Hei ! Minulla on nyt ensimmäinen "rekikoira" ikää koiralla 5 ja nyt ollaan alotettu tutustuminen koiralle uuteen harrastukseen. Koira on siis vasta vaihtanut kotia ja entisessä kodissa ei kuulemma ole vetojuttuja harrasteltu. Koirassa siperianhusky/malamuutti. Täälä ei ole lunta joten ollaan fillarin kanssa opeteltu. Hoksasi (yllätys, yllätys) heti mistä on kyse. Ollaan nyt varovasti alotettu eli en täyttä lenkkiä anna vetää vaan rauhallisia pätkiä. No paatuneena hevosihmisenä aloin miettiä, että pitääkö koiraa huoltaa jotenkin lenkkien jälkeen? Saatan kuulostaa idiootilta, mutta tälläkin hetkellä joudumme menemään asfalttia pitkin niin kai se jotenkin on haitaksi ? Vinkkejä kehiin !
vetokoiran huolto ?
uusin
569
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Haluaisin sanoa että pitää huoltaa mutta koirat kuitenkin tarkoitettu vetoon niin en usko että muuta kun katso että kynnet on leikattu ja tasoitettu ettei tule halkeutumia. Tassutyynyihin jotain kosteuttavaa jos on kuivat. Vettä aina tarjolla ja työskentelevän koiran rehua antaa niin eiköhän sillä pärjää.
niin onhan se hevonenkin luotu juoksemaan, mutta silti niitä pliistraillaan sun muuta niin aattelin että tartteeko koiraa käyttää esim. fysioterapialla tai jollain sellasella tasaseen vai onko noin ihan ok? ja tuo asfaltti reenaus mietityttää myös...
Luotu juoksemaan mutta ei ratsuksi. Hevosen selkää puutuu noin 15min päästä ratsastuksen alotettua. Veto on ihan eri juttu. Mutta joo eihän tuo asfaltti varmaan hyväksi ole nivelille jne mutta en usko että fysioterapia siihen auttaa koska asfaltilla juoksemisesta tulee sitten rasitusvamma jos jotain. Voihan varmaan selkään jotain tulla jos väärät valjaat tai väärä vetotapa.. Muutenhan veto on periaatteessa vain kuntotreeniä painolla.
Minä ainakin heti lenkin jälkeen hieron koiraa. Lämpimillä lihaksilla juoksemaan, eli pyöräyttelen muutamia kierroksia ennenkuin vetovaljaat päälle ja lämpimiä lihaksia hieron. toki tiedän, että kaikki eivät suosittele hieromaan lämpimiltään, mutta omani ainakin tulee kyhnyyttämään ja odottaa sitä kun valjaat otetaan pois, ehkä vain tavan vuoksi, muttei ainakaan siis epämiellyttäväksi ole kokenut.
Yksi oleellsisin huoltotoimenpide tietenkin ennen vetoharrastuksen aloittamista oli kuvauttaa koiran rakenne, lonkat, kyynärät ja selkä, että ei tarvitse miettiä aiheuttaako nivelrikkoja harrastamisillaan.
Lähinnä tassuista huolta pitäminen. Huuhtelu ja rasvaus lenkin jälkeen. Asfaltti on huono pohja, mutta kohtuullisuus pitää muistaa, jos on pakko siellä liikkua.
Hiekoitussepeli on terävää, ja kipeyttää tassuja.