Kyselisin mielipidettä/asiantuntevaa tietoa Canon IXUS 510 HS digikamerasta. Tarvitsen helppokäyttöisen mutta samalla suht hyvälaatuisen kameran peruskäyttöön. Edellinen kamerani oli Canon IXUS 220 HS mutta siitä meni näyttö rikki ja nyt ois aika hommata tilalle uusi. Anttilalla näyttäis olevan tarjouksessa tuo IXUS 510. Lueskelin tuotetietoja ja ominaisuuksiltaan näyttäisi olevan vähän laadukkaampi/uudistettu kuin tuo vanhempi kamera, mikäli yhtään ymmärsin? Pixeleiden määrä on kuitenkin alhaisempi, vanhassa kamerassani on 12,1 pixeliä kun taas tuossa IXUS 510:ssä 10,1 pixeliä. Miten tämä näkyy kuvauksessa ja miten iso merkitys niillä pixeleillä yleensäkään on? Osaisiko joku asiasta enempi tietävä kertoa, kannattaako edes harkita tuota IXUS 510:ä vanhan 220:n tilalle? Kiitoksia jos joku viitsii vastata :)
Canon IXUS 510 HS kokemuksia?
7
612
Vastaukset
- tii4
Vilkaisinpa myös Canon IXUS 240 HS kameraa, hintaa vähemmän kuin 510:ssa mutta enemmän pikseleitä? Kumman valitsisit?
Ixus 510 HS:ssä on pieni kenno, tai tarkemmin se käyttää 16 megapikselin kennosta vain 10 megapikseliä keskeltä. Kohinaa siis voi olla enemmän kuin 220 HS:ssa. Toki prosessori on uudempi, mikä voi korvata asiaa. Ixus 220 HS:n suora seuraaja on Ixus 240 HS. Se käyttää kennon kokonaan, mutta toisaalta zoom on 5x eikä 12x niin kuin 510 HS:ssä.
510 HS on hyvä, jos tarkoitus on saada pitkä zoom mahdollisimman pienessä koossa. Muuten kannattaa katsoa vaikka Ixus 240 HS:ää (5x) 255 HS:ää (8x) tai Powershoteja (esim. SX200-sarja (20x), S-sarja (5x))
Paras diili taitaa olla Ixus 125 HS Anttilassa. Se on kuin Ixus 220 HS, mutta uudemmalla prosessorilla, 16t Mpix kennolla ja monoäänellä. Hintaa naurettavat 79 euroa. Jos ei kaipa WiFi:ä, kosketusnäyttöä ym. nippeliä ja monoääni videoissa ei haittaa, niin tuossa on oiva valinta. Eli kumpi ratkaisee kuvanlaatu vai zoom.- tii4
Kiitos vastauksekstasi. Eniten kuvaan sisätiloissa ja lähinnä lapsia/tilannekuvia. Siihen en kovin isoa zoomia tarvi. Minun tapauksessani siis kuvanlaatu on tärkeämpi. Noita Powershottejakin selailin, mutta olen tottunut tuohon Ixusin malliin ja pelkään etten osaa muunlaista kameraa enää käyttää :) WiFi ei ole pakollinen, ei myöskään kosketusnäyttö. Tokihan ne vähän houkuttelevat ja tekevät kamerasta laadukkaamman oloisia, mutta tärkeämpi ominaisuus mielestäni on siis kuvanlaatu.
- tii4
Jos otetaan vaihtoehdoiksi Canonin Ixus 240 hs ja 125 hs, kummalla uskoisit saavan paremman kuvanlaadun? Vertailin tuotetietoja ja muuten näyttäisi olevan melko samanlaiset, toisessa vaan lisänä kosketusnäyttö ja Wifi? Vai olenko ihan hakoteillä?
En ole varma, mutta olettaisin, että nuo ovat kuvanlaadullisesti identtisiä. En näe mitään syytä miksi niissä olisi eroja: kenno on sama, prosessori on sama, objektiivi on sama. Erona on, että 240 HS:ssä on stereoääni, kosketusnäyttö ja WiFi. Toki softalla voidaan tehdä vakka mitä kuvanlaatuun, joten varmasti samasti ei voi sanoa,.
WiFistä on hyötyä kuvan siirrossa. Lisäksi kuvat saa suoraan puhelimeen tai tablettiin. Nämä riippuvat käytettävästä laitteistosta. Kosketusnäytöllä voi kuvata koskettamalla pääkohdetta kuvassa, jolloin kamera tarkentaa siihen ja laukaisee.- minävaan
okaro kirjoitti:
En ole varma, mutta olettaisin, että nuo ovat kuvanlaadullisesti identtisiä. En näe mitään syytä miksi niissä olisi eroja: kenno on sama, prosessori on sama, objektiivi on sama. Erona on, että 240 HS:ssä on stereoääni, kosketusnäyttö ja WiFi. Toki softalla voidaan tehdä vakka mitä kuvanlaatuun, joten varmasti samasti ei voi sanoa,.
WiFistä on hyötyä kuvan siirrossa. Lisäksi kuvat saa suoraan puhelimeen tai tablettiin. Nämä riippuvat käytettävästä laitteistosta. Kosketusnäytöllä voi kuvata koskettamalla pääkohdetta kuvassa, jolloin kamera tarkentaa siihen ja laukaisee.Itse omistan tuon kyseisen Canon Ixus 125 HS:n ja tyytyväinen oon ollut. Tosin juuri sitä jää kaipaamaan, että olisi kosketusnäyttö ja pystyisi tarkentamaan itse sinne minne tahtoo, tuo kun tarkentaa välillä vähän minne sattuu. Muuten voisin kyllä suositella!
http://aijaa.com/En7uYY minävaan kirjoitti:
Itse omistan tuon kyseisen Canon Ixus 125 HS:n ja tyytyväinen oon ollut. Tosin juuri sitä jää kaipaamaan, että olisi kosketusnäyttö ja pystyisi tarkentamaan itse sinne minne tahtoo, tuo kun tarkentaa välillä vähän minne sattuu. Muuten voisin kyllä suositella!
http://aijaa.com/En7uYYTarkennus kannattaa yleensä asettaa keskelle ja sitten painaa laukaisin puoliväliin ja rajata uudestaan. Toisinaan voi myös käyttää tarkennuslukitusta (AFL), jonka saa painamalla laukaisin puoliväliin ja makronappulaa. Tällöin tarkennus on lukittu, kunnes zoomiin kosketaan. Vastaavasti valotuksen voi lukita (AEL) valotuksen korjausnappulalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063230Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1581259Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.47829