Kuuntelija etelästä
29.12.2013 11:56
"Laki kuuluu herätykseksi..."
Näinhän se on, mutta håkanin saarna oli ennemminkin lain löysäämistä sellaiseksi, että ihminen teoillaan sen voi täyttää.
Todellinen Kristuksen laki taas on niin tiukka, että sen voi täyttää vain ja ainoastaan Kristuksen vanhurskaus"
Nostan tämän helmen avaukseksi kun se on mielestäni mitä tärkein asia ymmärtää.
29.12.2013 11:56
"Laki kuuluu herätykseksi..."
Näinhän se on, mutta håkanin saarna oli ennemminkin lain löysäämistä sellaiseksi, että ihminen teoillaan sen voi täyttää.
Todellinen Kristuksen laki taas on niin tiukka, että sen voi täyttää vain ja ainoastaan Kristuksen vanhurskaus"
Nostan tämän helmen avaukseksi kun se on mielestäni mitä tärkein asia ymmärtää.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Mutta niin vaikea ymmärtää!
Jumalalle kiitos, että tiedämme, ettei uskovaisen tarvitse tehdä hyviä töitä välttääkseen hel.vettiä tahi voittaakseen itselleen taivasta, koska se jo on meille kalliisti ostettu ja sielumme lunastettu syvästä helvetistä. Vaan saamme tehdä hyviä töitä ainoastaan kiitollisuudesta, iloisesti ja vapaaehtoisesti, koska emme ole itsemme omat, vaan hänen, joka meidät on lunastanut.
Ne saarnat Jällivaarasta jotka kuulin olivat juuri noita "syntejä" jotka ihminen voi olla tekemättä jos tahtoo olla kuuliainen "yhteiselle ymmärrykselle".
Ne synnit jotka vaikuttavat ihmisen lihassa jäivät kokonaan julkituomatta. Jeesus sanoi: Rakasta Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä kuin itseäsi. Kukaan ei varmaan olisi voinut jäädä itsetyytyväiseksi ja onnistuneeksi "suorittajaksi" jos tuo Jeesuksen sana olisi ollut peilinä. Ainakin itselleni se on kuin terävä miekka, joka tutkii salatuimpaan saakka. Mielestäni kaikki pinnalliset asiat kasvattavat farisealaisuutta, olkoonkin sinänsä hyvää tarkoittavia ohjeita. Kyllä kaiketi astian puhdistus alkaa sisuksista eikä pinnan kiillotuksesta. Nämä on vain omia mietteitä ja kokemuksia.
Aamen. Kiitos ja ylistys Herrallemme Jeesukselle!
Gal. 3:21 Onko sitten laki vastoin Jumalan lupauksia?
Pois se!
Sillä jos olisi annettu laki, joka voisi eläväksi tehdä, niin vanhurskaus todella tulisi laista.
***) Gal. 3:22 Mutta Raamattu on sulkenut kaikki synnin alle, että se, mikä luvattu oli, annettaisiin uskosta Jeesukseen Kristukseen niille, jotka uskovat.
Gal. 3:23 Mutta ennenkuin usko tuli, vartioitiin meitä lain alle suljettuina uskoa varten, joka oli vastedes ilmestyvä.
Gal. 3:24 Niinmuodoin on laista tullut meille kasvattaja Kristukseen, että me uskosta vanhurskaiksi tulisimme.
Gal. 3:25 Mutta uskon tultua me emme enää ole kasvattajan alaisia.
Gal. 3:26 Sillä te olette kaikki uskon kautta Jumalan lapsia Kristuksessa Jeesuksessa.
Gal. 3:27 Sillä kaikki te, jotka olette Kristukseen kastetut, olette Kristuksen päällenne pukeneet.
Jumalalle kiitos, että tiedämme, ettei uskovaisen tarvitse tehdä hyviä töitä välttääkseen hel.vettiä tahi voittaakseen itselleen taivasta, koska se jo on meille kalliisti ostettu ja sielumme lunastettu syvästä helvetistä.
Sinä se et taida olla se "laupias samarialainen"?
Gal. 3:19-21. Herra antoi v. 1447 eKr. Siinailla " lakinsa # Enkelian kautta , välimiehelleen (moosekselle ) Kädellä" se tapahtui "Rikkomusten tähden ".
Tämä laki :
1. Teki tiettäväksi JUMALAN TAHDON Ihmisten elämän ja käytöken
... suhteen /suhteissa, Jumalaan ..toisiin ihmisiin ..SE LUPASI SIUNAUKSEN
... SEN NOUDATTAJILLE sekä julisti RANGAISTUKSET JA TUOMIOT SEN
... RIKKOJILLE ;
2.SE VARASI KEINOT JUMALA- ja ihmissuhteiden hoitamiseksi, Nim,SOVITUS- UHRIT , VEREN VIHMOMISET YM. SYNTIEN ANTEEKSIANTAMISEKSIJA VÄLIEN
KORJAAMISEKSI JUMALAN ja ihmisten kanssa ks. 2 Moos 20:2-23.
