Ihmisen kehitys ja järjen loppu

Ihminen on kehittynyt nykytiedon mukaan ihmiseksi apinamaisesta alkuihmisestä, joka oleili puussa. Tuollainen asumismuoto olikin välttämätön kun ei suojaa petoja vastaan ollut.

Aikanaan tultiin puista alas ja opittiin kävelemäänkin.

Suuri murros ihmisen kehityksessä tapahtui kun opittiin syömään lihaa. Lihan syönti nimittäin sai aikaan aivojen nopean kehityksen ihmisille ja hajupojan esivanhemmille joskus myöhemmin.

Nopeaa onkin kehitys ollut kun atomipommi ja digitaalitekniikkakin on keksitty ja kuussa käyty.

Lihaa on pistelty niin innokkaasti, että kalatkin meristä loppuvat. Luulo, että kateus on vienyt kalat vesistä on pelkkä porkkanansyöjien väärä tieto

Kun nyt siis ollaan ottamaan kasvissyönti käyttöön käy ihan köpelösti. Suomalaisen peruskoulun maine ja oppineisuuden huonous kasvaa. Oletteks huamannu?

Nyt on nostettava katse ylös kohti puita ja opeteltava taas kiipeämään. Kiire ei ole mutta varautua pitää. Sitten joskus kun minua ei enää ole, tulee tuo uusi kiipeilykulttuuri käyttöön. Kuka sitten enää Mount Everstille lähtee kun on hyötykiipeilyäkin tarjolla.
71213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 71

Vanhimmat

Miksi hajupojan esivanhemmat olet vetänyt mukaan?

Eiköhän ne Hänen, kuten meidän kaikkien esivanhemmat polveudu sieltä samasta Aatamista, söivät sitten puuta, heinää tai lihaa.

Hei haloo! Olet Hajun sukulainen sinäkin kun tuonne viestisi alkulähteille palaat.

Äänestä
  • Aloittaja

    Tein vain olettamuksen! Käsitykseni ovat syntyneet hajupojan pitkäaikaisesta tuntemisestaan ja hänen valheistaan itsestäni.

    Äänestä

ei enää vitsinä

Olisit ollut vaan aivan näkymätön!
On tuota hp (haistapaskaa) ollut sivulla aivan riittävästi, kyllä nuo eväät riittää loppiaiseen saakka sen kun luet vaan viestejään!

Äänestä
  • papanat

    sanoinko, että olen suosimassa hajupojan viestittelyjä.
    sanoin, että ei ole kohteliasta vetää jopa esivanhempia mollatakseen joulu aattona.

    Äänestä

Aloittaja

Lukekaa kaikki nuo hajupojan valheet, jotka hän on kymmenen vuoden ajalta kerännyt.

Äänestä

, niin suurin osa tekee jos jutut ei miellytä. Kyllä täällä joku muukin on voinut narrata ja satuja kertoa, tarviiko ottaa niin vakavasti, ei olla nyt käräjäoikeudessa.

Äänestä

ruuneperi

hajupojan valheet kukin lukee jos haluaa, mutta sinä et kyllä kaihda riitelyä, jopa haet sitä, joten älä valita.

Äänestä

Onpa pian täältä kerätty vastalauseet talteen, jA SITTEN VÄITETÄÄN ETTEI OLE SEFUA??

Äänestä

Noo...joillekinhan se on suorastaan kauhistus, jos väitetään ihmisen kehittyneen "apinamaisesta alkuihmisestä." Se ei sovi heille sopivaan käsikirjoitukseen. Mitäpä näitä turhan vakavasti ottaa.

Jos jossain kehittyy, toisaalta taantuu. Notkea puissa kiipeily on taantunut, mutta jalat ovat kehittyneet vikkelimmiksi. On myös kehittynyt käyttämään kättä pitempää. Vaikkapa keihästä, sehän on ollut tärkeä metsästysase. Pitkään vielä niihin aikoihin, kun esi-isämme valloittivat nykyistä maatonttiamme. Johtuisikohan varhaisesta keihään käytöstä suomalaisten hyvä menestys tämän lajin urheilussakin.

Sanovat, ehkä rääväsuut, että runsas karvoitus on merkki siitä, että on kulkenut ihmisen kehitystietä sivureittiä. Apinathan ovat karvaisia ja tavallaan on turkkina. Kun ihmiset metsästivät, he alkoivat pukeutua toisten nahkoihin. Niinpä ajan oloon oma karvapeite kävi tarpeettomaksi. Tälle teorialle ei liene pitävää näyttöä, mutta onhan se kuitenkin johdonmukainen ajatus. Silti voi joku erikoisesti karvapeitteellään kehuva jopa loukkaantuakin, jos tällaista vastapainona kertoilee.

Jouluja!

Äänestä
  • Ihan sama, ollaanko maasta vai puusta tultu. Maaksi kuitenkin lopulta tullaan, sen sanoo pappikin ihan selvästi hautaan siunatessaan.

    Ihmetyttää vaan tämä aloitus, miksi siinä vedetään yksi kirjoittaja mukaan ilkeässä mielessä. Täällä on uusia, jotka ei mitään tiedä eikä halua tietää vanhoista reviirisodista. Eikö fiksumpi voisi asettua kaiken epäasiallisen yläpuolelle eikä niitä märehtiä iänkaiken ? Minusta näyttää että ilmeisesti monella nikillä kirjoittava pysyy omissa ketjuissaan ihan asiallisia kirjoittaen.

    Taitaa olla kova paikka olla yksin jouluna kun pitää riitaa haastaa heti aamusta.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Hyvä ynnämuu!

    On lohdullista huomata, että vielä on olemassa ajattelevia ihmisiä, jotka uskaltavat käyttää aivojaan siihen tarkoitukseen, johon ne on tarkoitettu.

    Äänestä

Olen minäkin ihmetellyt miksi olen ollut tuo ilkeilijän hampaissa jo vuosia.
Itse vastailee ilkeästi omiin kirjoituksiin ja hyökkää taas.
Olkaa edes totuuden mukaisia puolustaessanne tuota hajua.
Sitä päivää ei tule elämääni että hyväksyisin tuon kummajaisen

Homeista joulua nipottajille, sitähän on haju löytänyt hameeni alta!

Äänestä
  • Onko niissä kaikissa ilkeiksi luokittelemissasi kirjoituksissa hajun allekirjoitus ?
    Onko mieleen tullut että ehkä sinäkin osaat olla aika piikikäs . Muistan vielä kun joku valitti pientä eläkettään, sinun vastaus oli aika tyly.

