Omistan 3ha metsää josta 1ha istutettua koivua, 2ha kuusi/mäntypuuta, ja keskellä virtaa puro. Puron aiheuttaman hankaluuden vuoksi olen ajatellut teettää toiselle puolelle avohakkuun, kaikki pois kerralla. Tekijää/ostajaa on vaikea löytää, käykö tässä niin että kustannukset tulee suuremmiksi kuin hakkuusta tuleva hyöty?
Liian pieni metsä
Puroska
16600
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Riippuu missä päin suomea, kuinka kaukana tiestä ja minkä verran kuutioita palstaltasi lähtee. Voi joutua maksun puolelle huonossa lykyssä
Uusimaa ja tie perille, yksi koneyrittäjä arvioi 20000,- puustosta. MHY tä ei kiinnosta neuvoa kun ala on pieni. Vähän patti tilanne kun ei pysty metsuria palkkaamaan että saisi puut pinoon, ja puita ei saa kaupaksi kun ne huojuu siellä tontilla.
Ota yhteyttä metsäyhtiöihin. Eihän puronpahanen ole mikään ylitettävä koneille ja ajotraktoreille. Vaikka puita uomaan väliaikaiseksi sillaksi. Niin meillä tehtiin eikä ollut mikään ongelma. Jos tuo arvio pitää paikkansa, niin kyllä sen kokoiselle pitää ostaja löytyä. Ellet sitten itse aseta niin kovia vaatimuksia ettei se ketään kiinnosta. Silläkin on merkitystä miten olet aiemmin hoitanut asioita. Oletko herkkä nostamaan rähäkkää jos maahan jää koneen jäljet? Märässä metsässä niin käy varmasti
Koita myydä naapurin hakkuun kanssa omasi, saatat saada paremman hinnan.Mikäli olet hyvissä väleissä, niin kuin aina pitäisi jo rahankin takia jos ei muuten.
Ongelma on se puro. Pienvedet on pakkosuojelussa. Eipä siitä leimikosta varsinkaan pienestä tarjouksia kannata jätttää kun tulee vihreät kimppuun ympäristörikossyytteineen. Vaikka ei olisi 10§ kohde, jo sertifiointi rajoittaa vesistön varrella hakkuuta. Itellä oli Mhy:n kilpailuttama isompi leimikko ja joenvartta 200m, ei paikallinen saha uskaltanut hakata sitä vastoin kauppasopimusta. Joki ei ole luonnontilainen pienvesi, mutta ympäristömafian pelossa jäi hakkaamatta. Sinne jäivät suurimmat puut kuolemaan ja lahoamaan. Kai siitä aikanaan joku koppakuoriainen sitten elinympäristön saa.
Mikäs vika siinä on? Suojeltuja yksityisiä juttuja on ainakin minun lapsuuskotimaisemissa. Ja meidän sisarustenkin maalla sama homma, puro kulkee. Sama puro jossa pentuina seilattiin alumiinivadeissa kunnes ei enää voitu. sama puro jonka töyräissä piisameita ja muuta vastaavaa. Tasan sama puro joka osan asuintonttiakin vesittää ja härmä kukkelehtaa vanhan mustaherukkalajikkeen kimpussa. Mutta: puro nyt on missä on aina ollut. Ja ei tee ongelmaa pikkuläntillä. Öhkömönkiäisten paratiisina saa olla.
On tuota kyselty metsäyhtiöiltä, yhdestä jo kävikin kaveri tontilla, tosin en tiedä kenen tontilla oli lopulta käynyt kun laittoi ihan kummia juttuja sähköpostilla.... ei kuitenkaan kiinnostanut tätä yhtiöä. Yhdelle on soittopyyntö vetämässä.
Ja ei minua haittaa koneen jäljet, niitä ehtii korjailla jos tarpeenkaan.
Jossain oli tieto että joen varrella pitäisi jättää puun pituudelta hakkaamatta, mutta ei tarkemmin minkä puun...
No, uusi vuosi ja uusilla energioilla kyselemään.
Hyvää tulevaa vuotta muillekin.
Nykyään voi tehdä määrä-aikaisen suojelusopimuksen, josta saa rahallisen korvauksen, kun ei hakkaa sitä mettää, tommosella alalla se voi olla kannattavin tapa hyödyntää sitä metsää, kun sitä ei kumminkaan saa hakata.
Tee se suojelusopimus, jos kerran kaksikin hehtaaria järeää metsää puron kahtapuolen Jää samalla se työläs, rehevänmaan metsän uudistaminen ja taimikonhoito pois.
http://www.youtube.com/watch?v=DoU5WZSF3o0
Hyvät vinkit, en tiennyt tämmöisestä vaihtoehdosta ja kävin lukemassa metso sivuilla asiasta. Laitoin samantien yhteydenottopyynnön.
Kiitos!
Purosta ei ainakaan meikäläisellä ole ollut haittaa puunmyynnille. Puunostaja on menetellyt niin, että puro täytetään ylimenokohdasta leimikosta kaadetuilla puilla ja korjataan leimikko lanssille. Viimeistä kertaa kun haetaan leimikolta puita ja ylitetään oja kerätään lopuksi ojassa ylityspaikalla olevat puut kyytiin. Ainakin UPM toimii niin.
Millä konstilla se UPM muuttaa puron ojaksi...kun täyttää poron ylitystä varten puilla?
Samalla tavalla. Vähän enempi puita niin jo vain pääsee yli. Jos on kysessä isompi puro niin eihän sitä tarvitse tasaiseksi latoa
Myy koko läntti sellaiselle, jonka ei tarvitse rahapulan takia tuhota puustoa ja maaperää muutaman euron takia, tai tee itse siitä suojelukohde.
Hyvä et on jotain tehdä rahapulassa, vaik sit kaataa puita, jotkut joutuu paljon epätoivosempiin juttuihin. Siin ei paljo kauniit maisemat paina, mut kiva ku jollain on varaa kattella puitten kasvuu.
Ympärilleen katselu avartaa.
Metsänomistaja joutuu aina rahapulassa kaadattamaan puita. Määräaikainen suojelu kiinnostaa kyllä monia, mutta nihkeästi noita sopimuksia tehdään, aina vaaditaan pysyvää suojelua ensin.