Pitäisikö nurmikko leikata syksyllä mahdollisimman lyhyeksi vai jättää normaalia pitemmäksi vai onko aivan sama?
Lyhyt vai pitkä
7
2134
Vastaukset
- vaikka
Mieluimmin lyhyeksi kuin pitkäksi.
- Juha
Et perustele näkemystäsi, joten se voi olla yhtä hyvä kuin omani eli maallikon näkemys. Minun mielestäni ruoho pitää jättää leikkaamatta, sillä silloin juuriin kerääntyy ravinteita, joiden avulla ruoho kasvaa keväällä ripeästi.
- sari
Juha kirjoitti:
Et perustele näkemystäsi, joten se voi olla yhtä hyvä kuin omani eli maallikon näkemys. Minun mielestäni ruoho pitää jättää leikkaamatta, sillä silloin juuriin kerääntyy ravinteita, joiden avulla ruoho kasvaa keväällä ripeästi.
Olen lukenut että , sopiva pituus olisi 4-5 senttiä, lyhyessä nurmessa ei myyrät viihdy tihutöissään, eikä lyhyt nurmi ole niin alttiina talvituhosienille.
Itse leikkaan aina lyhyeksi,joskus sattui jäämään..luntä satoi päälle..keväällä nurmikko oli aivan homeessa kun se oli pitkää.
Tässä toisen maallikon näkemys ja kokemus ;-) - hanna
sari kirjoitti:
Olen lukenut että , sopiva pituus olisi 4-5 senttiä, lyhyessä nurmessa ei myyrät viihdy tihutöissään, eikä lyhyt nurmi ole niin alttiina talvituhosienille.
Itse leikkaan aina lyhyeksi,joskus sattui jäämään..luntä satoi päälle..keväällä nurmikko oli aivan homeessa kun se oli pitkää.
Tässä toisen maallikon näkemys ja kokemus ;-)...miten olisi paras tehdä, lyhyeksikö vai jättää pitemmäksi? Jotenkin järki sanoo että tuholaiset eivät viihdy niin hyvin kun ruoho leikataan lyhyeksi.
Nyt tulee viikonlopuksi kuivaa (vihdoinkin), jos vaikka saisi ruohon leikattua, ehkä viimeisen kerran. - Emäntä
hanna kirjoitti:
...miten olisi paras tehdä, lyhyeksikö vai jättää pitemmäksi? Jotenkin järki sanoo että tuholaiset eivät viihdy niin hyvin kun ruoho leikataan lyhyeksi.
Nyt tulee viikonlopuksi kuivaa (vihdoinkin), jos vaikka saisi ruohon leikattua, ehkä viimeisen kerran.Meillä on nurmikko aina syksyllä jätetty aika pitkäksi. Pitkä nurmikko suojaa kun keväällä aurinko helposti polttaa sitä sulattauessaan lunta...
Siinä meidän kokemus. Ja nurmikko on vuosikaudet pysynyt kauniina.
- leikkuri
Nurmikkoa pitäis leikata niin että se kerkeää vielä hieman kasvaa ennen talventuloa. Ei siis kyniä ihan lyhyeksi. Samoin kuin muutkin kasvit nurmikko talvehtii paremmin kun sillä on juurilla vähän suojaa. Liian pitkässä nurmessa taas talvehtii sienet ym.tuholaiset.
- Putte Puutarhuri
Täydennän hieman leikkurin antamaa asiantuntijaneuvoa. Jos nurmikossanne on runsaasti nurminataa niin jättäkää hieman pitemmäksi. Se ei oikein kestä talvea alle 5cm pitkänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323017Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121263Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411218- 721126
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3001121Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211015Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8883