    Äänestä

  • kyselenpä vaan kh kirjoitti:

    Onko niissä kaikissa ilkeiksi luokittelemissasi kirjoituksissa hajun allekirjoitus ?
    Onko mieleen tullut että ehkä sinäkin osaat olla aika piikikäs . Muistan vielä kun joku valitti pientä eläkettään, sinun vastaus oli aika tyly.

    Mistähän sinä et ole valittanut, siinäpä se varmaan yksikään tällä sivulla kirjoittaja ei ole syypää sinun eläkkeeseesi "joku".

    Kh on tehnyt aivan oikein.

    Ja jouluaamun epistolaa tässä sivussa nyt onkin.

    Äänestä

Siinä ihmisen kehitystarinassa vaikein osa onkin antaa anteeksi loukkaajilleen.
Rakastava sydän kuitenkin sen tekee, ja vasta silloin on mahdollisuus kasvaa siihen mittaan, mikä on ihmisenä olon tarkoitus.

Äänestä

Vain katsomalla ohi hyökkääjänsä ja ohittamalla sen mitä häneltä ei hyväksy, voi päästä loukkauksien yli.

Jos samoja juttuja jauhaa vuodesta toiseen, aina tilaisuuden tullen huomauttaa niistä, jos ei suoraan vastapuolelle, niin ainakin palstalla valittaa kuinka haju on sitä ja tätä.

Nyt ainakin, hän kirjoittelee omissa ketjuissaan, riidelköön itsensä kanssa, mitä se muita haittaa, eihän niitä ole pakko mennä lukemaankaan. Pysykää pois niistä jos ette kestä suuttumatta.
Kun hän johonkin ketjuun vastaa, voihan sen jättää kommentoimatta, eikä tehdä kuin täällä tehdään, vastataan ja väitellään.

Ruuneperikin voisi hiljalleen, kuten muutkin, jättää huomioimatta ja olla hiljaa.
Viisaampi lopettaa, se on selkeä totuus.

Tämä palsta alkaa olla valittajien palsta, kohta alkaa kaikilla ola jotain jotain toista vastaan ja kilpalaulanta on alkanut jo ennen kukon laulua ja monta vuotta sitten.

Kukkahameenkin kannattaisi jo unohtaa, vaikka ei hyväksy hajua, voi ohittaa ja jättää sanomatta sen mitä kiukuissaan haluaisi sanoa.

Olin vuosia hajun hampaissa, mutta en minä häntä tuomitsemassa ole. Minä ja me jokainen teemme virheitä ja jos omien virheidensä tekoja ei huomaa, eikä kykene kontrolloimaan kirjoituksiansa, ei ole meidän asia tuomita ihmistä.

Kuka meistä on viisain, tai edes viisas, käsi ylös.

En ota kantaa vastauksiinne, enkä kirjoita tästä mitään lisää.

Joulutoivotukset kaikille, ja parempaa sopua, eikä suoriahalveksivia sanoja ketään kohtaan, lupaatteko?

Äänestä

Jos niin että lopettaa. lopettaako haju?
Kyllä näitä ohjeita sataa, kuivaan aavikkoon, sen verran pitää aina olla kuivaa ruutia että pienen tömäyksen saa aikaan.
Näitä kasvattajia ja ohikatsojia eniten ihmettelen, eiväthän hekään koskaan jätä vastaamatta ja ohjeistamatta, muita kuin hajun?

Hyvä Ruuneperi sinulla on ainakin vielä tuntoja, lopetetaan sitten kun ollaan tunnottomia.

Äänestä
  • koko muu palsta tunnottomia . Senkun jatkat mutta älä syyllistä ihan hyvää tarkoittavia.. Ylläpito bannaa jos on tarvis, laita sinne sitä noottia. Ei tämäkään palsta yhden navan ympärillä pyöri.

    Äänestä

  • siinäpä se tuli kirjoitti:

    koko muu palsta tunnottomia . Senkun jatkat mutta älä syyllistä ihan hyvää tarkoittavia.. Ylläpito bannaa jos on tarvis, laita sinne sitä noottia. Ei tämäkään palsta yhden navan ympärillä pyöri.

    Olisiko hän saanut mitä tilasi?

    Konkratulations, cai kuinka se meni?

    Äänestä

  • Kukkahameelle.

    Tässä asiassa - suhteessa hajuihin - olen samaa mieltä. Ei tässä suvaitsevaisuuskaan riitä. Tosin olen saanut vähäisemmän annoksen ko. kirjoittajan menetelmistä, mutta riittävästi kylläkin. Olen huomannut omaavani norsun muistin. Se riittää, parannusta ei näköpiirissä ole. Täytyy kyllä ihmetellä sinnikästä ajojahtia vuosikymmenen perioodissa Ruuneperiäkin kohtaan.

    Nimittäkää, jos haluatte, kirjoittamaani "nuolemiseksi". Ei haittaa!

    Äänestä

  • r.riusa kirjoitti:

    Kukkahameelle.

    Tässä asiassa - suhteessa hajuihin - olen samaa mieltä. Ei tässä suvaitsevaisuuskaan riitä. Tosin olen saanut vähäisemmän annoksen ko. kirjoittajan menetelmistä, mutta riittävästi kylläkin. Olen huomannut omaavani norsun muistin. Se riittää, parannusta ei näköpiirissä ole. Täytyy kyllä ihmetellä sinnikästä ajojahtia vuosikymmenen perioodissa Ruuneperiäkin kohtaan.

    Nimittäkää, jos haluatte, kirjoittamaani "nuolemiseksi". Ei haittaa!

    Kiitos sanoistasi ..ynnämuu.., taidat olla ainoa jonka vastaus antoi lämmön, kiitokset osanotostasi!
    Tällainen liikuttava huomio antaa mielelle rauhan pitkäksi aikaa.

    Kirjoituksestasi päätellen olen tämän asian tiimoilta päässyt herra seuraan, onhan otettava jonkinlaisena arvon nousuna, vaikkakin kyseinen ikävä henkilö onkin minulle täysin merkityksetön, tuntematonkin.
    Suomi 24 sääntöjen mukaan nämä toiseen henkilöön kohdistuvat ajojahdit ovat rikos, on liian kauan jo kohdistanut nimettyihin henkilöihin.

    Ikävää että näille muutamille kannattajille tulee tällainen teksti, mutta totuus satuttaa aina.

    Joulun Lämpöä silti kaikille!

    Äänestä

  • *Kukkahame* kirjoitti:

    Kiitos sanoistasi ..ynnämuu.., taidat olla ainoa jonka vastaus antoi lämmön, kiitokset osanotostasi!
    Tällainen liikuttava huomio antaa mielelle rauhan pitkäksi aikaa.

