Mitä enkeli tarkoittaa Raamatussa

Totuus uskosta

Enkeli tarkoitti alun pitäen Raamatussa ihka elävää miestä, joka toimi sanansaattajan ammatissa, koska tuohon aikaan ei ollut sähköposteja sun muita keinoja viestittää asioista toisille.

Heprean ihmistä tarkoittava sanansaattaja-sana, latinaksi NUNTIUS, muutettiin Raamatun hepreankielen käännöksissä latinankielisiin Raamattuihin 1 300-luvulla henkiolentoa tarkoittavaksi siivekästä sanansaattajaa tarkoittavaksi sanaksi ANGELOS, josta se siirrettiin suorana käännöksenä kreikankielisiin teksteihin.

Sanansaattaja oli siis ihka elävä mies eli nuntius, josta se muutettiin siivekästä sanansaattajaa sanaksi angelos. Näin tehtiin Raamattuun sitten nämä enkelit, mutta ihmettelen sitä, että miksi niin piti tehdä? Oliko tarkoituksena tehdä kristinuskosta tällä tavoin uskottovampi?

NUNTIUS tarkoittaa ihmistä, joka toimii sanansaattajana ja lähettinä. Hän juoksutti viestejä ja toimi hallitsijan ja muiden ylempiarvoisten tiedon kuljettajana, joten enkelit siis olivat miehiä, miksei tätä asiaa voisi muuttaa takaisin Raamatuissa niiden alkuperäiseen muotoon ja tehdä Raamatusta tältä osin totuuspohjainen.

Mitä tuolla toisissa ketjuissa kirjoitettuihin jumala, pyhä henki ja profeetta sanoihin tulee, nekin pitäisi muuttaa totuuspohjaisiksi Raamattuun, sillä nämäkin "olennot" olivat ainoastaan virkanimiä, eivätkä mitään henkiolentoja.

Messias oli yksi silloisen Juudean kolmesta messiaaniseen virkaan voidelluista miehistä eli hän oli jumala, profeetta tai pyhä henki arvonimen omannut Messias. Nämä kolme messiaanista virkaa annettiin uudelle kuninkaalle, profeetalle tai ylipapille, jotka saivat arvonimen jumala, profeetta tai pyhä henki voitelutilaisuudessa. Profeetta oli kuninkaan eli jumalan lähin mies, joka kertoi kansalle, mitä hallinnollisia asioita kuningas eli jumala aikoi seuraavaksi toteuttaa tai mitä asioita suunnitteli tekevänsä tulevaisuudessa, kuten sotaretkistä jne.

Raamatullisessa mielessä näkymättömiä hengellisiä enkeleitä ei siis ole olemassakaan, vaan ne ovat ihmisten itsensä keksimiä hahmoja, kuten jumala, profeetta ja pyhä henki.

11

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Enkeli on sukupuolettomia ei käytetä mies tai naimen

      ENSIMMÄINEN MOOSEKSEN KIRJA, GENESIS 18

      1. Ja Herra ilmestyi hänelle Mamren tammistossa, jossa hän istui
      telttamajansa ovella päivän ollessa palavimmillaan.
      2. Kun hän nosti silmänsä ja katseli, niin katso, kolme miestä seisoi hänen edessänsä; nähdessään heidät hän riensi heitä vastaan majan ovelta ja kumartui maahan
      3. ja sanoi: "Herrani, jos olen saanut armon sinun silmiesi edessä, älä mene palvelijasi ohitse.
      4. Sallikaa tuoda vähän vettä pestäksenne jalkanne ja levätkää puun siimeksessä.
      5

      Nämä ei enkeleitä vaan ISÄ,POIKA ja PUHÄHENKI

    • vvccxx

      Enkeleitä on sekä mies- ja naisenkeleitä. Vain mieseskelit suorittavat palvelustehtäviä maan päällä. Aabrahamille ilmestyi Herra kahden enkelin kanssa, se käy ilmi kun lukee koko tarinan.

    • bbeeww

      Seuraava teksit kertoo danielin ja enkelin kohtaamisesta. Kyllähän virkamiehetkin ovat pelottavia mutta eivät tämän enkelin kaltaisia.

      Dan 10:5 Minä nostin silmäni ja näin, ja katso: oli eräs mies, puettuna pellavavaatteisiin ja kupeet vyötettyinä Uufaan kullalla.
      10:6 Hänen ruumiinsa oli kuin krysoliitti, hänen kasvonsa olivat kuin salaman leimaus, hänen silmänsä kuin tulisoihdut, hänen käsivartensa ja jalkansa kuin kiiltävän vasken välke; ja hänen sanojensa ääni oli kuin suuren kansanjoukon pauhina.
      10:7 Ja minä, Daniel, yksin näin sen näyn, mutta miehet, jotka olivat minun kanssani, eivät näkyä nähneet; kuitenkin valtasi heidät suuri pelko, ja he pakenivat ja lymysivät.
      10:8 Ja minä jäin yksin. Ja kun minä näin tämän suuren näyn, meni minulta kaikki voima; minun verevä muotoni muuttui kaamean näköiseksi, eikä minussa ollut voimaa mihinkään.
      10:9 Ja minä kuulin hänen sanainsa äänen; ja kuullessani hänen sanainsa äänen minä vaivuin horroksiin kasvoilleni, kasvot maata vasten.

    • Theologi

      Kotikirkon alttaritaulusta lapsuutemme enkeli katsoo meitä lempeänä naisellisena olentona, jolla on kauniit kasvot ja pehmeät linnunsiivet. Ympärillään herttainen parvi lenteleviä pikkukerubeja hän ojentaa ihanasti hymyillen kätensä ihmislasta kohden. Hänen ympärillään hohtaa taivaallinen valo, ja koko kuva säteilee puhtautta ja jaloutta.
      Kuva on kaunis.

      Mutta tällä ihanteellisella koristeella, vaikka se yhä tänään on monelle uskovalle totuus enkelten olemuksesta, ei ole mitään yhteistä Raamatun kanssa:

      ”Katsellessani ympärilleni, minä äkkiä huomasin miehen, uumillaan vyö parasta kultaa. Hänen ruumiinsa säihkyi kuin krysoliitti, hänen kasvonsa välkehtivät kuin salama, hänen silmänsä olivat kuin tulisoihdut, hänen käsivartensa ja jalkansa kuin kiiltäväpronssi, ja hänen äänensä oli kuin kansanjoukon pauhu. (Dan.1o:5-6)

      Pelko valtaa sitten Danielin ja hänen seurassaan olevat miehet. Daniel käy kalman kalpeaksi ja hän kaatuu kauhusta maahan!

      Kauhuissaan on myös profeetta Hesekiel:

      Ja olentojen hahmo oli näöltänsä kuin tuliset hiilet, jotka paloivat tulisoihtujen näköisinä. Tultaliekehti olentojen välissä ja tulesta lähti salamoita.
      Ja olennot kiisivät edestakaisin ja olivat nähdä kuin salamanleimaus. (Hes.1:13-14)2.

      Vaikka otammekin huomioon luovaan taiteeseen aina kuuluvan vapauden, on tämä alttaritaulumme enkeli silti etääntynyt hätkähdyttävän kauas alkuperäisestä aiheestaan. Tulkinta perustuu viehättävään, mutta haaveelliseen ja epätodelliseen mielikuvaan. Kuva on romantisoitunut. Metafysiikan kevein siivin on totuus lennähtänyt pois aidon lähteensä ääreltä. On luonnollista kysyä, ovatko myös muut Raamatun sisällöt ja selitykset samanlaisen romantiikan rasittamia. Onko koko teologiamme todellisuudessa enkeliopin kaltaista kiiltokuvateologiaa? Vai onko kaikki ollut juuri niin kuin monet etenkin fundamentalistiset teologimme meille inspiroituneessa itsevarmuudessaan ainakin ns. seurakuntateologisella tasolla selittävät: skontunnustuksessamme on ainoa oikea oppi, jonka sisällön Herra itse on pyhän Sanansa kautta sen välittäjille valaissut.
      Vai ovatko 'enkelit' 'todellisuudessa olleet sanansaattajia vierailta tähdiltä?
      Sillä angelos ja melek-sanajuureet viittaavat juuri tähän!

    • kui22

      Viestintuojaa..

      • Theologi

        Postimies on myös viestintuoja, mutta ei mikään yliluonnollinen seinien läpi lentelijä...Mietihän mistä tulee sana kuriiri? Miten ja miksi se yhdistyy kreikan sanaan kyrious eli herra?


      • kui22
        Theologi kirjoitti:

        Postimies on myös viestintuoja, mutta ei mikään yliluonnollinen seinien läpi lentelijä...Mietihän mistä tulee sana kuriiri? Miten ja miksi se yhdistyy kreikan sanaan kyrious eli herra?

        Theologi - tikusta asiaa?

        Voih empä tiedä nuita mutta ei takerruta lillukanvarsiin, jooko:)


    • Enkeli voi olla joko taivaallinen lähettiläs taikka sitten joku ihminen. Enkeli tarkoittaa lähettilästä taikka sanansaattajaa - viestintuojaa.

    • Theologi

      Vaan milloin tarkoitetaan tavallista ihmistä siitä sinulla tt 11 ei ole aavistustakaan.
      Ja mikä ja millainen on oikeasti ollut taivaalta laskeutunut melek eli tarkasti käännettynä 'kulkija' siitäkään et tiedä höykäsen pölähtävää. Mikään kiharatukkainen alttaritaulun punaposkipullero se tultasyöksevä siivillä ja pyörillä matkustellut olento ei ole jokatapauksessa ollut...

      • tuhat ja yksi

        Siispä ihka tavallinen sanansaattaja Gabriel Luukkaan ilosanomassa
        Ja ihka tavalliset siittiöt pusseissa Luukkaan ilosanomassa!


      • Theologi
        tuhat ja yksi kirjoitti:

        Siispä ihka tavallinen sanansaattaja Gabriel Luukkaan ilosanomassa
        Ja ihka tavalliset siittiöt pusseissa Luukkaan ilosanomassa!

        Juuri noin, heprean Gabar ja kreikan Kyr nimeton johtoa mm. venäläiseen lainasanaan kyrpä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      345
      3835
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3201
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2180
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      340
      1630
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      196
      1525
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1337
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1147
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1085
    Aihe