Pellon ostohintaa ja varainsiirtoveroa ei saa vähentää maatalouden verotuksessa mutta miten on näiden muiden kulujen? Eli pankin perimä kiinteistökaupan hinta, kaupanvahvistajanpalkkio, lohkomiskustannukset, ym. Entä lainanhoitokulut ja lainan korko?
Pellon ostokulut verovähennyksiin???
14
7508
Vastaukset
- Peltoa ostanut
Liity Veronmaksajat porukkaan http://www.veronmaksajat.fi/ ja voit kysyä sieltä ihan todellista tietoa ja miten homma oikein menee. Täältä saat vaan mutu tietoa ja muuta yhtä "älykästä" tietoa.
Peltokauppaa tehdessä kannattaa jo suunnitella verotusta ja ennen kauppakirjojen laadintaa ottaa selvää, miten hinnat laitetaan kauppakirjaan. Muista, että peltoa ostaessa ostat mahdollisesti myös sajaojia, jota investointia saat vähentää jatkossa verotuksessa. Verojuristin kanssa pystyt optimoimaan vähennykset verotuksessasi. - meni mikä meni
Salaojat saa pistää.Itseä harmittaa kun meni alakanttiin.
- maansa myiny
Hintaa voi laittaa myös tukioikueksien puolelle. Tukioikeuksien hinta on muistaakseni vähennyskelpoista ostajalle. Veroekspertin kanssa pitää tosiaan miettiä, mikä on verotuksellisesti paras.
- näin on
Tukioikeudet voi vähentää verotuksessa, vähennyksen voi tehdä kerralla eli vähentää koko tukioikeudesta naksetun kauppahinnan kerralla, tai vaihtoehtoisesti 10 %:tia vuodessa poistoina.
Kun tukioikeidet on vähennetty, niin niitä ei enää voi lisätä varallisuuteen, varallisuuteen laitetaan vain vähentämättömänä oleva poistosumma tukioikeuksista. - Silkaa provoa
näin on kirjoitti:
Tukioikeudet voi vähentää verotuksessa, vähennyksen voi tehdä kerralla eli vähentää koko tukioikeudesta naksetun kauppahinnan kerralla, tai vaihtoehtoisesti 10 %:tia vuodessa poistoina.
Kun tukioikeidet on vähennetty, niin niitä ei enää voi lisätä varallisuuteen, varallisuuteen laitetaan vain vähentämättömänä oleva poistosumma tukioikeuksista.lopettakaa nyt tuo paskanjauhaminen, mikä toinen voi vähentää, on toiselle verotettavaa tuloa..
- näin on
Silkaa provoa kirjoitti:
lopettakaa nyt tuo paskanjauhaminen, mikä toinen voi vähentää, on toiselle verotettavaa tuloa..
Näinhän se aina on.
- pienviljelijä
Tää on ihan hyödyllinen keskustelu, usein väitetään maataloustuottajien saavan kaikesta mahdollisesta verovähennyksen. Pellon ostohinnan luulisi olevan sellainen vähennettävä iso meno, mutta eipä ole.
- näin on
Oikeastaan se on hyvä, mikäli pellon ostohinnan voisi vähentää verotuksessa, niin peltojen hinnat pomppaisi ylöspäin tuhansia euroja hehtaarilta ja lopulta myyntihintakin menisi verolle, eli kukaan muu ei siitä hyötyisi kuin verottaja.
- Aloitus on
näin on kirjoitti:
Oikeastaan se on hyvä, mikäli pellon ostohinnan voisi vähentää verotuksessa, niin peltojen hinnat pomppaisi ylöspäin tuhansia euroja hehtaarilta ja lopulta myyntihintakin menisi verolle, eli kukaan muu ei siitä hyötyisi kuin verottaja.
provo ja hyvin vetää..
- ????????????????????
Aloitus on kirjoitti:
provo ja hyvin vetää..
Siis mikä on provo???
- turve elvis
Tuki oikeudet, salaojat menee vähennyksiin.Myyjälle se sama tuloa on siinä missä muukin kaupasta tullu tulo.Sit voi ottaa lainaa ,niin korko on vähennys kelpoinen,ainoo nyt se murhe et korot on alhaalla.Ota bullet tyypinen luotto niin ei lyhennykset rassaa.kun otat sen lainan kaupan yhteydessä kukaan ei kysele mihin sen rahan käytät.Jos siis et tarvii sitä maan ostoon.
- 8uu
Miten oikeudet tukitaan? Mitkä oikeudet pitäisi tukkia? Miten oikeuksien tukkiminen voi vaikuttaa salaojien menemiseen vähennyksiin?
- tukkimisoikeus
Määtaas ajattelin, kun maantien ojaan on ilmestyny kaljatölkkiä, tyhyjiä. Ja siitä ojasta lähtee 200mm putki peltolohkon ali. Että kuinka helposti ne purkit ui keväällä sinne putken tukkien josai vaiheessa salaojituksen, kun putken yläpäässä ei ole mitää verkkua, t.m.s. estettä, alapäässä putkee sitte on sellaanen läppä.
- Trolli..
Trolli on internet-slangisana, jolla tarkoitetaan viestiä, jonka tarkoitus on ärsyttää ihmisiä, aiheuttaa ristiriitoja, saada vastaukseksi fleimejä tai ennalta-arvattavia viestejä taikka peittää kirjoittajan puutteet käsiteltävänä olevan asian tuntemuksessa. Trolliksi voidaan kutsua myös henkilöä, joka kirjoittaa tälläisia viestejä
Netiketti suosittelee olemaan ruokkimatta trollia. Tämä tarkoittaa käytännössä trollin jättämistä omaan arvoonsa ja suhtautumista trollaaviin viesteihin tai viestiketjuihin kuten niitä ei olisi koskaan kirjoitettukaan. Tämä on usein vaikeaa, koska muutaman ihmisen trollaantuminen riittää keskustelun laajenemiseen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 793214
- 492410
- 322137
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812122- 1371889
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313311822- 311755
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne101599Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51350Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61274