    Kirjoituksestasi päätellen olen tämän asian tiimoilta päässyt herra seuraan, onhan otettava jonkinlaisena arvon nousuna, vaikkakin kyseinen ikävä henkilö onkin minulle täysin merkityksetön, tuntematonkin.
    Suomi 24 sääntöjen mukaan nämä toiseen henkilöön kohdistuvat ajojahdit ovat rikos, on liian kauan jo kohdistanut nimettyihin henkilöihin.

    Ikävää että näille muutamille kannattajille tulee tällainen teksti, mutta totuus satuttaa aina.

    Joulun Lämpöä silti kaikille!

    Kukkahame.

    Juuri siitä syystä me muut, minä mukaan lukien, en arvostele

    Äänestä

  • poissaoleva kirjoitti:

    Kukkahame.

    Juuri siitä syystä me muut, minä mukaan lukien, en arvostele

    kovasti vihaamaasi nimimerkkiä, koska tiedämme, ettei hän unohda moittijaansa.

    Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
    Jo vuosia sitten opin kuinka hajun kanssa menetellään ja saan kirjoittaa ihan vapaasti omat mielipiteeni, koska en mene hänen viesteihinsä vastaamaan, en puolustellut silloin, enkä puolustele nyt, niin, että hajulle kirjoittaisin mitään muiden loukkauksista, kopska silloin vain ajaisin ampiaiset pesästä ja Sinunkin kimppuusi ne heti hyökkäisivät.

    Toivon suvaitsevaisuutta, jättämällä viittaamatta vanhoihin loukkauksiin, koska, vain siten saat rauhan ja unohduksen. Anna anteeksi, niin Sinullekin annetaan ja, jos et voi antaa anteeksi, voit jättääa sian menneiden tapahtumien joukkoon ja pyrkiä kohti uutta, parempaa yhteistomintaa palstoilla.

    Muutamien kirjoittajien vuoasikausia kestänyt riita Hajun ja hänen sivupersooniensa kanssa haittaa kaikkien palstoilla kirjoittavien ja lukevin viihtyvyyttä.

    Kaikkien viihtyvyydeksi ja oman mielenrauhasikin vuoksi, pyri ohittamaan loukkaukset. Jos joku ottaa toisen hampaisiinsa, hänen tarkoituksensahan on lannistaa se uhrinsa, mutta kun jättää pienet ja isommat puremat, jotka eivät tunnu omassa kehossa, unhon yöhön, saa rauha itsellensä ha muiden palstalaistenkin hyväksynnän jopa itsellensä.

    Tiedän, syyttä täällä soimataan, muttan en soimaa, sanompa vaan. Älä nyt heti hyökkää minun niskaani, kuten tuolla edellä, toisella mustalla kirjoittamaani.
    Yritän olla Sinun puolellasi, en hajua kannattamassa.

    Äänestä

  • poissaoleva jatkoi kirjoitti:

    kovasti vihaamaasi nimimerkkiä, koska tiedämme, ettei hän unohda moittijaansa.

    Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa.
    Jo vuosia sitten opin kuinka hajun kanssa menetellään ja saan kirjoittaa ihan vapaasti omat mielipiteeni, koska en mene hänen viesteihinsä vastaamaan, en puolustellut silloin, enkä puolustele nyt, niin, että hajulle kirjoittaisin mitään muiden loukkauksista, kopska silloin vain ajaisin ampiaiset pesästä ja Sinunkin kimppuusi ne heti hyökkäisivät.

    Toivon suvaitsevaisuutta, jättämällä viittaamatta vanhoihin loukkauksiin, koska, vain siten saat rauhan ja unohduksen. Anna anteeksi, niin Sinullekin annetaan ja, jos et voi antaa anteeksi, voit jättääa sian menneiden tapahtumien joukkoon ja pyrkiä kohti uutta, parempaa yhteistomintaa palstoilla.

    Muutamien kirjoittajien vuoasikausia kestänyt riita Hajun ja hänen sivupersooniensa kanssa haittaa kaikkien palstoilla kirjoittavien ja lukevin viihtyvyyttä.

    Kaikkien viihtyvyydeksi ja oman mielenrauhasikin vuoksi, pyri ohittamaan loukkaukset. Jos joku ottaa toisen hampaisiinsa, hänen tarkoituksensahan on lannistaa se uhrinsa, mutta kun jättää pienet ja isommat puremat, jotka eivät tunnu omassa kehossa, unhon yöhön, saa rauha itsellensä ha muiden palstalaistenkin hyväksynnän jopa itsellensä.

    Tiedän, syyttä täällä soimataan, muttan en soimaa, sanompa vaan. Älä nyt heti hyökkää minun niskaani, kuten tuolla edellä, toisella mustalla kirjoittamaani.
    Yritän olla Sinun puolellasi, en hajua kannattamassa.

    Hajupoika
    kirjoitti tälle foorumille v. 2003 yhden ainoan puheenvuoron.
    Kun luette viestit niin huomaatta kirjoittelusta, joka vielä luettavissanne, että poissaolevaa sätittiin useimmissa "keskusteluissa".
    Nytkin huudellaan puskista vaikka asiat pitäisi hoitaa meilaten tms. kun parjatun yhteystiedot ova olleet alusta alkaen julkiset.
    Ainoatakaan tällaista yhteydenottoa ei ole tullut.

    Äänestä

  • hajurako kirjoitti:

    Hajupoika
    kirjoitti tälle foorumille v. 2003 yhden ainoan puheenvuoron.
    Kun luette viestit niin huomaatta kirjoittelusta, joka vielä luettavissanne, että poissaolevaa sätittiin useimmissa "keskusteluissa".
    Nytkin huudellaan puskista vaikka asiat pitäisi hoitaa meilaten tms. kun parjatun yhteystiedot ova olleet alusta alkaen julkiset.
    Ainoatakaan tällaista yhteydenottoa ei ole tullut.

    Meilaa veikkonen eihän toki kukaan sinua kiellä, ja tuot vielä toisen kirjoittamaa
    uusintana

    Äänestä

Ihmiset kehittyvät hyvällä tahdilla kaikkialla.

Tosin huonot kokonaisuuden taloudelliset päätökset ovat ehkä olleet huonoja.

Tähän lisäisin erityisesti suomiboonukset ne tarkoittavat kirjanpitoa joka voitollista vaikka todessa olisi miljardien tappiot, tämä erityinen malli joka tulee USA:sta.

Vanha teollisuus poistuu ja toisia tulee tilalle, on aivan sama kuka omistaa toimiva yritys pysyy oli omistaja kuka tahansa.

Äänestä

Kyllä nyt näyttää, että avaajan järki on loppu, josko sitä koskaan on ollutkaan. On kerännyt ympärillee hännystelijä porukkansa. Kaukana on Joulu rauha ja kaukana herkistyminen Jeesuksen syntymäpäivä juhlaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei törkyviesteillä ole kukaan, koskaan voinut osoittaa oman järkensä määrää tai muiden järjettömyyttä. Tuollainen itsestäänselvyys helpottaa.

