Aura ilman migreeniä

ekaa kertaa kokenut

En ole koskaan saanut aiemmin mitään migreeniin viittaavaakaan, mutta vähän aikaa sitten olen varma, että kärsin muutaman minuutin ajan aurasta. Kyseessä oli sahalaitakuvio, joka pikku hiljaa laajeni ja puolet näkökentästä meni lyhyen ajan sisällä lähes käyttökelvottomaksi, niin, että esim. tekstin lukeminen oli vaivalloista. En kuitenkaan kärsinyt päänsärystä jälkikäteen, tosin migreenistä aiemmin kuulleena otin varmuudeksi lievän Buranan puolen tunnin sisällä auran loppumisesta, joka saattoi peittää sitä. Kohtaus myös alkoi illalla, ja sen jälkeen rupesi väsyttämään auttamattomasti (varmaankin helpotuksesta, kun näköhäiriö loppui ja sen myötä paniikki), joten menin nukkumaan.
Onko mahdollista, että aura tulee ilman migreeniä? Kysäisen tästä varmuudeksi terveydenhuoltajalta joka tapauksessa, mutta koulu jatkuu vasta loman jälkeen. Äidin mukaan mummollani on ollut jotain migreenin kaltaista, joten on pieni mahdollisuus, että satuin perimään sen.

9

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sepät päässä

      Kyllä aura voi tulla ilman migreeniä. Minulla on ollut sama tilanne monta kertaa. Oma migreenini on tullut aina ilman ennakko-oireita. Eli aura ilman migreeniä ja migreeni ilman auraa. Ja tämä vaivahan on jossain määrin perinnöllistä, sekä minulla että sisarellani on ollut ja tyttärelläni on ollut migreeniin viittaavia oireita. Olen kuullut, että periytyy helposti äidiltä tyttärelle, tiedä sitten onko näin. Kannattaa hakea ajoissa täsmälääkkeet, Buranat ei yleensä auta.

    • Auran aalloilla

      Terve migreenipotilas. Minullakin on aivan samanlaiset oireet migreenin kanssa. Aurat tulevat, mitään ei pysty lukemaan ja sen jälkeen kun kohtaus on ohi niin nukun yleensä ainakin kolme tuntia. Luulen että väsymys tulee kovasta jännittämosestä. Pääni on kuvattu ja alan lääkärillä käyty juttelemassa. On kuulemma ihan normaalia että on päänsärytön migreeni. Ole kiitollinen että pääset taudista näin vähällä! Migreenin yleensä laukisee jokin tekijä. Minulla se on valo, muilla on hajut tai maut tai jokin muu. Mikä on sinun laukaiseva tekijä? Hassua on että kun huomaa näköhäiriön tulevan niin sille ei kerkeä tekemään enää mitään. Yritä hoitaa itseni nopeasti hämärään huoneeseen ja ilmoittamaan seurakunnalle että olen pois pelistä loppupäivän. Elä ressaa, kyllä se siitä.

    • iloinen oireeton

      Mulla tuli samanlaisia oireita 40 kymppisenä,auroja 20 minuuttia
      3-7 krt vuodessa,sitten luin jostain että natriunglutamaatti eli E621
      aiheuttaa suurimman osan migreeni-kohtauksista ja aloin tarkkailla ruokaani
      ja jätin kaikki missä luki E 621 ja niin vaan meni vuosi ilman migreeniä..
      Sitten alko yhtäkkiä kohtaukset ja uusiutui parin viikon välein,säikähdin ihmettelin kovasti
      kunnes luin että tomaatissa ja ketshupissa on suuri määrä natriumglutamaattia ,eli ne pois jättämällä taas on mennyt 6kk ilman oireita.
      Kokeilkaa,ei maksa mitään kuin vähän tarkkailua ja tiedon hankkimista.

      • juubaseibäs

        viini, juustot, suklaa, kofeiini, nikotiini, kirkas valo, kovat äänet, veto, niska/hartia -ongelmat, perinnöllisyys, nopea kyykkyynmeno, nopeat pään liikkeet, lievä isku päähän, stressi, valvominen, alkoholi.... laukaisevia tekijöitä on gazillioona.

        Luontainen natriumglutamaatti vs teollisuuden prosessoima/keinotekoisesti valmistama natriumglutamaatti. Niissä on eroja.

        Natriumglutamaattia löytyy tomaatin lisäksi esim. lihasta, maitotuotteista ja sienistä. Harva tietää kuinka paljon sitä suuhunsa laittaa päivittäin, ja mikä osuus on keinotekoisella ja mikä luontaisella.


      • paulamummu

        Hienoa, että sait avun - niin monäkin olen saanut. Lue kirja Oravasyndrooma, selviää isommat kuviot;-)

        Mulle tulee migreeni myös pan-suolasta, koska siinä on lysiinihydrokloridia mut mulle ei ole tullut koskaan migreeniä luomutomaatista. Luomusokerista ja intiaanisokerista tulee kans, koska niissä on glysiiniä ja glutamiinihappoa. MUTTA jos jotaki kipua tulee, en ota kipulääkettä ikinä, vaan vähän kurkumaa, ja sekin luomuna.

        Jos jossain pakkauksessa on teksti lisäaineeton, saattaa siinä silti olla esim hiivauutetta ja sekin on niitä glutamaatteja vastaavia öllöjä. Kannattaa karttaa kaikkea, mikä on tehty soijasta...


      • patologi

        Neurologian kirjassa lukee selvästi, että natriumglutamaatti aiheuttaa migreeniä. Mulla sattuu olemaan tuo kirja... joo, kallis oli, kun ostin, mutta nuo Palon kirjat ovat niin hyvin kirjoitettuja, et tavallinenkin ihminen tajuaa. Outoa, että sitä ei kerro terkkarit ja muut, joiden vastaanotolle migreenipotilaat kärrätään, eikö?

        http://abilita.fi/fredrika/title_items.aspx?bid=9510210536 &kcode=&bcode=&acode=


    • IllegallyPainless

      "Aura ilman migreeniä"? Mitä tämä tarkoittaa?

      Migreeni on siis neurologinen sairaus ja sen voi karkeasti jakaa kolmeen eri ilmenemismuotoon

      1. Esioireet päänsärky
      2. Esioireet ilman päänsärkykohtausta
      3. Päänsärky ilman esioireita

      Esioireita on monenlaista... sahalaitakuvio, näkökenttäpuutokset, motoriset häiriöt, puhevaikeudet, toispuoliset halvaukset jne.

      Jos kärsit migreenistä, niin kannattaa syventyä sairauteen Googlen avulla syvemmin. Tietoa löytyy enemmän kuin tarpeeksi.

    • kandipaatti

      Suosittelen hakeutumaan neurologin arvioon. Pelkkä aura, varsinkin jos suvussa ei ole migreeniä ja potilas on jo yli 30v, voi kertoa muustakin kuin migreenistä. Joskus tällaisen taustalta löytyy vakavakin sairaus.

    • Särytön migreeni tulee minulla luultavasti ainakin työperäisestä stressistä ja vilkkuvasta kirkkaasta valosta(esim autolla ajo metsäisellä tiellä kirkkaassa auringossa). Tyttärelläni on lapsesta asti ollut kivulias migreeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      12
      2128
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      143
      1667
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      122
      1239
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      221
      1212
    5. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1114
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1055
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      886
    8. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      842
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      79
      831
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      46
      701
    Aihe