Olen puolisoni edunvalvojana hänen alkavan muistisairauden vuoksi.
Hoitava lääkäri suositteli sitä ja aloin itse hänen edunvalvojaksi.
Jos olisin tiennyt millaisen kontrollin alle tässä joutuu, olisin varmaan aloittanut edunvalvonnan vasta aivan viimetingassa.
Olen yrittänyt saada purkua tähän edunvalvontaa, mutta eiväthän lääkärit lähde
enää muuttamaan lausuntojaan.
Tästä ei erota enää muu kuin kuolema.
Olen kokenut, että kaikki nämä kolme vuotta kestänyt valvonta on ollut aivan turhaa.
Nytkin olisi tarkoitus myydä asunto ja ostaa tilalle uusi.
Tietenkin kauppakirja tai luonnos kaupasta pitää kiikuttaa maistraatille ja hyväksyttää se siellä, ja tietysti maksaa siitä maltaita.
Joka hiivatin vuosi täytyy tehtä vuositilitys ja kaikki kuitit ja tositteet jonossa yhteenvetoineen.
Vaikka kuinka panostat siihen, aina löytyy jotain huomauttamista.
Kun yksi virkailija opettaa yhteen muottiin, ja saa sen opittua, saattaa seuraavana vuonna toinen virkailija sen tehtäväksi toisin.
Kyllä ketuttaa taas kun vuosi vaihtuu ja tietää mikä revohka on taas edessä.
edunvalvontaako?
9
449
Vastaukset
Niin,tuon takia ei menty siihen.Maksaa maltaita,eikä siitä tulisikaan mitään kun on omaishoitaja,ja ainut tulo miehen eläke.
- 2+18
Saako kysyä mistä tiedät muistisairauden alkaneen?
- ketjunaloittaja
Diagnoosi tehty ja diagnoosin tehnyt lääkäri on kirjoittanut todistuksen maistraatille.
Tottakai edunvalvojan voi vaihtaa, mutta päämies ei pääse irti edunvalvonnasta, johtuen tästä sairaudesta.
- on tarkkaa
Kyllä edunvalvonnan voi purkaa. Minun mieheni juuri tänään vapautuu tyttärensä edunvalvonnasta. Tilalle astuu virallinen edunvalvoja.
- aada2
Miten päädyitte edunvalvojan vaihtamiseen? Kyllästyikö tytär vai tuliko jotain väärinkäytöksiä?
- on tarkkaa
aada2 kirjoitti:
Miten päädyitte edunvalvojan vaihtamiseen? Kyllästyikö tytär vai tuliko jotain väärinkäytöksiä?
Mieheni lopetti edunvalvonnan oman ikänsä ja jaksamisensa vuoksi. Puolueeton luoviminen tyttären parhaan ja tyttären äidin ja lakisäädösten välissä on ollut vaikeaa. Tytär ei ehkä edes ymmärrä, mitä edunvalvonta on. Tytär asuu satojen kilometrien päässä edunvalvojasta hoitokodissa. Hänen kotikuntansa (sosiaalivirkailija) on myös kaukana, missä hän oli asunut aikaisemmin. Äiti ja äidinpuoleiset sukulaiset asuvat lähempänä eri kunnassa, kuin missä hoitokoti on. Edunvalvonnassa on tavanomaisen hoitamisen lisäksi takana kotikuntamuutosanomuksia äitinsä asuinpaikkakunnalle (ei päätöstä), hoitokodin vaihtoanomuksia lähemmäs sukulaisiaan (ei selvinnyt), äidin ja hänen sukulaistensa hankaluuksia ym.
Edunvalvonta-asiat ovat hoituneet erittäin hyvin, tilit ovat olleet tarkat. Vuosiraporteissahan huomautetaan jo muutaman kymmenen sentin heitoista. Ostokuiteissa pitää olla tarkasti, mitä on ostettu. Kuitteja ym. paperisotaa on hoidettu postin välityksellä, ja paljon on jouduttu puhumaan eri suuntiin puhelimella. Kaikkein hankalinta on ollut sopeutua äidin jatkuviin vaatimuksiin ja aiheettomiinkin valituksiin. Esimerkiksi useita puheluita päivässä. Kyllä mieheni on jotunut hakemaan lain ja asetusten kohtiakin kinkkisten asioiden selvittämiseksi edunvalvontatehtävässä.
Kun lähempänä olevasta äidin suvusta ei löytynyt sopivaa edunvalvojaehdokasta (äiti ei sovellu), tilalle on nyt määrätty virallinen edunvalvoja. Muutos astui voimaan vuodenvahteessa, mihin ajankohtaan mieheni sitä anoi joskus viime vuoden helmikuussa.
Edunvalvoja saa laskuttaa päämiehen tliltä kulut (posti, puhelin) ja pienen (määrätynkokoisen) palkkion edunvalvonnasta. Mieheni ei kuitenkaan tuota palkkiota ole laskuttanut. - tulojen mukaan
Virallinen edunvalvoja se vasta kallis onkin. :/
- pettynyt.
jos nyt haluttais myydä yhteinen asuntomme, ja ostaisimme tilalle esim. pienemmän asunnon.
Täytyisi tehdä kirjallinen lupahakemus, jossa selviäisi seuraavat asiat eri lomakkeiden muodossa:
- kohde ,myyjä, ostaja, kauppahinta
- miksi oikeustoimi tehdään
- tarvitseeko päämies asuntoa itse, miten päämiehen asuminen jatkossa
järjestetään
- jos myydään, niin tarvitseeko päämies varoja käyttöönsä
- miksi oikeustoimi on päämiehen edun mukaista
- kauppakirja tai luonnos siitä
-kiinteistövälittäjän arvio kaupan kohteesta.
- isännöitsijän todistus
- päämiehen kirjallinen suostumus oikeustoimeen, jos ei kykene antamaan
suostumista, lääkärinlausunto terveydentilasta.
Sitten nämä kaikki maistraatiin ja ododellaan kaksi viikkoa, mikä on
maistraatin päätös. jos hyväksytty päätös sen jälkeen kaupantekoon, mikäli
ostaja ei ole sillä aikaa tullut muihin ajatuksiin ja peruu kaupat.
Jos kaupat sitten saadaan aikaiseksi, on ostettava uusi asunto tilalle ja
taas sama rumba päälle. Ja oottelet taas kaksi viikkoa.
Asuntokauppa on jo ilman näitä kiemuroitakin aika stressaava tilanne, ja kun
siihen lisätään tämä sirkus, niin se on jo täyttä helevettiä. - kuka lausuu mitäkin.
Miksi piti hakea edunvalvoja yleensäkin ? Siitä kiikistä on vaikea päästä eroon, mutta voisit ottaa yhteyttä ja tilata tapaamisaika maistraatissa toimivaan jonkinmoisen tarkastajan tittelin omaavaan henkilöön ja pyytää (vaatia ) edunvalvonnan purkua.
Perustele aviopuolisona vaatimuksesi, ettei ole mitään syytä ulkopuoliseen tarkkailijaan teidän perheenne sisäisiin asioihin ja se ETTET TÄYSIN YMMÄRTÄNYT mitä kaikkea edunvalvonta pitää sisällään, kun allekirjoitit hakemuksen. Itse sain lähiomaisen irroitettua tuosta tarkkailusta . Kova paini..jopa uhkaus, mutta onnistui. Niin ja mitään lääkärien "lausuntoja" siihen ei tarvittu, joten.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk525406Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit5783451SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit832906Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2622694"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –931794Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6561724Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4851424Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti141271Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re171099Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .183907