Estrgeeni vie seksihalut???

Neljä vuotta sitten tehdyn kohdunpoiston myötä, alki minulla pari vuotta sitten alapään limakalvo oireita. Poltteen tunnetta ja jatkuvaa pissahätää. Toistuvia hiivatulehduksia. Seksi kuitenkin maittoi, siis tuntui hyvältä ja sain orgasmeja, eikä kuivuutta sillä saralla ollut. fsh mitattiin ja arvot olivat alarajalla... Eli vaihdevuodet oli sen mukaan alkamassa,..kiitos kuhdunpoiston. Ikää oli silloin 37.
Sain hoidoksi estradot laastarin ja alapään polttelu, pissavaivat ym. poistuivat parissa viikssa. Mitään kuumi aaaltoja minulla ei siis tulloin ollut.

Siitä hetkestä lähtien kun olen laastaria käyttänyt, huomasin että seksi ei oikein nappaa enää. Tämä "ongelma" on ollut kokoajan läsnä. Tuntuu kuin minusta olisi viety kyky kiihottua ja ylipäätään kiinnostua ks. aiheesta. Eikä itse seksikään enää tunnu juuri miltään.

Tiedustelin gynegologilta että voisiko estradot aiheuttaa tällaista. Kuulemma voi mutta erittäin harvinaista, eikä hänen asiakkaat ole koskaan vastaavasta kärsineet. Lähinnä se parantaa haluja ja kirjoitti minulle vahvemman laastarin. Lisää estrogeenia kuulemma niin kyllä ne halut paranee.
Ja pyh... Ole meni vaan masentuneemmaksi ja halut pysyi kadoksissa.

Viikko sitten ajattelin että hitto kokeilenpas olla ilman laastaria. Ja nyt parina päivänä olen huomannut että seksi on pyörinyt ajatuksissani hyvin vahvasti ja mun tekee mieli!!! Ihana tunne!! :-) Mutta....Alapää alkaa taas oireilemaan ja pahin kaikista: Kuumia aaltoja tulee tämän tästä, sekä hikoiluttaa. Tekee mieli painua ulos ilman vaatteita jäähyttelemään.Tätähän mulla ei ollut silloin kun laastarin käytön aloitin. Jotenkin myös aikaansaamaton olo.

ELI.....Estrogeeni siis voi aiheuttaa seksuaalista haluttomuutta.
Onko muilla kokemusta vastaavasta??

Mutta miten ihmeessä tästä eteenpäin...Ei näitä kuumia aaltoj kestä!! Ja oikeastaan mulla on semmoinen kuumotus kokoajan.
3318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oisikohan geelissä samat vaikutukset?? Jos kokeilis vaihtaa laastarin siihen?!!!

Äänestä

Tuli mieleen omien vaihtareiden alku... Seksihalut oli huipussaan koko ajan kolmisen vuotta kunnes alkoivat jyrkästi hiipua hikoilujen alkaessa. Itsekseni mietin tuolloin että oliko mulla sellainen "lopunajan huipennus, semmoinen hormoniryöpsähdys?"
Miehillä on 50 villitys kun ovat taas kuin nuoret pojat, yhtäkkiä se vaihe heilläkin loppuu ja muuttuvat ärtyneiksi.
Tai jos tuo seksihalu johtuukin naisissa olevan (vähäisen määrän) testosteronista, jota kuulemma olemme kaikki saaneet hedelmöitysvaiheessamme?

Äänestä
  • Kuin hormonitaso naisella alkaa laskemaan niin elimistö yrittää itse korvata sitä tastä johtuu sekstinen ylihalukkuus. Näin oli minullakin. Rakastelin oikein kunnolla silloin ;)).

    Nyt olen normaalimpi ja tasaisempi ja välillä jopa en edes ajattele seksiä pitkiin aikoihin ;)

    Gynekologini vahvisti em. asian todeksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hikinen pisara kirjoitti:

Neljä vuotta sitten tehdyn kohdunpoiston myötä, alki minulla pari vuotta sitten alapään limakalvo oireita. Poltteen tunnetta ja jatkuvaa pissahätää. Toistuvia hiivatulehduksia. Seksi kuitenkin maittoi, siis tuntui hyvältä ja sain orgasmeja, eikä kuivuutta sillä saralla ollut. fsh mitattiin ja arvot olivat alarajalla... Eli vaihdevuodet oli sen mukaan alkamassa,..kiitos kuhdunpoiston. Ikää oli silloin 37.
Sain hoidoksi estradot laastarin ja alapään polttelu, pissavaivat ym. poistuivat parissa viikssa. Mitään kuumi aaaltoja minulla ei siis tulloin ollut.

Siitä hetkestä lähtien kun olen laastaria käyttänyt, huomasin että seksi ei oikein nappaa enää. Tämä "ongelma" on ollut kokoajan läsnä. Tuntuu kuin minusta olisi viety kyky kiihottua ja ylipäätään kiinnostua ks. aiheesta. Eikä itse seksikään enää tunnu juuri miltään.

Tiedustelin gynegologilta että voisiko estradot aiheuttaa tällaista. Kuulemma voi mutta erittäin harvinaista, eikä hänen asiakkaat ole koskaan vastaavasta kärsineet. Lähinnä se parantaa haluja ja kirjoitti minulle vahvemman laastarin. Lisää estrogeenia kuulemma niin kyllä ne halut paranee.
Ja pyh... Ole meni vaan masentuneemmaksi ja halut pysyi kadoksissa.

Viikko sitten ajattelin että hitto kokeilenpas olla ilman laastaria. Ja nyt parina päivänä olen huomannut että seksi on pyörinyt ajatuksissani hyvin vahvasti ja mun tekee mieli!!! Ihana tunne!! :-) Mutta....Alapää alkaa taas oireilemaan ja pahin kaikista: Kuumia aaltoja tulee tämän tästä, sekä hikoiluttaa. Tekee mieli painua ulos ilman vaatteita jäähyttelemään.Tätähän mulla ei ollut silloin kun laastarin käytön aloitin. Jotenkin myös aikaansaamaton olo.

ELI.....Estrogeeni siis voi aiheuttaa seksuaalista haluttomuutta.
Onko muilla kokemusta vastaavasta??

Mutta miten ihmeessä tästä eteenpäin...Ei näitä kuumia aaltoj kestä!! Ja oikeastaan mulla on semmoinen kuumotus kokoajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu