Onko järkevyydellä suuri vaikutus lääkikseen pääsemisellä?

emma6

Olen siis aikonut kirjoittaa kemian, fysiikan, biologian ja pitkän matematiikan, mutta jo nyt on paineita pääseekö lääkikseen jos ei ole riittävän järkevä, mutta pärjää kiitettävästi/erinomaisesti runsaalla lukemisella? Olen vasta ensimmäisen vuoden lukiolainen, mutta haluan varmasti päästä ja sen takia onkin hirvittäviä paineita. Katselinkin juuri kemian, fysiikan ja pitkän matematiikan yo kokeita ja meinasin saada sydärin. Toisaalta biologian yo koe vaikutti helpolta jo nyt ja siinä olenkin aina ollut luonnostaan tosi hyvä! Eli siis tarkoittaako se sitä että jos ei ole kovin järkevä ja fiksu, ettei välttämättä koskaan pääsisi lääkikseen vai pelkästään ekalla kerralla? Vai että vasta toisen kerran kun on käynyt lääkikseen tarvittavat kurssit valmennuskeskuksessa läpi?

7

337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3. kerralla sisään

      Perslihakislla lääkikseen pääsee, eli ahkeralla lukemisella ja laskurutiinin ylläpidolla sekä soveltavien tehtävien hallinnalla. Jos ei ole kylllin hyvä ekalla kerralla kun hakee, niin ei se mitenkään estä hakemasta toista tai kolmatta, tai vielä useampaa kertaa. Jos pääsykokeen selvittää ja pääsee sisään, niin ongelmia lääkiksessä ei pitäisi tulla.

      • emma6

        Mitäs tuolla "ahkeralla lukemisella" tarkoitetaan? Tarkoittaako se siis sitä, että kaikki biologian, kemian ja fysiikan kurssit pänttään kymppeinä ja myös pitkän matikan? Tähän asti ainakin kemia on ollut 9, pitkä matiikka 9 ja 10, fysiikka 8 ja biologiaa ei ole vielä ollut. Pitäisikö panostaa lisää?


      • 3. kerralla sisään
        emma6 kirjoitti:

        Mitäs tuolla "ahkeralla lukemisella" tarkoitetaan? Tarkoittaako se siis sitä, että kaikki biologian, kemian ja fysiikan kurssit pänttään kymppeinä ja myös pitkän matikan? Tähän asti ainakin kemia on ollut 9, pitkä matiikka 9 ja 10, fysiikka 8 ja biologiaa ei ole vielä ollut. Pitäisikö panostaa lisää?

        Nooh...aika lailla olet samalla tasolla kuin minä olin lukion alussa...itselläni oli nuo numerot vakaata 9:ä, pari 8:a siellä täällä ja muutamat kympit aina jossain. Toki se on optimaalista, jos teet erittäin hyvän pohjatyön jo lukion aikana (eli oikeasti opiskelet asiat, et vain klaaraa koetta läpi ja unohda asioita sitten kokeen jälkeen), mutta esim. minä en niin tehnyt, tyhmä kun olin. Mutta eipä se estänyt minua lukemasta niitä asioita sitten kunnolla uudelleen hallintaan myöhemmin. Hakukerralla, jolla ajattelit

        Huomautan, että kun itse hain 1. kerran oli vielä Galenos käytössä, jolloin yritin panostaa kunnolla Galenokseen yo-kirjoitusten sijasta... Galenos ei ollut mikään mukavin kirja suoraan lukion jälkeen lähteä lukemaan muita vastaan, jotka lukevat sitä 2. tai 3. vuotta ja osaavat sen takaperin ulkoa. Nyt sentään vaadittu alue on lukion oppimäärä, eli kaikki duuni mitä lukiossa teet fy-ke-bi akselilla valmentaa sinua suoraan lääkiksen pääsykokeeseenkin.


    • emma4

      Ainkin kokeeseen luen, sillä tavalla, että leun koko jakson aikana joka päivä hieman kaikkea, ja sen jälkeen ei tartte stressata viimisinä päivinä ennen koeviikkoa. En ole kerrannu mitään vanhoja asioita tähän asti, mutta olen ajatellut kerrata kaikki asiat nopeasti kesälomalla. Pääsit siis kolmannella kerralla, etkä käynyt valmennuskursseilla? Ja kirjoitit siis pitkän matematiikan, vai? Tässä vain pelottaa se, että jos käyn valmennuskeskuksessa, että taaskaan en pääse sillä toisella kerralla.

      • 3. kerralla sisään

        Kävin minä valmennuskurssilla, mutta ei se mikään välttämättömyys ole. Päähyöty siinä on lukupiirin ja aikataulun muodostuminen, sekä pieni sijoituksen maku (joka on tietysti huono sijoitus, jos sitten ei lopulta pääsekkään sisään. mutta erittäin hyvä jos sisään pääsee). Ideana on siis vain lisätä motivaatiota entisestään, ettei tulisi mieleenkään, että lepsuilisi lukusuunnitelmastaan. Juu, pitkän matematiikan kirjoitin.


    • in---

      Hiieman hymyilyttävä kysymys, mutta ymmärrettävä. Ei kai noin nykypäivänä enää ajatella (että siis synnynnäinen "järkevyys", tai miksikä sitä ikänä kutsutaankin, selittäisi lääkikseen pääsyn). "Perslihakset", elämänhallinta, ajankäytön hallinta, plus tukevat ainevalinnat :) Siinä tärkeimmät avaimet onnistuneeseen pääsykokeeseen.

      • emma6

        Hyvä sitten, kun olen tällainen ajankäytön suunnittelija...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      247
      14099
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7187
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6872
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      26
      4776
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      102
      4756
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4667
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      76
      4361
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4122
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      101
      3911
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3711
    Aihe