Moi , ostan ehkä tommosen lasibongin. Mietin että siis
1. Miten sitä käytetään`?
2. Mitä tarvitsee toimiakseen? (hiiltä/vettä/tulta)????
3. Haittaaa?
4.Mitä siinä voi polttaa? -Kiitos vastanneille!
1. Miten sitä käytetään`?
2. Mitä tarvitsee toimiakseen? (hiiltä/vettä/tulta)????
3. Haittaaa?
4.Mitä siinä voi polttaa? -Kiitos vastanneille!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Katso googlesta bongin rakenne. Itellä on semmonen peruslasinen bongi, mis on pitkä putki ja pesäpaikka, ja hole. Sellainen bongi toimii silleen, että laitetaan vettä bongiin sen verran että pesänputken pää on vedessä. Eli ei kovin paljon. Sitten poltettavat pesään ja suu putken päähän ja sormi holeen ja tulta, imetään putki täyteen savua, päästetään holesta sormi irti ja vedetään kaikki savu ykkösellä keuhkoihin. Eli 'toimiakseen' tarvitsee vettä, ja sen pesän (ellei oo alkuperänen paikalla) ja tulta.
Bongihan on alunperin tarkoitettu kannabiksen polttoon, ja siihen sitä käytetään. Itse suosin bongin poristelua ennemmin kuin jointtien polttelua, koska thc kolahtaa paremmin bongin kanssa. Mahtava fiilis. Mut voihan bongista myös tupakkaakin polttaa, jos tykkää :D
En suosittele ostamaan bongia, ellet käytä kannabista, koska ei ole suoraan sanottuna mitään järkeä polttaa röökin puruja siitä. Ja jos sulla ei ollut tätä mun valistusta ennen minkään näköstä tietoa edes mihin sitä käytetään, niin anna olla vaan. Mut toivottavasti täst oli apua.
Kun nyt postasit tämän tupakka-osioon, täytynee sanoa että lasipesä ei oikein sovi tupakalle. Se on tarkoitettu kannabikselle jonka palamislämpötila on tupakkaa alhaisempi. Tupakka maistuu hirvittävältä lasibongissa/pesässä, palaa liian kuumana. Tupakalle paras on puinen pesä tai vaikka maissipiippu.
mäki poltan bongist sätkän puruja noin 90cm
Itse suosin aikoinaan 60-65cm bongeja. Lähti parhaat savut/hitit :)