Taivaalle kiitos, että opettajat saavat oikeuden takavarikoida vaarallisia ja/tai häiritseviä esineitä oppilailta. Näin heillä jää tunnista paljon enemmän aikaa opettamiseen, kun ei tarvitse enää vääntää puhelimien käytöstä tunneilla, vaan sen voi tarvittaessa takavarikoida.
Eipä silti, tiedän kyllä useitakin opettajia, jotka ovat tähänkin asti määränneet puhelimet oppitunnin ajaksi sivupöydälle. Eihän se oikeastaan paljonkaan takavarikosta eroa.
Hauskaksi asian tekee se, että oppilaat eivät muista tunnin päättyessä pyytää takavarikoitua esinettä takaisin ja ope lähtee kotiin vaikkapa yhdeltätoista. Niinpä oppilas (tai vanhemmat!) tulee jonakin toisena päivänä nöyränä hakemaan takavarikkotavaroita. Meidän poika naureskeli vahingoniloisena, että Eemi, Mico, Saara, Jossu, Terhi ja Kumppis ainakin joutuvat olemaan päiviä ilman puhelinta.
Ainakin kahden oppilaan vanhemmat ovat jo sanoneet, että jos puhelin takavarikoidaan koulussa ja siitä tulee kotiin tieto, takavarikko jatkuu kotona joitakin päiviä.
Kännytakavarikko öö
Markuksen mutsi½
4
165
Vastaukset
- Key Account Manager
Periaatteessa peruskoulun voi kai suorittaa - ainakin osittain - tviittailemallakin.
- Kysymyserkki ??
Täh?
- viisaanpi
Kysymyserkki ?? kirjoitti:
Täh?
pistetäänpä sellaiset 20v taaksepäin.Monellako oppilaalla oli puhelin?Ja miksi nyt?opittava menneestä.ei kakrut tarvi puhelimia.
- ysimilline
viisaanpi kirjoitti:
pistetäänpä sellaiset 20v taaksepäin.Monellako oppilaalla oli puhelin?Ja miksi nyt?opittava menneestä.ei kakrut tarvi puhelimia.
Kyl nykyää tarvii puhelime
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....698819Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3086633Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995927- 1523830
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.293221Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623129- 1551987
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171786- 321468
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191236