    Äänestä

  • old_profile_6403 kirjoitti:

    Ei törkyviesteillä ole kukaan, koskaan voinut osoittaa oman järkensä määrää tai muiden järjettömyyttä. Tuollainen itsestäänselvyys helpottaa.

    Ruuneperi olen kanssasi samaa mieltä ja mitä tulee raamattuun uusitestamentti pitäisi kirjoittaa uudestaan koska asiaan on löytynyt paljon uutta materiaalia jotka papit ovat peittäneet.

    Äänestä

Palstaa on siivottu, toivottavasti myös muut terveiset luettu.

Kiitokset ylläpidolle! ja Joulurauhaa.

Äänestä

Aloituksesta juolahti mieleen, kuinka joskus neuvottiin mentävän karhua pakoon.

Kiivettävä puuhun. Kumpihan mahtaisi sen kilvan voittaa?

Äänestä
  • karhulla parempi kiipeilykokemus

    Äänestä

Ollaankin sitten jo asiassa.

En ole todellisia pahoja paikkoja elämässäni ohittanut hiljentymällä, niin ei asiat hoidu, ja sama se pätee täälläkin.
Eniten ihmettelen noita jotka tuppaavat neuvomaan ja kehuskelemaan itseään, kuinka heitä ei kiusata ja nimitellä miksi sitä pitää sitten hakeutua sellaisiin ketjuihin jotka tuntee jo mitä sisältää.

On aivan tervettä että itseään jokainen puolustaa halventavilta ja henkilöön kohdistuvilta kirjoituksilta.

Tuollainen joutava itsensä esiintuonti on omiaan antamaan vauhtia ihmiselle jonka jokainen sivulla oleva tietää ketä tarkoitan.
Voisi joku teistä armollisista pyytää hänet UudeksiVuodeksi kotiinsa, olisi opettavaista ja henkevää keskustella kanssaan, miesvoimatkin esillä usein.

Äänestä
  • kehunut ettei nimitellä ja kiusata ? En ole koskaan nähnyt. Monet haluaa pysyä taka alalla eikä puuttua riitoihin joihin heillä ei osaa eikä arpaa. Ylläpidon asia on poistaa häiriköt, ei muilla ole siihen aseita. täällä ei ole pakko olla, ei tätä palstalla kirjoittelua voi tosi elämän vaikeuksiin verrata. Mutta jos tämä onkin sitä ainutta elämää, ollaankin ongelman alkulähteillä.

    Äänestä

  • kuka täällá kirjoitti:

    kehunut ettei nimitellä ja kiusata ? En ole koskaan nähnyt. Monet haluaa pysyä taka alalla eikä puuttua riitoihin joihin heillä ei osaa eikä arpaa. Ylläpidon asia on poistaa häiriköt, ei muilla ole siihen aseita. täällä ei ole pakko olla, ei tätä palstalla kirjoittelua voi tosi elämän vaikeuksiin verrata. Mutta jos tämä onkin sitä ainutta elämää, ollaankin ongelman alkulähteillä.

    ole kehunut sillä ettei kiusata nimittelemällä . En ole minäkään nähnyt. Onko tuo nikki 6..10 ( miksei käyttänyt vakio nikkiään ) haastamassa riitaa nyt ulkopuolella olevien kanssa, kaikkienko pitäisi pyöriä kahden välisten kaunojen selvittelyssä ? Ei se riita yksin synny eikä ainakaan kestä pitkään. Miksi pitäisi tulla haukutuksi ollakseen tavallinen kirjoittaja, joka haluaa kaikkien kanssa rauhassa vaihtaa ajatuksia. Ihan kuin saisi jonkun marttyyrin kruunun kun saa solvauksia. Pakkoko on kertoa itsestään niin arkaluonteista ettei siihen voisi kommentoida, täällähän saa mitä tilaa. . En minä kutsu kotiini niitäkään, jotka tuntuu kirjoitustensa perusteella ihanilta tasapainoisilta fiksuilta ihmisiltä. Heillä nyt riittää ystäviä tosi elämässäkin, tuskin noudattaisivatkaan kutsuani. DD

    Äänestä

  • kuka täällá kirjoitti:

    kehunut ettei nimitellä ja kiusata ? En ole koskaan nähnyt. Monet haluaa pysyä taka alalla eikä puuttua riitoihin joihin heillä ei osaa eikä arpaa. Ylläpidon asia on poistaa häiriköt, ei muilla ole siihen aseita. täällä ei ole pakko olla, ei tätä palstalla kirjoittelua voi tosi elämän vaikeuksiin verrata. Mutta jos tämä onkin sitä ainutta elämää, ollaankin ongelman alkulähteillä.

    Kyllä! Ongelmalla on monta nimeäkin. Laskitko? haju monta

    Äänestä

  • ei kukaan täällä kirjoitti:

    ole kehunut sillä ettei kiusata nimittelemällä . En ole minäkään nähnyt. Onko tuo nikki 6..10 ( miksei käyttänyt vakio nikkiään ) haastamassa riitaa nyt ulkopuolella olevien kanssa, kaikkienko pitäisi pyöriä kahden välisten kaunojen selvittelyssä ? Ei se riita yksin synny eikä ainakaan kestä pitkään. Miksi pitäisi tulla haukutuksi ollakseen tavallinen kirjoittaja, joka haluaa kaikkien kanssa rauhassa vaihtaa ajatuksia. Ihan kuin saisi jonkun marttyyrin kruunun kun saa solvauksia. Pakkoko on kertoa itsestään niin arkaluonteista ettei siihen voisi kommentoida, täällähän saa mitä tilaa. . En minä kutsu kotiini niitäkään, jotka tuntuu kirjoitustensa perusteella ihanilta tasapainoisilta fiksuilta ihmisiltä. Heillä nyt riittää ystäviä tosi elämässäkin, tuskin noudattaisivatkaan kutsuani. DD

    Mielenkiintoa riittää siitä näkee miten haluat iskeä kyntesi ja paisuttaa
    riitoja.
    Lycka till!

    Äänestä

Eikö riittäisi mennä ison puun taakse, ja olla vikkelä väistämään?

Äänestä

?? nopsa?? no en minä yleensä puolesta sanasta ymmärtänyt, tämäkin menee ohi......

Mutta edellisessä on idea!!!

Äänestä

;-DDDDD, hyvä että jotain huumoriakin löytynyt!

