kun niin moni on taas jättänyt kirkon?
On keino, jolla eroamiset vähentyisivät. Se on lasten jäseneksi liittämisestä luopuminen ja omaehtoinen liittyminen kirkkoon vasta rippikoulun jälkeen. Kasteen voisi silti säilyttää uskovien vanhempien mieliksi, mutta ilman juridista jäseneksi liittämistä.
Mutta ei taida kelvata. Mitään ymmärtämättömät uudet lapsijäsenet ovat liian suuri ja tärkeä osa kirkon jäsentilastoissa.
Oletteko papit pahoillanne
2
150
Vastaukset
- 1 + 2
Noin on todellakin ollut, mutta ei ole pitkään!
http://www.chartgo.com/share.do?id=7dd9bd2faa
Aika haipakkaa kasteitten osuus laskee.
Yksi syy on tietenkin että hyvin monet nuoret aikuiset ovat viimeisen kymmenen vuoden aikana eronneet kirkosta eivätkä tietenkään voikaan liittää lastaan kirkon jäseneksi.
Toinen voimistuva trendi on se, ettei edes kaikki kirkkoon kuuluvatkaan vanhemmat tee niin!!! Hekin haluavat että mahdollinen liittyminen kirkkoon olisi lapsen oma päätös, ja että hän voi sen tehdä ihan vapaasti kun hän on siihen mielestään kypsä.
Kirkko on aktiivisesti yrittänyt padota tuota uutta trendiä mutta onnistumatta ja tulevaisuudessa yhä heikkenevä 'uushankinta ' tulee syömään merkittävässä määrin kirkon jäsenmäärää ja viipeellä, myös tuloja. Se on moro, kirkko!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä15111406- 288102
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.565874Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1624749- 154671
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai324331Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas844193- 843487
- 803240
- 481741