Mooseksen kazutta annedttu LAKI oli voimassa ," kunnes oli tuleva se siemen ,
Jolle lupaus oli annettu "Nimitäin Kristus ja Hänen seurakuntansa ("Ruumiinsa")
LUTHER: "Mooses ei ollut (tämän )LAIN laatija , vaanm kymmenen käskyn laki
on ollut Maailman perustamisesta asti kirjoitettuna ihmisten sydämiin ...kun ihmiset ...
eivä...(siitä)JumaLAN TÄYTYI UUDISTAA NÄMÄ LAIT Mooseksen välityksesellä ja asettaa ne silmien eteen Hänen omalla sormellaan kirfjoitettuna näin. ..Mooses oli kuin ka
"teu "
Mooses oli kuin kaikkiedn ihmisten sydämiin kirjoitettujen lakie tulkki,
ja selventäjä. ,WA,39,I,454.
Nämä kone jätti pois ,
Vaikka sinä olet täällä sinä kirjoitit 21: 07, ja minun molemmat viestit on
sen jälkeen ..
Vuosiluku on nyt 2013 teu. Pysyppä nyt vaan tässä asiassa!
Ja moni ihminen elää tänäänkin kaikenlaisen älämölön, pelottelun, uhkailun, hyljätyksi tulemisen, itsesyytösten, itsensä mitätöimisen vankina, kun saarnaajillamme ei ole uskonvanhurskaus ja sitä kautta syntisten sovitus Jeesuksessas Kristuksessa on jätetty kristityjen omien ponnistelujen ja ihmisoppien varaan.
Tärkeätä kantaa tänne 3500 vuotta vanhoja asioita siinain vuorelta, me olemme tässä ja nyt, ja parannusta lakivanhurskaudesta saarnataan tänään, tälle kokoontuneelle kansalle.
"top tykkänään nyt"
Mitä tarkoitat ? eikö maailman alusta ole vielä pidempi aika , ja siitä
sanoo, Luther : nuo sanat lueppaS YLENPÄÄ. sillä siinä ei seiso että
väkiluku : minä en kirjoittanut siitä mitään , sinä kirjoitit , VAIKKA
Jumala laittoi LAIN ihmisen sydämeen , se ei pysynyt siellä muistako.
No ehkä luin värin Vuosiluku mitä se kertroo sinulle , joka lainasit 2000
vuotta vanhaa juuri 2013. ylihuomenna 2014. jos ihminen ie tieddä että'
menneisxyys on ollut ei se tiedä TULEVAISUUTTANKAAN , SIKI..
Kirjoitin että jatkan , et mazlttanut odotytaa ..
Leeviläinen, en ole laupias samarialainen vaan syntinen ja melkoisen laiska suomalainen.
Onneksi sekään ei ole autuuden este.
Jumalan työssä tunnetaan vain HYT-hetki. Ethän sä muissakaan asioissa elä 3500 vuoden takana.
Nyt on keskeistä kirkastaa kristityille tulikirjaimin mitä tarkoittaa tekoihin perustuva vanhurskaus ja mitä tarkoittaa Jeesukselta lahjaksi saatu vanhurskaus. Jos tämä asia (ero) ei kirkastu, niin rakennus perustuu edestakaisin velovalle hiekalle.
"Leeviläinen, en ole laupias samarialainen vaan syntinen ja melkoisen laiska suomalainen.
Onneksi sekään ei ole autuuden este".
Ei se ole autuuden este, mutta ohikuljet niinkuin pappi ja leviitta?
En ole pappi enkä leviitta niinkuin itse väität olevasi. Enkä ole myöskään telepaatti joka lukee ajatuksiasi. Voisitkos leeviläinen selventää hiukan, kirjaimien kirjoittaminen ei maksa mitään...
tyhmelin 31.12.2013 15:52
Tekopyhät ihmiset ovat todella hankalia. Heidän koko maailmansa on heidän korviensa välissä tapahtuvissa johtopäätöksissä ja tulkinnoissa. He tietävät
mielestään kaiken ja tuntevat vielä toisten ihmisten tunteetkin paremmin kuin he itse.
Tällaisten kanssa meillä on ollut harmia jo vuosien ajan tällä palstalla.'
Naurettavaahan tämä on, mutta nämä vievät tarpeettomasti tilaa ja huomiota
asiallisilta keskusteluila.
Viestien seuraaminen käy aina hankalaksi kun viestiketju pitenee. Selkeäpiäkin keskustelupalstoja täällä on ollut, miksi ne täytyi vaihtaa tällaiseen sekamlskaan.
Tosi on. Täällä on riehunut jo kohta 10 vuotta yksi tekopyhä piruja vilisevällä nimimerkillään. Kaiken kukkuraksi lähes kaikki tuntevat tuon pahasuisen ja vihasta elävän miehen siviilissäkin.