Äänestä

että järki loppuu joiltaki,






Tietomaailma alkaa tuntua utopialta, kuuntelin aamulla jotain tukimusta miten ihmiset ajattelevat ja miten ajatustyöllä saataisiin enemmän aikaan, vaikutti ettei enään niinsanotulla tavallisella fyysisellä työllä tule olemaan enään mitään virkaa, huh huh
mitä ihmettä ihmiskunta sitten tekee kun kaikista ei tule ajatustyöntekijöitä, tavallisia maallisia mölliköitä on suhteessa paljon enemmän kuin näitä utopiaan luottavia ihmisiä, jotka istuvat vain palavereissa, mitä ihmettä palaverit voi tuottaa rahaa ja hyvin vointia ihmiskuntaan, sitä ihmettelen,
teollisuus lopetetaan tai ainaki nämä huuaa yliviisaat niin kuvittelee ja siihen pyrkii, onko suomessa joku sektori tullu hulluksi,
elääkö osa päättäjistä todella utopia maailmassa, kuten esm fantasia maailmassa,
väitän että suomessa lopulta kansamme tulee toimeen oikealla työllä ja teollisuuden tuotteilla joita myydään ulkomaille,
ei ihmisten fyysiset tarpeet lopu ikinä,
ihmisen on palattava juurilleen, oikea työ on ilomme,
nämä Himasen tyyppiset utopia huuhaat ei ikinä tule saamaan mitään hyvää aikaa, heitä EItarvita oikeassa elämässä,
oikein inhotti koko huhaa ohjelma, kaikennäköstä roskaa ne lähettää ihmisten kuuneltavaksi.

Äänestä

On helppoa neuvoa, kun olemme niin erilaisia, erilaisen elämän eläneitä.

"Poissaolevakin" mielestään oikean tien näyttäjä, olen itse ollut hajun pommittamana ja tiedän että sille noita ohjeita on parasta ohjata, ei sille joka saa päivä annoksen tuutin täydeltä.

Häpeäisin jos kadulla näkee vastaavaa ja pahoinpitelijä saisi pisteet?

Ollaanko todella jo menettämässä otetta oikeaan elämään?

Äänestä
  • Voihan kristus sanon.
    Ettäkö alkaa parantamaan Hajua.
    Olet kai sitäkin yrittänyt?

    Minä muutan ensiksi omaa suhtautumistani ja sitten vasta alan parantamaan sitä joka iskee minua tikarilla.
    Olikohan minussa syytä?
    Ellei ollut, ei ole syytä puolustellakaan, mutta ei syytä vastahyökkäykseenskään, kun tietää mitä sieltä taas tulee.
    Olkaa onnellisia vihassanne ja ottakaa vastaan iskuja!
    en ikinä hyökkäisi hajua vastaan,enkä alkaisi antamaan hänelle elämän ohjeita!
    Tiedän ettei hän jätä vastaamatta ja uusimatta vastaustansa ja taas vastaamasta...
    mutta kun en neuvo häntä, hänellä ei ole syytä haukkua minua.
    Antakaa hänenkin olla, omissa ketjuissaan viihtyy ja riitelee.

    Jos ette osaa olla riitelemättää, riidelkää! Toki sen osaattekin ilman ohjeita!
    muuta täällä ei kannata edes odottaa jos joku kirjoitta oman mielipiteensä ja kertoo viisaasti ajatuksensa. Syitä on sysissä ja sepissä, moni täällä siirtää oman pahan mielensä muiden harteille.
    Joka on syytön, heittäköön minua ensimmäisenä sillä suurella kivellä.

    Olen onnellinen omasta rauhallisesta suhtautumisestani syyttäjiini.
    Käräjillä olen käynyt mittamassa omaa uskottavuuttani ja aina ne päätökset ovat todenneet minut voittajaksi.Täällä voittajia ovat he, jotka osaavat parhaiten moittia muita.
    Moittikaa toki, syyttäkääkin, en haasta oikeuteen, enkä perää kunniaani, enkä odota kiitoksianne.
    Mutta suon ihan jokaiselle samat ihmisoikeudet täällä ja muussa elämässä, kuin minullakin on. Laki olkoon sama kaikille, Joulun jälkenkin.

    Äänestä

  • mukana silti kirjoitti:

    Voihan kristus sanon.
    Ettäkö alkaa parantamaan Hajua.
    Olet kai sitäkin yrittänyt?

    Minä muutan ensiksi omaa suhtautumistani ja sitten vasta alan parantamaan sitä joka iskee minua tikarilla.
    Olikohan minussa syytä?
    Ellei ollut, ei ole syytä puolustellakaan, mutta ei syytä vastahyökkäykseenskään, kun tietää mitä sieltä taas tulee.
    Olkaa onnellisia vihassanne ja ottakaa vastaan iskuja!
    en ikinä hyökkäisi hajua vastaan,enkä alkaisi antamaan hänelle elämän ohjeita!
    Tiedän ettei hän jätä vastaamatta ja uusimatta vastaustansa ja taas vastaamasta...
    mutta kun en neuvo häntä, hänellä ei ole syytä haukkua minua.
    Antakaa hänenkin olla, omissa ketjuissaan viihtyy ja riitelee.

    Jos ette osaa olla riitelemättää, riidelkää! Toki sen osaattekin ilman ohjeita!
    muuta täällä ei kannata edes odottaa jos joku kirjoitta oman mielipiteensä ja kertoo viisaasti ajatuksensa. Syitä on sysissä ja sepissä, moni täällä siirtää oman pahan mielensä muiden harteille.
    Joka on syytön, heittäköön minua ensimmäisenä sillä suurella kivellä.

    Olen onnellinen omasta rauhallisesta suhtautumisestani syyttäjiini.
    Käräjillä olen käynyt mittamassa omaa uskottavuuttani ja aina ne päätökset ovat todenneet minut voittajaksi.Täällä voittajia ovat he, jotka osaavat parhaiten moittia muita.
    Moittikaa toki, syyttäkääkin, en haasta oikeuteen, enkä perää kunniaani, enkä odota kiitoksianne.
    Mutta suon ihan jokaiselle samat ihmisoikeudet täällä ja muussa elämässä, kuin minullakin on. Laki olkoon sama kaikille, Joulun jälkenkin.

    Taidat olla melkonen ja oikeussalikaan ei ole jäänyt näkemättä?

    Et silti ole oikeudenmukainen, ja tuomariksi sinusta ei tosiaan ole.

    Äänestä

  • mukana silti kirjoitti:

    Voihan kristus sanon.
    Ettäkö alkaa parantamaan Hajua.
    Olet kai sitäkin yrittänyt?

