Ostin viikko sitten 4 lehtikalaa akvaarioliikkeestä, sanoivat että sopivat meidän akvaan. Eilen illalla katselin ja ihmettelin missä kaksi niistä ovat ja huomasin partamonnin syövän niitä akvan takaosassa kasvin alla =( Noukin ne heti pois ja eivät ehtineet kauaa siellä olemaan kun edellisenä iltana olivat vielä hengissä. Nyt tänään illalla ihmettelin kun kuparimonni ei syönyt ja ei kauaa mennyt kun oli kääntynyt selälleen ja kuollut joten noukin pois. Samalla katselin että oli tasan puolet neontetroista hävinnyt. Kävin vessassa ja tulin takaisin etsimään ja yksi ui tosi oudosti nyki ja välillä kääntyi väärinpäin, sillä ei ollut kaikki hyvin joten lopetin sen. Sen jälkeen yksi samanlainen kala alkoi uimaan nykien pää hieman alaviistoon. Platy tytöt ovat kaikki vielä toistaiseksi hengissä, mustatetrat ovat ok, partamonni on ok, ja kaksi lehtikalaa ok, neontetroja on enää muutama, sinirihmakala ok.
Mitä ihmettä mun akvassa tapahtuu, ei ole ennen tällaista ollut ja mietin toivatko lehtikalat jonkun taudin vai mistä kaikki johtuu? Partamonni on ainakin toistaiseksi kunnossa vaikka ehti syömään kuolleita kaloja.
Tämä akva on ollut vuoden vähän reilun ja kaikki on mennyt hyvin jos ei jotain muutamaa kalaa ota huomioon mutta ei mitään tällaista joukkokuolemaa ja kaikki kuitenkin samalla tavalla hoidettu. Nyt on Joulukin niin ei pääse mihinkään akvaarioliikkeeseenkään =( Vaikka kyseiseen akvaarioliikkeeseen alkaa mennä maku kun myi lehtikalat vaikka jälkeenpäin luin kun kasvavat isoksi syövät neontetrat mutta näillä on nyt jokin muu kun oireilevat noin =( Kerrana aikaisemminkin myyneet sopimattoman parven silloin kun mulla oli pienempi akva ja miljoonakaloja. Mutta ei ole muuta kuin tuo yksi akvaarioliike ja Faunatar.
Joissakin kaloissa on myös ollut jotain punaisia jälkiä ihan kuin olisivat törmänneet jonnekin. mutta en tiedä onko normaalia kun värit haalistuneet jo jonkin verran muutenkin eli jos se tulee näkyviin kun väri vaalenee.
Toivottavasti vastaatte pian ja yritän vastata kysymyksiinne.
Kalat kuolevat
Akva 220l
1
146
Vastaukset
- Kalatäti
Oletko tehnyt vesiarvojen mittauksen? SUosittelen käymään keskustelemassa lähimmässä akvaarioliikkeesä. Akvaarion pitäminen on vaativampaa kuin luulisi? Uudet kalat pitäisi pitää eristyksissä aina jonkin aikaa koska ne voivat tuoda sairauksia mukanaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei143050Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1221342- 891222
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli2571086Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi511055Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63975Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253871- 41842
- 84821
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48778