollaan rakentamassa, ok- ja rivitaloja. Palveluja ei liene aivan vähään aikaan tulossa, kuten lähikauppaa jne. Vaatinee useamman tuhatta asukasta ennenkuin alkaa paikallinen kaupanpito kannattaa. Poikkimaantien siltahan tulee tietysti puolittamaan matkan keskustaan, toisaalta onko se loppujen lopuksi enemmän hyvä vai huono asia...

5

3737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta Saarelasta

      Kivikkokangaasta tulee omakoti, erillistalo, paritalo ja rivitalo alue. Pinta-alallisesti alueelle tulee eniten varmaan omakotitaloja, mutta todennäköisesti talonyhtiötä tulee pinta-alallisesti yhtäpaljon, joten alueelle tulee paljon asukkaita pinta-alaan nähden. Eli "tehokasalue". Alueelle tulee myös päiväkotia ja varmaan tulevaisuudessa kauppa jne. Linja-autoillekkin tehdään jo alussa heti levikkeet, mutta niissä tuskin kulkee yhtään linja-autoa vielä seuraavaan 3-vuoteen. Eli palvelut tulevat alueelle hiljalleen, mutta saa varmasti odotella muutaman vuoden, että kaikki toimii alueella.

      Alueena kivikkokangas on varmasti rauhallinen ja kohtuullisen hiljainen. Ympärillä on metsää paljon ja ainoa iso tie on Vaalantie ja sen liikenne on hyvin maltillinen. Vuonna 2015, kun poikkimaantien silta valmistuu, niin kulkeminen alueelle tulee helpottumaan huomattavasti.

      Myöhemmin tulevaisuudessa kivikkokankaan viereen nousee hiukkavaarakeskus ja toiselle puolelle kivikkokangasta nousee puolukkakangas sekä mustikkakangas. Eli alueena kivikkokangas on varmasti näistä yksi parhaimmista.

      Lapsiperheitä ajatellen koulujen kanssa tulee varmasti samanlaisia ongemia, kuin metsokankaalla, eli siihen kannattaa lapsiperheiden varautua. Myöskin alueen hintataso tulee olemaan ja on huomattavasti kalliimpi, kuin esim. metsokangas tai ritaharju. En kylläkään täysin käsitä tätä, mutta näin se vain on.

    • ei kiinnosta

      "Poikkimaantien siltahan tulee tietysti puolittamaan matkan keskustaan"

      Jos edes viitsisit tai osaisit karttaa katsoa, näkisit että Poikkimaantien silta menee siihen kaukovainion ja hiirosen väliin, joten matka kaupunkiin ei ainakaan lyhene. Jonot saattaa lyhentyä kun kaikki ei ole samaan aikaan erkkolansillalla.

    • Insinööri.

      Juu poikkimaantiensilta ei tule kyllä lyhentämään matkaa keskustaan, kuin korkeintaan 1km. Silta tulee poistamaan aamuruuhkia lähinnä joen yli, mutta kaupunkiin on edelleen se 8-9km matkaa.

      • siippari

        Näytätö reitin mistä tulee se 9km?


      • paristo2016

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1536
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      21
      1035
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1026
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      87
      955
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      896
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      825
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 70
      759
    Aihe