    Minä muutan ensiksi omaa suhtautumistani ja sitten vasta alan parantamaan sitä joka iskee minua tikarilla.
    Olikohan minussa syytä?
    Ellei ollut, ei ole syytä puolustellakaan, mutta ei syytä vastahyökkäykseenskään, kun tietää mitä sieltä taas tulee.
    Olkaa onnellisia vihassanne ja ottakaa vastaan iskuja!
    en ikinä hyökkäisi hajua vastaan,enkä alkaisi antamaan hänelle elämän ohjeita!
    Tiedän ettei hän jätä vastaamatta ja uusimatta vastaustansa ja taas vastaamasta...
    mutta kun en neuvo häntä, hänellä ei ole syytä haukkua minua.
    Antakaa hänenkin olla, omissa ketjuissaan viihtyy ja riitelee.

    Jos ette osaa olla riitelemättää, riidelkää! Toki sen osaattekin ilman ohjeita!
    muuta täällä ei kannata edes odottaa jos joku kirjoitta oman mielipiteensä ja kertoo viisaasti ajatuksensa. Syitä on sysissä ja sepissä, moni täällä siirtää oman pahan mielensä muiden harteille.
    Joka on syytön, heittäköön minua ensimmäisenä sillä suurella kivellä.

    Olen onnellinen omasta rauhallisesta suhtautumisestani syyttäjiini.
    Käräjillä olen käynyt mittamassa omaa uskottavuuttani ja aina ne päätökset ovat todenneet minut voittajaksi.Täällä voittajia ovat he, jotka osaavat parhaiten moittia muita.
    Moittikaa toki, syyttäkääkin, en haasta oikeuteen, enkä perää kunniaani, enkä odota kiitoksianne.
    Mutta suon ihan jokaiselle samat ihmisoikeudet täällä ja muussa elämässä, kuin minullakin on. Laki olkoon sama kaikille, Joulun jälkenkin.

    mukana silti,

    osasitpa kirjoitaa moiteesi neutraalisti, kukaan ei voi loukaantua tekstistäsi,

    Äänestä

  • poistuva...... kirjoitti:

    Taidat olla melkonen ja oikeussalikaan ei ole jäänyt näkemättä?

    Et silti ole oikeudenmukainen, ja tuomariksi sinusta ei tosiaan ole.

    syytönkin on joukossa!!!!
    Heti viskasi sen suuren kiven, ja näytti kuka pissii oikeaan paikkaan!

    Äänestä

Entas kaikki maailman ''Forresterit''---kouluja käymättömät typerykset
jotka osaavat kuitenkin markkinoida hepeneitään ''muodin kaikkivaltiuden'' voimin,
he keksivät aina uudet keinot
millä markkinat saadaan vetämään satojen miljoonien dollareitten voitot?
Seksi on useimmiten vetoapuna kaikessa
paljasta pintaa ja nuoria ihmisiä käytetään
ja aina tehoo---sadat miljoonat dollarit saadaan sinne

Äänestä

Yli 13 vuotta rekattuna ollut ja yhteystietoni julkiset.
Moitteet meilaten, ei tänne keskusteluja sotkemaan puskahuudoin.
Ylläpito vois joskus toimia ihan oikeasti.

Äänestä
  • Pilmari

    Laita ne yhteystietosi näkyviin, niin minä kirjoitan.

    Äänestä

Jaahas että sinäkin toimit niin, mutta sehän oiskii viksua !!!

Meilille nimeltä Mölli@????? k a i k k i marinat ja vihapuhheet sinne vaa.;)))

Äänestä

Olleet v. 2000 - laita rekatulla nikilläsi - puskajussi

Äänestä

Hajupoika-Pilmari ja Jeesus ...tlemassa ja joulua viettämäsä.

Äänestä

järjen loppu" sopii Pimari Jeesus hommiin ainakin.
ja muihinkin.

Äänestä

Pimari'han onkin osuva nimi, oikea oivallus :-)

Äänestä

Täältä ei puutu ku hintriikka, hän voisi vielä terävöittää
ja jatkoja vaa.

Äänestä

Juu, kyllä niin, mutta se ossaa olla aikasti veetuileva, jos sille päälle yltyy.

Äänestä

näin on tosi

Äänestä

Kyllä, kyllä.
Tämäkin ketju osoittaa, että ihmiskunta on laskeutunut puusta koko järkevyyden voimalla hakmaan mikä tuntuu pistävän, mutta ei pistä, mikä tuntuu kuin silittelisi pintaa. Johan tuohon on syy kaivettava, syytettävä jokaista kirjoittajaa jos ei kukaan tunnusta.

Kovin on tämä ihmiskunnan kehitys ollutkin suoraviivaista ja tehokasta. Joku näkee kirjoituksen läpi, tuntee ja tietää kuka se taas tämä tässä ja miinus perään. On varma varmuudestaan.
Apinalauma rähisi puussa mutta kaikki suojelivat kaikkia. Pienimmätkin rääpäleet pidettiin mukana, kannettiin oksiston suojaan kun peto vaani lähistöllä.
Kun apina hyppäsi puusta alas, se saikin pedon luonteen ja älyn joka riittää saalistamaan, mutta ei suojelemaan muuta laumaa.

Susilaumassa saalis jaetaan lauman vahvimmasta aloittaen, ketut raatelevat saalista joukolla ja haukkaparvi rientää repimään muidenkin saaliista palan nokkaansa. Hyeenalauma hyökkää ja yrittää vallata saaliin leijonaltakin.
Täälläkään ei vahvuutta pelätä, moni yrittää olla se vahva joka hätistelee arimmat takaisin puuhun!
Onko se se järkevin, onko se äly kasaantunut ja muut jääneet ihan roiskeille, vai kuvitelmaako tuo vahvimman oikeus ja oikeudet olla päättämässä koko lauman asioista? Taitaa olla apinan asteella elämä paljon helpompaa!
Kun istut selkä kumarassa, kädet roikkuen ja silmät puoli avoimina puun runkoon nojaten, jo pian rientää lajitoveri rapsuttamaan, etsiikö kirppuja, vai muutenko karvapeitettä sormeilee, mutta saa kun saakin sen murjottavankin mukaan laumaan.

Ihminen on luomakunnan herra, mutta onko kaikkein viisain, onko empaattisin ja ainoa laji joka maapallolla säilyy hamaan hajoamisen asti, vai tuhoaako omankin tulevaisuutensa?

Ollaan kuulolla, koko puusta laskeutunut lauma ja katsellaan mikä siellä oksiston lomassa liikkuu!

Äänestä
  • Aloittaja

    Kovin on hedelmää tuottanut tuo omaperäinen avaukseni. Varmaan mies (koiras) oli se mies, joka ensimmäisenä tili puusta alas, saattoi säikähtääkin ja seurauksista tiedetään

    Kun mieskunta on nyt vallannut reviiriä ja sitä puolustanutkin, on naisten aika astua remmiin. Astuttu onkin ja ainakin taloudellisella menestyksellä ja vallalla. Miesmäiset keinot ovat se valitettava osa "vallansiirtoa", joka on liian suurelta osin omaksuttu.

