Hitto, että on alkanu ketuttaa tämä, että pitäs olla aina kolikoita taskussa, että saat saatana ruokakärryn kauppaan!! Jätän suurimman osan ostoksista tekemättä, kun kaikki ei mahdu "ilmaseen" koriin. Onko tämä oikeesti tarpeellista Kainuussa? Periä joku maksu eli saahan sen takas, mut entä jos oot köyhä ja meet ruokalapun kans kauppaan? Tai jos sun pitää laskee joka ostos ja maksat kaikki kortilla? Oletteko te kaikki muut tyytyväisiä tähän järjestelyyn? Eikö kellään muulla ole ikinä tullu mieleen, et miks vtussa pitää maksaa kolikolla, et saa kärryn? Voisko joku selittää
maksuton ruokakärry
`Köyhä
3189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Aika moni taho jakaa ihan mainosmielessä ilmaisia rahakkeita eli metalliläpysköitä, jotka kelpaavat ostoskärryjen lukkoihin pantiksi. Niitä on tullut minulle mm. avaimenperien mukana. Monessa kaupassa sellaisia saa kassaltakin, kun vain osaa pyytää.
Fiksu järjestelmä: kärryt palautuvat kummasti sinne minne ne kuuluvatkin eivätkä jää heitteille ties minne.
Ei siihen mitään kolikkoa tarvitse. Tökkäät vain sillä roikkuvalla lukkosysteemillä siihen reikään niin saat sen kärryn irti. Niin minä teen ja niin näyttää tekevän moni muukin.
Asialla on kaksi puolta. Jöllissä ei tarvita kolikoita mutta monet asiakkaat jättävät kärryt käytävälle kuin koira paskansa tien varteen. Eivät viitsi muutamaa metriä työntää sinne minne kärryt kuuluvat