Maito, ruusukasvit, ruis

kyllästynyt lääkärii

Lista voisi toki olla loputonkin..Vaikeaa on tietää, aiheuttaako allergiat tai herkistyminen allergeenille suolisto-oireita tai nk. silent-oireita. Siispä kerron aluksi oireeni.

Maito sellaisenaan ruuissa tms. aiheuttaa minulle pieninäkin annoksina järkyttävän mahakivun ja sen jälkeen suoli on sekaisin. Erehdyin kerran ottamaan haarukallisen lasagnea ja avot, juoksin vessassa tuon tuosta kunnes koko suoli oli tyhjentynyt.

Laktoosi-intoleranssi on todettu verikokeissa. Laktoositon maito, jäätelöt, ym. juoksevana saavat aikaan närästystä, tulee semmonen oksettava olo kurkunpäähän. Suklaasta, juustosta ym. kovista kiinteistä tuotteista (jotka sisältävät laktoosia) en saa pahoinvointia.

Naudan paistinjauheliha närästää ja pierettää. Ruisleipä myös.

Kärsin jostakin taudista, jota ei ole vielä diagnosoitu. Todennäköisesti tähän liittyy mahahapot. Harvemmin kärsin suolioireista. Oireeni painottuvat rintarangan alueelle. Yöt ovat kauheimpia. Pystyssä ollessa helpottaa. Rintaranka menee öisin lukkoon, rintalasta myös. Tulee kuivia röyhtäyksiä.

Useat lääkkeet saavat aikaan hengenahdistusta, hapetusarvot jees, astmaa ei ole, mutta tuntuu niinkun keuhkot eivät liikkuisi. Esim. buranaa en voi tästä syystä syödä lainkaan.

Tuorekurkku röyhtäyttää, mansikasta menee nenä tukkoon, pahin on mansikkamehu.

Lähiaikoina minulla on ollut kamalaa hikkaa, kuiva kurkku. Toisinaan on ummetusta ja käy todella kipeää saada aikaan "se", toisinaan "se" on kuin kiiltävää rasvatahnaa.

Somac, Zantac, Samarin, kaikki käytössä. Ei auta, päinvastoin tuntuu että tilanne vain pahenee näillä. Lihakset on kipeet ja niveliä pakottaa. Bruksismista kärsin, paha syväpurenta, ja leuat puree lujaa yhteen öisin, kiskot ei auta, ei pehmeät eikä kovat, molempia kokeiltu. Purentaongelmat pahentaa lihas/niveloreita.

Mistä apu?

1

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tee ruokaremontti

      Prosessoitu maito, viljojen gluteeni, sokeri, keinomakeutusaineet, prosessoidut kasvirasvat (margariinit ja kasvirasvakermat) ja lisäaineet. Ne kun jättää pois, rauhoittuu elimistö aika monella.


      Viljat ja/tai maitotuotteet pois 4-8 viikoksi. Kokeile kumpi oireet aiheuttaa. Voi olla, että kumpikaan ei sovi. Jo 1-2 viikossa huomaa eron entiseen, jos jokin ruoka-aine ei sovi.

      Jos jopa kolmasosa suomalaisista kärsii vatsa- ja suolisto-oireista tai muista ongelmista joissa viljojen välttäminen auttaa, niin sinä voit olla niistä yksi. Lisäksi viljojen gluteeni (vehnä, ruis ja ohra), peruna sekä maito tuottavat limaa elimistöön, joka pahentaa allergioita, astmaa, infektioita, lasten korvatulehduksia ja reuman oireita.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/viljat.htm

      Maitotuotteet ovat monella yksi keskeisistä syistä suolisto-oireisiin, allergioihin, astmaoireisiin sekä erilaisiin iho-ongelmiin. Maitotuotteiden eliminointi helpottaa usein näitä oireita, ja moni vuosia oireista kärsinyt pääsee pysyvästi eroon sekä ongelmasta että lääkityksestä. Lisäksi maitotuotteet keräävät limaa ja ovat usein merkittävänä tekijänä kroonisissa ylähengitystieinfektioissa.
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm


      Kannattaa huomioida, että mitään koetta ei ole olemassa, joka näyttäisin yliherkkyyden viljoille ja/tai prosessoidulle lehmänmaidolle.

      Näiden diagnoosi perustuu aina välttämisaltistuskokeeseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      148
      2513
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      180
      1758
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1598
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      69
      1593
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      6
      1005
    6. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      958
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      891
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      61
      866
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      188
      854
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      61
      818
    Aihe