    Minun toivoni on teissä ihanissa naisissa. Älkää menkö takaisin puuhun eikä kuuhun, teillä on täällä tulevaisuus, meidän yhteinen one.

    Äänestä

Ihan mukavaa tilannepohdintaa keveässä muodossa näin aamulukemiseksi. Tässäkö nyt katsellaan menneisyyden tasagnonreunalla puiden suojassa?

Vihreitä tuoreita lehviä toivon mukaan löytyy näköpiirissä! Tuo evoluution kehittämä selviytyminen ei aina perustu "vahvimman selviämiseen" ihmisistä kun on kyse.

Älykkäin ja empaattisin on sen kehityslinjan voittaja sanovat tutkijat.
Empaattisuus lajitoverien välillä, tukee Tuoksuvatun ajatusta "esi-isien ja emojen" rapsutus ja huoltamishalusta, jonka ainoa? imenemismuoto se ei varmaan ollut.

Eiköhän laumanjohtajan valppaus kuulla varoitusääniä, uhkailut vihollisille ja silmäys naaraiden hyvinvointiin pentuineen, jo edelsi tuon lauman hierarkiaa.

Minusta tämäkinlaisessa yhteisöissä kuin S24, eroittuu ne osallistujat, joiden ajatukset tuovat uusia näkökulmia inhimillisyyteen huumorinkin sävyttäminä.

Sitähän me tarvitsisimme, eikä vahvuuksilla taistelemisen/pullistelemisen näyttöjä.

Mutta, saattaahan olla eri käytäntö maskuliini/feminiini ajatuksilla,
itse uskon hyvän käyttäytymisen hedelmälliseen vaikutukseen - sukupuolesta riippumatta!

Toisenlaisessa( ilkeilevässä) ympäristössä ei voi kokea viihtyvänsä.

Äänestä

Oikein mainioita "analyysejä" tuoksuvatulta ja s-s:ltä. Lähden siitä rapusuttelu ja huolenpitovaiheesta, joka puusta laskeutumisen jälkeen tapahtui. Sehän on sentään historiassa melko lyhyt vaihe tähän päivään.

Kyllä rapasuttelut loppuivat. Verissä päin alettiin osata käyttää voimaa. Hyökättiin toisten heimojen toisten heimojen ja jopa sotasaalis keitettiin ruuaksikin. Sitten alettiin hyötykäyttää orjina jopa suurta osaa omasta heimostakin. "Jalostunein" muoto oli, kun valittiin vahvimmat orjat taistelemaan viimeiseen veripisaraan areenalle ja näin viihdyttämään valtaa pitäviä. Joku härkätaistelun esimuotohan se oli.
Miksi näin tapahtui? Ehkäpä siksi, että viisaus ja hellyysvaihe oli loppuun käyty. Tilalle tulivat poppamiehet, juonittelijat ja heitä palveleva raaka, sääliä tuntematon voima. Sitä rataa se maailmassa monin paikoin vieläkin menee, missä enemmän, jossakin jotain järjenvaloakin kuultaa. Kaikkialla kuitenkin on kansaa, jonka sielussa elää se vanha pohjavire ja uskomus. Heitä riittää huijattavaksi jopa itseään vahingoittaviin toimiinkin.

Minkä loppupäätelmän tekisin? Liian aikaisin laskeuduttiin puusta, mutta sillehän ei enää mahda mitään. Riittääkö tämän hetkinen viisaus ratkaisemaan ihmiskunnan sekaisen sotaisen sotkun? En osaa ennustaa. Näitä vinoutuneita kehityslinjojahan kihisee täälläkin kirjoituspalstoilla, vaikkakin näitä ei voikaan luokitella vaikutuksiltaan kovin merkittäväksi.

Äänestä

Katselin kuusivuotiaan ja kahdeksanvuotiaan lapsenlapsen ja kymmenvuotiaan koiran suhtautumista puusta laskeutumisiin. Poika kiipesi heti pienen näreen latvaan, huojutteli siellä itseään odottaen kehuja rohkeudesta ja niitä hän saikin, en edes pihkasta varoitellut. Sieltähän näkee myös kauas, kaukokatseisuutta maailma nuoriltaan kaipaakin...ja rohkeutta. Puusta pudoneet karahkat ovat sopivia meikkailuun ja kaikenlaiseen kalisteluun, täytyyhän taistelumieltä olla ja haastaa mummikin pieneen matsiin. Lopuksi nauretaan tietysti ihan mahdottomasti.

Kahdeksanvuotias tyttö poimi myrskyn pudottamia paksuneulaisia kuusen pikkuoksia ja käpyjä muovipussiin, peitteli niillä mummin kukkapenkin rumia mustalla mullalla olevia kohtia. Yhdessä katselimme huolestuneina linnunpesää, joka oli sinkoutunut maahan. Mistähän se lintu löytää uuden kodin ? Ei mistään, se tietää itse parhaiten, millainen sen kodin pitää olla ja rakentaa sen itse uudelleen. Alkaa alusta. Näin lapset tuumasivat.

Koira on noutavinaan saalista, kun sille heittää karahkan. Se on jopa taistelevinaan sen kanssa. Loputa se lyö itsensä maihin ja ottaa kepakon tukevasti tassujen väliin, alkaa hoitaa puuta jyrsimällä hampaitaan. Eikä siinä kaikki, viimeisen kuivan pudonneen oksan se kantaa ylväästi kotiin asti, ja siitä saa hyvää polttopuuta.

Äänestä

Minulla varmaan lapsena vaikutti voimakkaasti tuo geeneissä piilevä puussaolovaihe, koska tykkäsin kiipeillä puissa. Saattoi johtua nuo poikamaiset huvit veljestä ja hänen poikakavereistaan, joiden kanssa paljon seikkailin metsissä, kallioilla, rannoilla ongella ym. ym.

Kuusiin kurkoitin aika korkealle ja sieltä ujuttauduin tuuhean pitkän oksan päälipuolelle jolloin oksa painui seuraavan oksan päälle ja niin edelleen. Oksista kiinni pitäen sai hyvin alastulovauhtia säädellä. Pihkaantuminen oli ikävä sivuvaikutus. Oli oikein mielipuut, joissa tuota harrastimme.

Niin kehittyykö ihminen ja mihin suuntaan? Hyvää löytyy ja pahaa kuten ennenkin, luetteloa voisi tehdä vaikka kuinka pitkäksi. Muodot vaan muuttuvat ajan myötä vähän toisenlaisiksi.

