Käykää vaikuttamassa! Suomen kansalaiset ja muut ihmiset. Mielipiteet esiin!
Kansalaisaloite fi
8
233
Vastaukset
- Höh?
Siis mistä?
- mitä hössäät?
Vaikuttamassa mihin?
Vai joka paikkaanko nimi? - TakaTAKaTAkaTaKA
Aloittaja teki vähän huonosti aloituksensa.
Suomessa on sivusto kansalaisaloite.fi johon kansalaiset voivat tehdä aloitteen esim. jonkin epäkohdan poistamiseksi. Kun menette katsomaan sivustoa, näette useita aloitteita joilla on tietty "parasta ennen" päiväys.
Suomen kansalainen voi äänestää siellä ja henkilöllisyys varmistetaan, tais olla oikeusministeriön vahvistamana.
Nyt meneillään on kilometriperusteinen ajoneuvo- ja henkilöseuranta, eli systeemi joka toteutuessaan tulisi varsin kalliiksi ja syö peruslain mukaista yksilönsuojaa. On siellä muitakin, viimeisin paljon kannatusta saanut aloite koski homo- ja lesboparien oikeutta avioliittoon ja kansalaisaloite sai aikaiseksi sen, että viranomaiset ottivat asian uudelleen käsittelyyn.- ihan mieletöntä
Njaa, no joo, missäpä se homoliike ei olisi työntämässä itseään esille...
Mitäs meille kuuluu suomalaisten kilometriverot? Minusta on vähän väärin tämäkin, että Suomen kansalaisena voi vaikuttaa Suomen asioihin, vaikka on ollut kymmenet vuodet pois maasta, eikä ole aikomustakaan palata takaisin. Jopa perillisillänikin on äänioikeus Suomeen, vaikka ovat täällä syntyneet eivätkä tiedä tuon taivaallista Suomen politiikasta. - TakaTAKaTAkaTaKA
ihan mieletöntä kirjoitti:
Njaa, no joo, missäpä se homoliike ei olisi työntämässä itseään esille...
Mitäs meille kuuluu suomalaisten kilometriverot? Minusta on vähän väärin tämäkin, että Suomen kansalaisena voi vaikuttaa Suomen asioihin, vaikka on ollut kymmenet vuodet pois maasta, eikä ole aikomustakaan palata takaisin. Jopa perillisillänikin on äänioikeus Suomeen, vaikka ovat täällä syntyneet eivätkä tiedä tuon taivaallista Suomen politiikasta.Ei se kilometrivero ruotsinsuomalaista koskekaan, paitsi jos aikoo palata sinne töihin.
Mainitsin sen, koska se näkyi olevin nyt kuumin keskustelunaihe. Yli 16000 ääntä kerännyt. On siellä paljon muutakin.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/hae - aiotko palata?
TakaTAKaTAkaTaKA kirjoitti:
Ei se kilometrivero ruotsinsuomalaista koskekaan, paitsi jos aikoo palata sinne töihin.
Mainitsin sen, koska se näkyi olevin nyt kuumin keskustelunaihe. Yli 16000 ääntä kerännyt. On siellä paljon muutakin.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/haeMiksi meidän pitäisi vaikuttaa Suomen asioihin? En ymmärrä.
- TaKaTAKaTakaTaKa
aiotko palata? kirjoitti:
Miksi meidän pitäisi vaikuttaa Suomen asioihin? En ymmärrä.
Niinpä, aloittaja tulkoon kertomaan.
- :-)
Ken vaivojansa valittaa on vaivojensa vanki.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574963Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813616SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt352607SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402268Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962149Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292057Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan662050Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja872003Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211516Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051416