Eli näistä reppureissaajista ja kiertolaisista, jotka jättävät työnsä ja kotinsa ja lähtevät vuosikausiksi maailmalle?
Löysin netistä nomadien kokemuksia ja jotenkin rupesi ärsyttämään (olen siis kateellinen :-D ).
http://www.justonewayticket.com/2013/08/03/i-want-to-travel-for-the-rest-of-my-life-travel-bloggers-tell-how-to-do-it/
Tämä kirvoitti blogikirjoituksen:
http://walleni.us/voisinko-karata-oravanpyorasta/
Löysin netistä nomadien kokemuksia ja jotenkin rupesi ärsyttämään (olen siis kateellinen :-D ).
http://www.justonewayticket.com/2013/08/03/i-want-to-travel-for-the-rest-of-my-life-travel-bloggers-tell-how-to-do-it/
Tämä kirvoitti blogikirjoituksen:
http://walleni.us/voisinko-karata-oravanpyorasta/
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mun entiset appivanhempani tekivät omanlaisensa nomadielämän kun jäivät eläkkeelle tehtyään työnsä, hoidettuaan kolme omaa lastaan ja 2 kasvattilastaan maailmalle.
He myivät rivariasuntonsa, kesämökkinsä, hlö-autonsa ja ostivat asuntoauton, josta tuli koti. Kun Suomen kesä on viilenemässä, he lähtevät kuin nuuskamuikkuset muumilaaksosta. Molemmat ovat syntyneet 1935-1942 ajalla.
He valitsivat näin, kun ex-anoppi onnistui päihittämään rintasyövän. Totesivat, että elämässä voi olla muutakin kuin Suomi ja lapset ja lastenlapset. Kerrankin heillä olisi aikaa myös toisilleen.
Arvostan heitä. Voin ilokseni sanoa että minulla oli kunnia saada tutustua näin rohkeisiin ihmisiin. Siitä huolimatta he eivät ole hylänneet omaisiaan vaan nämä ovat tervetulleet sinne, missä he kulloinkin ovat. Asuinpaikka vain on joka talvi eri. Kesät menee Suomessa.
Toivon voivani joskus tehdä samoin.
Kuulostaa mahtavalta! Ja arvostan tuota myös. Aika ihana ajatus, että kun on oman urakkansa tän yhteiskunnan eteen tehnyt ja jää vihdoin ansaitulle eläkkeelle, palkitsee itsensä just noin. Mullakin on unelma, että voisin edes hetkeksi irrottautua tästä härdellistä ja viettää vaikka yhden talven jossain lämpimässä. Mieluummin jo ennen eläkeikää. Saa nähdä, toteutuuko. :-)