Eikö tuo rapsuttelu ole sentään käytössä edelleen ihan pienessä sekä suuremmassakin käytössä.
Siinä rapsuttelussa kai rapsuttajalle on saatavissa jotain hyötyä, vaikkapa ystävyyttä ja hyväksyntää. Kun rapsuttelu siirtyy lahjonnan ja korruption puolelle se on siirtynyt inharajan yli.

Äänestä
  • Kyllä tuo kiipeily puihin oli oikea harrastus meille maalla asujille, lapsena kiipesimme ensin leppiin ja sitten suurempiin puihin. yksi harrastus oli hävittää variksen pesä, ja ottaa munat talteen, niisstä maksettiin joskus. En usko etteikö nykyajan maalaisnuoretkin kiipeäisi puihin, Varmaan tuo väite, olemme laskeutuneet puista pitää paikkansa.
    Nykyään vähän vanhemmilla on taipumus pyrkiä vihreelle oksalla. ja se tuo eriarvoisuutta vain ahneimmat saavuttavat sen huipun, muut putovat jo ensioksalta.

    Kyllä tuo rapsuttelu tuntuu joskus hyvältä, huomaa, että joku välittää sinusta. On se sitten rapsuttelua korvantakaa tai muutama hyvä sana sinusta tai itsestämme.

    Kun tuota historiaa on tutkinut, ja vielä mielenkiinnolla, huomaa ettei mailma ole yhtään paremmaksi muuttunut, keinot vain vaihtuu, ja olemme menossa kohti itsetuhoa. Ainakin siltä näyttää, emme ehkä me sitä aikaa näe, mutta ei se varmaan kauankestä.

    Äänestä

Sitä itsetuhoa vanhat papparaiset on jauhaneet alati, mitään

siitä ette tiedä kunhan hoette ja veikkaatte, kun pitää muka

huolehtia niinkuin kunnon miehet kaikest.

Äänestä

Auvoista Huomenta!
Onhan täällä joku liikkunut, mutta jossain vastausten viidakossa uutta asiaa on, aika määrästä huomasin.
Tänään vuoden viimeisenä päivänä on ihan mielenkiintoista muistella, mitä tämä vuosi on itse kullekin 'antanut' taiko tarjoillut, moninaista sanoisin omasta puolestani.
On myöskin säästänyt lähipiirin täysilukuisena, ketään ei ole kutsuttu tuonpuoleiseen, viimeviikolla kokoonnuimme siis 'sisärengas' kahta henkilöä vaille eivät olleet läsnä, mutta he olivat skypellä.
Sukulaiset ja tuttavat säilyneet myös.

Vanhuus meitä säilyttelee, välillä pumpulissa välillä ilman pumpulia, kokemukset kertyy ja muistoista hyvät säilytän huonot heitän tuuleen.

Onnellista Aattoa!

Äänestä

Ihmisen kehityskulkua ei näillä palstoilla ole syytä alkaa ruotimaan enenpää kuin on sanottu.
Pysähtynyt hän se on jo, kuten palstalaiset ovat huomioineet.

Menneitä ei kannata kaivella, vanha vuosi vieköön mukanaan ruusut ja roskat.

Jos jotain sain, sen ehkä jo menetinkin.
Uutta tulee jos luoja sen sallii ja palstalaiset pysyvät aisoissa. Muurahaispesään en viitsi istua, ei ole reuma vielä niin pahana.

Että sitä aattoa.

Äänestä

Jos valtaosa seuloessa tässä palstan ajatusjyväsiä on
pelkkiä akanoita,
on vuorovaikutus muualla ehkä antosampaa....

Äänestä

Systeemi on palstalla semmoinen että iltaa myöten palsta muuttuu hullummaksi jatkuen pitkään yli puolen yön. Sitten aamulla on tavalliset palstalaiset vuorossa kun nuo yökyöpelit nukkuu.
Kirjotelkaa nyt ennenkun Pilmarit sun muut heräävät lauseitaan latomaan harvennetulla. Kaivakaa nuo eiliset aloituksenne tuolta alhaalta tai toiselta sivulta ylähyllylle näkyviin.

Äänestä

Kerro sitten mistä SAA mielestäsi kirjoittaa.
Henkilökohtaisia asioitani tässä mietin vuoden vaihtuessa.
Tutuntuntunta öykkäröintiä jälleen.

Äänestä

365 päivää täynnä
onnea ja iloa,
rakkautta ja terveyttä
tilille nro 2014.
Käytä ne hyvin!
Onnellista uutta vuotta!

Tällainen tekstari on ilmaantunut kännykkääni useampanakin vuoden viimeisenä päivänä, vuosiluku vain vaihtunut. Tänään voi puntaroida, miten toivotus toteutui. Jos ei täynnään joka päivä ihan kaikkia noita, niin tarpeeksi kuitenkin, ja onnelliseksi tunnen itseni tänäänkin, uuden vuoden kynnyksellä. Jäihän tuossa käyttäjällekin vastuu.

Meidänkin lauma on pysynyt koossa ja täysilukuisena, joulun ajan tapaamiset kuin sinetteinä. Tänään on 13-vuotiaan tyttärenpojan synttärit, saahan tuo luokkansa nuorin, vaan ei lainkaan pienin, ilotulitukset bonuksenaan.

Uskon, että hyvän toivottaminen kantaa, näin keskustelupalstan välitykselläkin. Siispä tuon alun tekstarin omistan kaikille teille .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


old_profile_6403 kirjoitti:

Ihminen on kehittynyt nykytiedon mukaan ihmiseksi apinamaisesta alkuihmisestä, joka oleili puussa. Tuollainen asumismuoto olikin välttämätön kun ei suojaa petoja vastaan ollut.

Aikanaan tultiin puista alas ja opittiin kävelemäänkin.

Suuri murros ihmisen kehityksessä tapahtui kun opittiin syömään lihaa. Lihan syönti nimittäin sai aikaan aivojen nopean kehityksen ihmisille ja hajupojan esivanhemmille joskus myöhemmin.

Nopeaa onkin kehitys ollut kun atomipommi ja digitaalitekniikkakin on keksitty ja kuussa käyty.

Lihaa on pistelty niin innokkaasti, että kalatkin meristä loppuvat. Luulo, että kateus on vienyt kalat vesistä on pelkkä porkkanansyöjien väärä tieto

Kun nyt siis ollaan ottamaan kasvissyönti käyttöön käy ihan köpelösti. Suomalaisen peruskoulun maine ja oppineisuuden huonous kasvaa. Oletteks huamannu?

Nyt on nostettava katse ylös kohti puita ja opeteltava taas kiipeämään. Kiire ei ole mutta varautua pitää. Sitten joskus kun minua ei enää ole, tulee tuo uusi kiipeilykulttuuri käyttöön. Kuka sitten enää Mount Everstille lähtee kun on hyötykiipeilyäkin tarjolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu