Mulla oli 17-18.12 vuotoa joka oli tavallista niukempaa ja normaalit menkat kestää 4 päivää. Ton vuodon jälkeen oli edelleen vihlaisuja. Maha meni kuralle jo viikko ennen vuodon alkua mitä ei koskaan ennen ole tapahtunu. Yleensä maha kuralla menkkojen lopussa yhen illan. No nyt sit olen muutamana päivänä huomannu et vessassa saa useemmin käydä ja maha illasta turvonneen oloinen. Aamuisin ei meinaa herätä vaikka mies herättää. Iltapäivästä pakko nukkua uuestaan. Yhen testin olen tehnyt 23 päivä ja näytti negatiivista. Uutta en oo vielä uskaltanu tehdä vaikka ostettuna on. Kertokaa mielipiteitänne.
Oireitako?
marsu842
660
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllähän sen mahan koko ajan turvoksissa kuuluis olla..
Mutta kannattaa tehdä se toinen testi.
Itsellä näytti kaupasta ostettu testi negaa, mutta kun apteekin oman tein niin sieltä se positiivinen tuli heti seuraavana päivänä.
Ja ny pötkitään viikolla 11 :)
Kyllä se testi huomenna näyttäisi positiivista jos epäilet että edelliset menkat oli valemenkat. Tuliko ne ajallaan ja mikä on kiertosi? JOs nyt sanotaan että olisit oppikirjan mukainen tapaus, jolla 28pvän kierto, ja ovis kp14 ja hedelmöitys tapahtuisi silloin, niin olisi rv4 0 sinä päivänä kun menkkojen pitäisi alkaa. Jos alkoivat silloin ajallaan, sinulla olisi nyt rv 5 5. Kyllä se testissä näkyisi.
Kiertoni on se 28 päivää normaalisti. Kaveri suositteli käyntiä tk:lla niin saa varmuuden.
Kaverillasi on väärää tietoa. Ihan samanlaisia virtsatestejä siellä tk:ssa käytetään, kuin kotitestitkin ovat. Älä turhaan tunge ruuhkaiseen terveyskeskukseen tuollaisen asian kanssa, kun voit tarkistaa asian kotitestilläkin. Ennen vanhaan piti mennä tk:hon tekemään raskaustesti, nykyään siinä ei ole järkeä, kun kotitestit ovat tasan yhtä luotettavia.
Ainut mistä saat varmuuden on verikoe yksityisellä.
No huomis aamuna teen uuen testin. Toivottavasti saisin haluamani tuloksen.