Pystyykö näytön ylä- ja alareunaa kaventamaan - on meinaan aika leveällä. Varsinkin jotakin ohjelmaa katsellessa tahtoo teksti jäädä osittain alareunan alle. Tykkään silti että mieluummin nuo kuvakkeet on alhaalla kuin sivulla. Pystyykö niitä siirtämään tai pienentämään siten, että paremmin näkyy nämä oleelliset asiat mitä koneelta on katselemassa.
Näytön ylä ja alareuna - voiko kaventaa?
kiitos vastauksesta.
61078
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kävin ohjauspaneelista siirtämässä ylös nuo kuvakkeet, täytyy yrittää sietää niitä siellä. Eivät ainakaan häiritse tekstityksiä alhaalla.
Windows 7 alareunaa ei saa kapeammaksi.
Window 7 juuri oli kyseessä. :)
En nyt ole aivan varma,mitä tässä haetaan,mutta NÄYTÖN menusta löytyy
yleensä asetuksia,joilla kuvan muotoa voidaan muuttaa?
Ei minulla ainakaan mene ohjelmaikkunat käynnistyspalkin "taakse" jos en niitä vartavasten sinne tunge. Palkkia saa pienemmäksi laittamalla sen asetuksista päälle pienet kuvakkeet, mutta sitä enempää sitä ei voi kutistaa. Ja kun kerran puhut tekstityksistä, katselet vissiin jotain videota/elokuvaa? Laita se näkymään koko ruudun tilassa siitä mediasoittimestasi, ei näy palkkia ollenkaan.
Windows 7 version alapalkki on tarkoituksella leveämpi kuin sitä edellisissä Windows versioissa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Windows_7
"Windowsin tehtäväpalkki oli pysynyt lähes muuttumattomana Windows 95:sta asti. Windows 7:ssa se on suunniteltu uudelleen. Tehtäväpalkki on hieman korkeampi, mikä helpottaa käyttöä kosketusnäytöillä."