Musta Joulu? Onko Joulutunnelma mennyttä?

Jouluaaton verran kesti valkeata Joulua. Mutta ei sitä riittänyt joulupäiville. Vettä sataa. Lämpöasteita 5 ja risat. Maa on lähes sula ja nurmikkokin viheriöi. Lumilapiot, lumikolat ja sukset, luistimet ovat käyttämättöminä. Mitä hyvää mustassa Joulussa?
13127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

eipä tartte tehdä lumitöitä. erilainen joulu oli, kun tänään kävin veneilemässä.

Äänestä
  • Harvinaista joulukuussa, kohta jo tammikuu. Moottorikelkkoja ei sitten tarvitsekkaan, eikä suksia. Eikä kalastajien tarvitse kairata jäitä. Ainoastaan veneellä pääsee merelle.

    Äänestä

Lämmityskuluissa ainakin säästyy kunno potti selvää rahaa!

Äänestä
  • Lämmityskuluissa säästää, mutta mutta, sähköfirmat nostavat sähkönhintaa jatkossa, kun on lauha talvi.

    Äänestä

  • joo, joo mies kirjoitti:

    Lämmityskuluissa säästää, mutta mutta, sähköfirmat nostavat sähkönhintaa jatkossa, kun on lauha talvi.

    Siksi kannattaakin kilpailuttaa vaikka säästö olisi vain muutamia kymppejä. Tulevaisuuden hinnankorotuksiin vaikuttavatkin niin monet seikat, ettei jaksaisi nyt alkaa mokomista kinastella.

    Äänestä

  • Tämä vuos säästöä kirjoitti:

    Siksi kannattaakin kilpailuttaa vaikka säästö olisi vain muutamia kymppejä. Tulevaisuuden hinnankorotuksiin vaikuttavatkin niin monet seikat, ettei jaksaisi nyt alkaa mokomista kinastella.

    Otetaan tästä lauhasta talvesta säästöjä. Lauhan talvenjälkeen hinnat nousevat. Kilpailuttaminen kannattaa tämän talven jälkeen. Onhan lauhasta talvesta joskus hyötyä sähkönkuluttajalle. Sähkölasku on pienempi. Mutta pieni sähkölasku on painajainen sähkön tuottajalle, kun talvi on leuto.

    Äänestä

onko tosirealistilla joulun sää-ennuste valmiina?

Äänestä

Sulais vain lumet pois. Tulis musta joulu. Vittu ku ei tässä ole enää töitäkään ja vaimokin häippäs.

Äänestä

tuleeko tänä vuonna musta joulu?

Äänestä

osaako kukaan ennustaa tämän joulun sään?

Äänestä

Onko "joo joo- mies" kuollut, kun ei ole sivustolla vieraillut aikoihin. Muuten asiaan. Nyt toistan jo tammikuussa tekemäni sääennustukseni "ytimen". Jouluna on sillai nippa nappa, onko lunta vai ei. Se on vain tunneista kiinni. Syksyn ensimmäinen pakkasyökin ajoittui siihen säätieteilijän "haarukkaan", muutaman vuorokauden sisälle "sisäkokkolassa", eli ulkomailla Ullavassa.... Siinäkin on paljon "pelivaraa", eli missä päin Kokkolaa pakkaslukemia mitataan. Pihallamme ei ole ollut miinusasteita vieläkään, joten tammikuussa tekemäni ennustukseni käynee toteen. Hah hah haaa!!!...

Äänestä

Varmasti voin sanoa, että jouluksi on luvassa säätä.
Sillä, että onko joulu musta vai valkoinen, ei näinä monikulttuurisina aikoina voi,- eikä saa ola mitään väliä, musta joulu on ihan yhtä hyvä kuin valkoinenkin, muu on rasismia ja vihapuhetta.
Joulurauhaa

Äänestä

Valkeita ja jopa hyytävänkin kylmiä jouluja on tulevaisuudessa luvassa, mikäli tiedeihmisten tämänhetkisiin arvioihin pohjoisen ilmavirtauksista on uskominen. Viime vuosikymmenen muutamat poikkeuksellisen ankarat pakkasjaksot saattoivat siis olla esimakua tulevasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


musta Joulu kirjoitti:

Jouluaaton verran kesti valkeata Joulua. Mutta ei sitä riittänyt joulupäiville. Vettä sataa. Lämpöasteita 5 ja risat. Maa on lähes sula ja nurmikkokin viheriöi. Lumilapiot, lumikolat ja sukset, luistimet ovat käyttämättöminä. Mitä hyvää mustassa Joulussa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu