Kännytakavarikko öö

Markuksen mutsi½

Taivaalle kiitos, että opettajat saavat oikeuden takavarikoida vaarallisia ja/tai häiritseviä esineitä oppilailta. Näin heillä jää tunnista paljon enemmän aikaa opettamiseen, kun ei tarvitse enää vääntää puhelimien käytöstä tunneilla, vaan sen voi tarvittaessa takavarikoida.

Eipä silti, tiedän kyllä useitakin opettajia, jotka ovat tähänkin asti määränneet puhelimet oppitunnin ajaksi sivupöydälle. Eihän se oikeastaan paljonkaan takavarikosta eroa.

Hauskaksi asian tekee se, että oppilaat eivät muista tunnin päättyessä pyytää takavarikoitua esinettä takaisin ja ope lähtee kotiin vaikkapa yhdeltätoista. Niinpä oppilas (tai vanhemmat!) tulee jonakin toisena päivänä nöyränä hakemaan takavarikkotavaroita. Meidän poika naureskeli vahingoniloisena, että Eemi, Mico, Saara, Jossu, Terhi ja Kumppis ainakin joutuvat olemaan päiviä ilman puhelinta.

Ainakin kahden oppilaan vanhemmat ovat jo sanoneet, että jos puhelin takavarikoidaan koulussa ja siitä tulee kotiin tieto, takavarikko jatkuu kotona joitakin päiviä.

4

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Key Account Manager

      Periaatteessa peruskoulun voi kai suorittaa - ainakin osittain - tviittailemallakin.

      • Kysymyserkki ??

        Täh?


      • viisaanpi
        Kysymyserkki ?? kirjoitti:

        Täh?

        pistetäänpä sellaiset 20v taaksepäin.Monellako oppilaalla oli puhelin?Ja miksi nyt?opittava menneestä.ei kakrut tarvi puhelimia.


      • ysimilline
        viisaanpi kirjoitti:

        pistetäänpä sellaiset 20v taaksepäin.Monellako oppilaalla oli puhelin?Ja miksi nyt?opittava menneestä.ei kakrut tarvi puhelimia.

        Kyl nykyää tarvii puhelime


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      157
      4921
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3596
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      31
      2573
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2243
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2119
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      28
      2036
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2023
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      86
      1999
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1488
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1370
    Aihe