Canon IXUS 510 HS kokemuksia?

tii4

Kyselisin mielipidettä/asiantuntevaa tietoa Canon IXUS 510 HS digikamerasta. Tarvitsen helppokäyttöisen mutta samalla suht hyvälaatuisen kameran peruskäyttöön. Edellinen kamerani oli Canon IXUS 220 HS mutta siitä meni näyttö rikki ja nyt ois aika hommata tilalle uusi. Anttilalla näyttäis olevan tarjouksessa tuo IXUS 510. Lueskelin tuotetietoja ja ominaisuuksiltaan näyttäisi olevan vähän laadukkaampi/uudistettu kuin tuo vanhempi kamera, mikäli yhtään ymmärsin? Pixeleiden määrä on kuitenkin alhaisempi, vanhassa kamerassani on 12,1 pixeliä kun taas tuossa IXUS 510:ssä 10,1 pixeliä. Miten tämä näkyy kuvauksessa ja miten iso merkitys niillä pixeleillä yleensäkään on? Osaisiko joku asiasta enempi tietävä kertoa, kannattaako edes harkita tuota IXUS 510:ä vanhan 220:n tilalle? Kiitoksia jos joku viitsii vastata :)

7

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tii4

      Vilkaisinpa myös Canon IXUS 240 HS kameraa, hintaa vähemmän kuin 510:ssa mutta enemmän pikseleitä? Kumman valitsisit?

    • Ixus 510 HS:ssä on pieni kenno, tai tarkemmin se käyttää 16 megapikselin kennosta vain 10 megapikseliä keskeltä. Kohinaa siis voi olla enemmän kuin 220 HS:ssa. Toki prosessori on uudempi, mikä voi korvata asiaa. Ixus 220 HS:n suora seuraaja on Ixus 240 HS. Se käyttää kennon kokonaan, mutta toisaalta zoom on 5x eikä 12x niin kuin 510 HS:ssä.

      510 HS on hyvä, jos tarkoitus on saada pitkä zoom mahdollisimman pienessä koossa. Muuten kannattaa katsoa vaikka Ixus 240 HS:ää (5x) 255 HS:ää (8x) tai Powershoteja (esim. SX200-sarja (20x), S-sarja (5x))

      Paras diili taitaa olla Ixus 125 HS Anttilassa. Se on kuin Ixus 220 HS, mutta uudemmalla prosessorilla, 16t Mpix kennolla ja monoäänellä. Hintaa naurettavat 79 euroa. Jos ei kaipa WiFi:ä, kosketusnäyttöä ym. nippeliä ja monoääni videoissa ei haittaa, niin tuossa on oiva valinta. Eli kumpi ratkaisee kuvanlaatu vai zoom.

    • tii4

      Kiitos vastauksekstasi. Eniten kuvaan sisätiloissa ja lähinnä lapsia/tilannekuvia. Siihen en kovin isoa zoomia tarvi. Minun tapauksessani siis kuvanlaatu on tärkeämpi. Noita Powershottejakin selailin, mutta olen tottunut tuohon Ixusin malliin ja pelkään etten osaa muunlaista kameraa enää käyttää :) WiFi ei ole pakollinen, ei myöskään kosketusnäyttö. Tokihan ne vähän houkuttelevat ja tekevät kamerasta laadukkaamman oloisia, mutta tärkeämpi ominaisuus mielestäni on siis kuvanlaatu.

    • tii4

      Jos otetaan vaihtoehdoiksi Canonin Ixus 240 hs ja 125 hs, kummalla uskoisit saavan paremman kuvanlaadun? Vertailin tuotetietoja ja muuten näyttäisi olevan melko samanlaiset, toisessa vaan lisänä kosketusnäyttö ja Wifi? Vai olenko ihan hakoteillä?

      • En ole varma, mutta olettaisin, että nuo ovat kuvanlaadullisesti identtisiä. En näe mitään syytä miksi niissä olisi eroja: kenno on sama, prosessori on sama, objektiivi on sama. Erona on, että 240 HS:ssä on stereoääni, kosketusnäyttö ja WiFi. Toki softalla voidaan tehdä vakka mitä kuvanlaatuun, joten varmasti samasti ei voi sanoa,.

        WiFistä on hyötyä kuvan siirrossa. Lisäksi kuvat saa suoraan puhelimeen tai tablettiin. Nämä riippuvat käytettävästä laitteistosta. Kosketusnäytöllä voi kuvata koskettamalla pääkohdetta kuvassa, jolloin kamera tarkentaa siihen ja laukaisee.


      • minävaan
        okaro kirjoitti:

        En ole varma, mutta olettaisin, että nuo ovat kuvanlaadullisesti identtisiä. En näe mitään syytä miksi niissä olisi eroja: kenno on sama, prosessori on sama, objektiivi on sama. Erona on, että 240 HS:ssä on stereoääni, kosketusnäyttö ja WiFi. Toki softalla voidaan tehdä vakka mitä kuvanlaatuun, joten varmasti samasti ei voi sanoa,.

        WiFistä on hyötyä kuvan siirrossa. Lisäksi kuvat saa suoraan puhelimeen tai tablettiin. Nämä riippuvat käytettävästä laitteistosta. Kosketusnäytöllä voi kuvata koskettamalla pääkohdetta kuvassa, jolloin kamera tarkentaa siihen ja laukaisee.

        Itse omistan tuon kyseisen Canon Ixus 125 HS:n ja tyytyväinen oon ollut. Tosin juuri sitä jää kaipaamaan, että olisi kosketusnäyttö ja pystyisi tarkentamaan itse sinne minne tahtoo, tuo kun tarkentaa välillä vähän minne sattuu. Muuten voisin kyllä suositella!

        http://aijaa.com/En7uYY


      • minävaan kirjoitti:

        Itse omistan tuon kyseisen Canon Ixus 125 HS:n ja tyytyväinen oon ollut. Tosin juuri sitä jää kaipaamaan, että olisi kosketusnäyttö ja pystyisi tarkentamaan itse sinne minne tahtoo, tuo kun tarkentaa välillä vähän minne sattuu. Muuten voisin kyllä suositella!

        http://aijaa.com/En7uYY

        Tarkennus kannattaa yleensä asettaa keskelle ja sitten painaa laukaisin puoliväliin ja rajata uudestaan. Toisinaan voi myös käyttää tarkennuslukitusta (AFL), jonka saa painamalla laukaisin puoliväliin ja makronappulaa. Tällöin tarkennus on lukittu, kunnes zoomiin kosketaan. Vastaavasti valotuksen voi lukita (AEL) valotuksen korjausnappulalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe